Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 13.10.2022 17:36

Jēkabpilī atklāj Latvijas Bankas simtgadei veltītu izstādi 8

Jēkabpilī atklāj Latvijas Bankas simtgadei veltītu izstādi
Skatīt video

Jēkabpils pilsētas bibliotēkā atklāta ceļojošā izstāde, kas veltīta Latvijas Bankas simtgadei. Atklāšanas pasākumā piedalījās Jēkabpils novada pašvaldības vadības pārstāvji, bibliotēkas kolektīvs, izstādes veidotāji un citi interesenti. Izstādē apkopota informācija un vēstures materiāli par Latvijas Bankas darbību laikā no tās dibināšanas 1922.gadā līdz likvidācijai 1940.gadā, kad Latviju okupēja Padomju Savienība.

Lielu darbu izstādes tapšanā ieguldījusi vēsturniece Ineta Lipša: “Darbu pie Latvijas Bankas vēstures izpētes es sāku 2017.gadā. Vispirms es apzināju fondus, kur varētu meklēt informāciju, Latvijas Nacionālajā arhīvā un Latvijas Valsts vēstures arhīvā, kur glabājas dokumenti par dažādu iestāžu darbību līdz 1940.gadam. Galvenie dokumenti, no kuriem var gūt priekšstatu un veidot stāstu par pagātni, ir Latvijas Bankas padomes sēžu protokoli un Latvijas Bankas valdes sēžu protokoli.”

Tāpat informācija iegūta no preses izdevumiem, Finanšu ministrijas dokumentiem, Saeimas dokumentiem, vēstures muzejiem un citām iestādēm. Ceļojošā izstāde līdz šim jau viesojusies Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā un citās pilsētās, bet Jēkabpils par ekspozīcijas vietu izvēlēta, jo Jēkabpils pilsētas bibliotēka atrodas ēkā, kas 1930.gadā celta speciāli Latvijas Bankas vajadzībām.

“Tas notika, pateicoties jēkabpiliešu vairāku gadu aktīvām pūlēm, cīņai par to, lai Latvijas Banka piešķirtu plašākas iespējas sniegt pakalpojumus Jēkabpils iedzīvotājiem, jo vēsturiski Latvijas Bankas Jēkabpils nodaļa piederēja 3.kategorijai ar ierobežotām iekšzemes operācijām, kas nozīmēja, ka nevarēja piešķirt kredītus,” skaidro izstādes kuratore Sandra Vīgante. “Jēkabpiliešiem likās, ka tas nav labi, ka viņiem jābrauc vai nu uz Daugavpili, vai Rīgu, lai saņemtu kredītu. Viņi rakstīja vēstules, publicēja gan vietējos, gan citos laikrakstos lūgumus Latvijas Bankai, lai piešķir paplašinātās operācijas. Līdzīgi kā citās vietās, Jēkabpilī līdz 1930.gadam bankas nodaļa strādāja telpās, kas bija, bankai dibinoties, pārņemtas no Valsts krājumu kredītbankas un kas nebija tik piemērotas, mūsdienīgas, tam laikam atbilstošas. Un Latvijas Banka nāca pretī jēkabpiliešiem, izlēma iegādāties zemi un uzcelt jaunu, modernu ēku. Šādas ēkas ir tikai četras Latvijā – Kuldīgā, Cēsīs, Alūksnē un Jēkabpilī. Un Jēkabpilī bankas interjers ir viens no tiem, kas ir vislabāk saglabājies no 1930.gada.”

Saglabāts ir gan klientu apkalpošanas zāles interjers ar vēsturiskajiem kasu lodziņiem, gan naudas seifs, gan citas liecības. Latvijas Bankas ēka Jēkabpilī, Smilšu ielā 11, tagad Andreja Pormaļa ielā 11, arī pēc 1940.gada kalpoja banku vajadzībām. 20.gadsimta 90.gados tajā atradās Latvijas Unibankas, bet vēlāk – SEB bankas filiāle. Kopš pagājušā gada ēkā atrodas Jēkabpils pilsētas bibliotēka.

