Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 23.05.2024 15:12

Izsola SIA "Rītausma" īpašumus 15

Izsola SIA
Skatīt video

Finansiālās situācijas dēļ sezonu neuzsāk Jēkabpils novada dārzeņu audzētājs

Daudzi Jēkabpils novada iedzīvotāji ne reizi vien ir stāvējuši rindā pie vietējā dārzeņu audzētāja SIA “Rītausma” kioska, kur gadiem ilgi bija iespēja iegādāties produkciju par zemākām cenām nekā veikalos. Uzņēmuma audzētie tomāti, gurķi un salāti tika realizēti daudzās tirdzniecības vietās – pārsvarā Latvijā. SIA “Rītausma” 1993. gadā dibināja un ilgus gadus vadīja Valda Bekina, bet pēc viņas nāves 2015. gadā mātes iesākto turpināja meita Lāsma Bekina. Uzņēmums bija attīstījies un kļuvis par otro lielāko dārzeņu audzētāju Latvijā.

Šis pavasaris “Rītausmas” klientiem atnesis bēdīgas ziņas. Uzņēmumā valda klusums, kiosks ir slēgts, bet siltumnīcās nav ne miņas no dārzeņu stādiem un strādnieku rosības. Lielākā daļa – 80 procenti darbinieku bija sezonas strādnieki, kuri ik rudeni tika atbrīvoti no darba un ik pavasari – pieņemti. Šobrīd aptuveni 65 darbinieki zaudējuši darbu šajā uzņēmumā.

“Slikti ir, protams, sevišķi man. Līdz pensijai palika divi gadi. Nekur neņem vairāk,” saka bijušais darbinieks Ignats. “18 gadi nostrādāju. Tagad vienkārši jaunajā sezonā nepaņēma. Tur nekā nav, durvis ciet. Līdz ar to viss, tagad jau nekur darbā neņem citur.”

“Rītausma” jauno sezonu nav uzsākusi finansiālo problēmu dēļ – tai ir Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kura apjoms uz šā gada 21. maiju ir 127 573,95 eiro. “Firmas.lv” informācija liecina, ka 2020. gadā SIA “Rītausma” nodokļu parāds bija tikai 1 818,54 eiro, savukārt trīs gadus vēlāk tas jau bija sasniedzis 97 530,14 eiro.

Salas iedzīvotāja Vija saka: “Gāze dārga. Viņi nespēja maksāt strādniekiem un par gāzi samaksāt. Viņiem apkure ar gāzi. Kā var samaksāt, ja ir tik lielas siltumnīcas? Tāpēc izputēja.”

SIA “Rītausma” valdes locekle Lāsma Bekina apliecina, ka viens no galvenajiem iemesliem ir augstās dabasgāzes cenas, tāpat arī apgrozījuma kritums un minimālās algas paaugstināšana.

“Sākums ir 2022. gads ar gāzes cenām, principā 2021. gada otrā puse,” stāsta Lāsma Bekina. “Sākām lēnām slīkt parādos. Nekādu lieku uzkrājumu mums nebija. Mēs nespējām nomaksāt darba algu nodokļus. Arī kritās strauji apgrozījums. Produkcijas izmaksas pieauga, celt produkcijas cenu mēs īsti nevarējām.”

Lai gan uzņēmumam bija pieejams valsts atbalsts energoresursu izmaksu pieauguma kompensācijai, SIA “Rītausma” neizdevās saņemt atbalstu tādā apmērā, lai varētu izkļūt no sarežģītās finansiālās situācijas. Uzņēmums arī mēģinājis vienoties ar Valsts ieņēmumu dienestu par nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu.

“No VID bija tāda atsauce rudens pusē, ka mums ir sezonāla darbība un tekošā gada laikā mēs nespēsim norēķināties,” stāsta Lāsma Bekina. “Uz cita veida grafikiem viņi neparakstījās. Mēs lūdzām kaut kādas darbības resoriskās veikt novembra beigās, lai mēs paspējam izmaksāt darbiniekiem pēdējās algas, bet novembra pirmajā pusē jau tika bloķēti uzņēmuma konti, un visi līdzekļi, kas ienāca kontā, tika novirzīti jau uz Valsts kasi automātiski.”

Kopš 2009. gada SIA “Rītausma” ir kooperatīvās sabiedrības “Baltijas dārzeņi” biedrs, bet arī šī organizācija nav spējusi uzņēmumam palīdzēt.

Šobrīd zvērināta tiesu izpildītāja Rigmonta Grīga rīko izsoli SIA “Rītausma” piederošajam nekustamajam īpašumam, kas sastāv no:

 • četriem zemes gabaliem ar kopējo platību 11.3974 ha;
 • administratīvās ēkas ar kopējo platību 1257.8 m2;
 • siltumnīcas ēkas ar kopējo platību 10603.2 m2;
 • siltumnīcas ēkas ar kopējo platību 10575.0 m2;
 • siltumnīcas ēkas ar kopējo platību 1213.7 m2;
 • siltumnīcas ēkas ar kopējo platību 3419.1 m2;
 • siltumnīcas ēkas ar kopējo platību 4683.1 m2;
 • siltumnīcas ēkas ar kopējo platību 9100.9 m2;
 • siltumnīcas ēkas jaunbūves ar kopējo platību 19912.6 m2;
 • siltumnīcas ēkas jaunbūves ar kopējo platību 542.6 m2;
 • šķūņa ēkas ar kopējo platību 144.4 m2;
 • šķūņa ēkas ar kopējo platību 36.8 m2.