Latvijas Bankas Jēkabpils nodaļu vadīja Fricis Skujskubris – viņš bija Jēkabpils izglītības biedrības biedrs, viens no laikraksta “Jēkabpils Vēstnesis” dibinātājiem, aktīvs ziedotājs, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Izstādē var iepazīties ar informāciju arī par citu Latvijas Bankas nodaļu priekšniekiem un darbiniekiem, unikālu dokumentu kopijām, attēliem un citiem faktiem.

Latvijas Banka tika atjaunota pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas 20.gadsimta 90.gados. Simts gadu laikā iestāde piedzīvojusi ļoti daudz, bet ceļš neapstājas. “Mēs cenšamies nest godam Latvijas vārdu eiro sistēmas saimē, tai pašā laikā mēs, salīdzinājumā ar mūsu kaimiņvalstīm, darām daudzas lietas vēl vairāk nekā tuvākie kaimiņi, sākot ar ierastajiem centrālās bankas uzdevumiem, beigās būdami par reģionālo skaidrās naudas norēķinu centru Baltijā, būdami arī par vienu no maksājumu sistēmas vaļiem Baltijas mērogā,” stāsta Latvijas Bankas prezidenta vietnieks Māris Kālis. “Protams, ka mums ir jāstrādā kopā ar visiem, lai pēc iespējas ātrāk ierobežotu inflāciju, to mēs arī darām. Bet ilgtermiņā raugoties, mērķis ir digitālais eiro. Tas ir ļoti nozīmīgs ne tikai Baltijas un Ziemeļeiropas, bet arī globālā līmenī. Mums jāiet līdzi laikam. Pētīsim, skatīsimies, darīsim visu iespējamo, lai mums vienmēr būtu izvēles iespējas – gan izvēlēties skaidro naudu, gan veikt maksājumu bezskaidrā naudā, gan iepazīt digitālo eiro.”

Izstāde par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados Jēkabpilī būs skatāma līdz 29.oktobrim. Tad tā dosies tālāk uz Daugavpili un citām pilsētām.

Sandra Paegļkalne

O
Observer 14.10.2022 16:31
Protams, digitālā nauda ir visu-kontrolēt-gribētāju zilais sapnis! Bet atcerēsimies, kā pirms dažiem gadiem notika kaut kāda ķibele ar kosmisko sakaru pavadoni un pusē Latvijas nedarbojas puse no bankomātiem. Jēkabpilī, ja pareizi atceros, gandrīz neviens... .
B
Buzītis 14.10.2022 11:53
Patīkami bija redzēt RUPMEJA kungu !
z
zinātājs 14.10.2022 09:08
Ja cilvēki zinātu, ka izstādē redzami visi latu paraugi un nomināli, tad no apmeklētājiem atkauties nevarētu, jo daudziem Latvijas valsts naudas izskats sāk aizmirsties, bet jaunā paaudze nav tos pat redzējusi. Bet tā nav, jo tad izstādei būtu jānodrošina speciāla apsardze.
B
Blin 13.10.2022 18:32
Atkal nav interesantas ziņas. Vieni traļi vaļi!
N
Neķītrais masāžists 13.10.2022 20:25
Toč, bļē! Jau vienreiz lasīju, ka izstāde būs. Šodien, ka tā atklāta, bet pēc kāda laika rakstīs, ka tā slēgta. :D Kam, bļin, to žuļiku vēsture vispār interesē! Par kartes apkalpošanu jāmaksā un tikko noņem savu naudu, atkārtoju - savu naudu, tā vēl kaut kādai komisijai jāmaksā! Par ko, ibio?
A
Astro 13.10.2022 17:49
Nekas labāks nav par stikla banku ( burku )!
J
Jefiņš 13.10.2022 17:43
Rīt pat aiziešu un apskatīšu.
D
Distihs 13.10.2022 17:40
Kad bankā svētku galdu klāja,
Astro mums ar roku māja.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->