Piedzinējs ir Valsts ieņēmumu dienests. Izsoles sākumcena ir 673,2 tūkstoši eiro (nav apliekams ar PVN), bet solis – 7000 eiro. Izsoles sākuma datums ir šā gada 15. maijs, bet noslēguma datums – šā gada 14. jūnijs.

Gan Salas iedzīvotāji, gan citi uzņēmuma klienti pauž nožēlu, ka vairs nebūs iespējas iegādāties vietējos dārzeņus.

“Bija normāli, tur tomātus varēja paņemt, visu ko. Mana mamma pirka gurķus, salātlapas,” saka iedzīvotāja Viktorija.

“Skumji, ka tā. Viss, vairāk nekā,” saka iedzīvotāja Ruta.

Šobrīd uzņēmumam nav ne maksātnespējas, ne likvidācijas statusa. Turpmākais SIA “Rītausma” liktenis ir atkarīgs no izsoles rezultāta.

Sandra Paegļkalne

A
Artis 29.05.2024 18:27
Ko nu vairs! Ēdīsim Polijas, Spānijas u.c. sarkanās bumbas ko par tomātu var nosaukt tikai dēļ izskata...!
B
Bijusī iedzīvotāja 28.05.2024 21:41
Pretīgi lasīt komentārus. Žēl, ka jēkabpilieši ir tik skaudīgi un naida pilni. Žēl...
E
Edgars 28.05.2024 22:22
Nevis naidpilni, bet iedzīvotājiem ir žēl ka meita visu mātes mūža darbu nolaida podā!
A
Armands 30.05.2024 14:38
Edgars rakstija: Nevis naidpilni, bet iedzīvotājiem ir žēl ka meita visu mātes mūža darbu nolaida podā!
Tieši tā! Šis gadījums parāda, kā manta sabojā cilvēku!
j
jānis 28.05.2024 19:17
Eh. Visu cieņu,Valda. Ja Tu būtu tas nenotiktu. Žēl.
J
Jānis 24.05.2024 11:51
Nepietika finanšu izdevumu segšanai, jo Lāsmu Bekinu interesēja tikai - dividendes! Strādāt un mācīties viņai ļoti nepatīk! Galvenais dzīvē viņai ir nauda, jo patīk meitenei ceļot un veikt plastiskās operācijas. Nožēlojama dzīve...
I
Ily 24.05.2024 10:15
Neesmu lietpratējs šādoa jautājumos,bet mans novērojums,kā mēģina izputināt valsts sistēma-ja uzņēmums stradā tālak par Rīgas apkaimi visu mēģina likvidēt. Žēl ļoooti kā tā:( Augšā tur nevienam nekas neinteresē. Agrāk braucot pa A6 vai P85 šoseju daudz gotiņu varēja redzēt,tagad labākajā gadījumā pēc Staburaga-3gotiņas redzēju. Mazākiem uzņēmumiem,mūsu pašu varēja tomēr atvieglināt piem.PVN. Bet par to jau neviens nedomā.
V
Vizbulite 24.05.2024 08:49
šeit nav vainīga meita. šis uzņēmums bija traucēklis-konkurents kādam citam kuram ir laba draudzība ar VID un citām ietekmīgām mēslu vabolēm kam traucē šāds uzņēmums. Izskatās pēc 90 gadiem - kad ar valsts iestādes palīdzību nogremdēja daudzus uzņēmumus lai atvērtu savu - atbrīvojās no tirgus konkurenta konkrētā reģionā.
A
Armands 24.05.2024 09:11
Ja jūs tur būtu bijusi iekšā, redzētu kā bija mātes laikos un kāds bardaks sākās meitai pārņemot vadību!
V
Viesis 24.05.2024 21:26
Mātes laikos tas uzņēmums normāli dzīvoja, meita atlaida labākos inženierus un iztīrija pa savam, lai savējos iebīdītu. Viņai pirms vairākiem gadiem piedāvāja būvēt siltumnīcas pie jaunas škeldu mājas, lai apkure pa lēto- no tās idejas augsprātīgi atteicās un turpināja uzdzīvi pa šiko no dividenēm. Arī aploksnītes tas uzņēmums nesmādēja maksāt.
V
V.... 24.05.2024 07:24
Vai tad mums tik traki cēlušās minimālās algas? Gāzes cenas kāpušas jau 2020, ja jau tad uzradies parāds? Izskatās nemākulīgi saimniekots un vainīgi citi.
A
Armands 24.05.2024 07:35
Viss jau sāka iet uz leju, kad meita uzņēmumu pārņēma! Šo gadījumu tagad izmanto populisti, kā tāds Māris Ruks, kurš grib tikt Eiroparlamentā, visu vainu uzveļot valstij! Un Lāsmiņa viņam cītīgi visu stāsta, bet savas kļūdas neatzīst!
A
Armands 24.05.2024 06:52
Daudzi vaino Kariņu, valdību un sazin ko! Bet tikai meitas saimniekotprasme visu sabojāja! Neņēma vērā ilgadēju darbinieku ieteikumus, pat atlaida zinošus darbiniekus! Tie kuri tur bija to zin! Kas mātei sūri, grūti nāca, tas meitai viegli aizgāja! Diemžēl!
V
Vija 24.05.2024 00:56
Matei viss bija labi,talak naca meita,un visu izputinaja.Pati vien vainiga.
E
Edgars 24.05.2024 21:35
Meitai uzdzīve pa dividendēm un jauna kantora māja. Valda bija pieticīga, ieklausijās visos un vienmēr rada kompromisu, ļoti žēl ka tik agri tika aizsaukta augšā. Domāju uzņēmums būtu plusos ar Valdu. Kas mātei smagi nāca, tas meitai ar vieglu roku prom.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->