Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 29.05.2023 17:15

Izskan Lakstīgalu nakts Ģedušu pilskalnā 5

Izskan Lakstīgalu nakts Ģedušu pilskalnā
Skatīt video

Ģedušu pilskalns, kas atrodas Līvānu novada Turku pagastā, Lakstīgalu naktī vibrēja košās skaņās. Pilskalnu pieskandināja folkloras ansambļi gan no Līvānu novada, gan Jēkabpils novada. Pirmais pavasara ieskandināšanas pasākums pilskalnā norisinājās pagājušajā gadā, un šogad tradīcija tiek turpināta.

“Mēs sapratām, ka šis pilskalns, kas ir ļoti skaists un ļoti gleznains, ir pamests novārtā, nepelnīti pamests novārtā,” par idejas rašanos stāsta Turku saieta nama vadītāja Biruta Krūmiņa. “Tad mēs izdomājām, ka tas ir kaut kādā veidā jāieskandina, jāiedzīvina. Pagaidām mēs to varam izdarīt ugunskuru gaismās un lāpu gaismās. Kas var būt piemērotāks lāpām, ugunskuram un dabas tējai par folkloru?”

Pagājušogad Lakstīgalu naktī pilskalnu pieskandināja tikai viena folkloras kopa – “Turki” no Līvānu novada. Kā tradīcijas iedibinātāji “Turki” šogad uzstājās pirmie.

“Te ir kaut kā īpaši,” saka kopas “Turki” vadītāja Terēzija Rubene. “Tu apsēdies, un tev gribas sākt dziedāt tūlīt, tiklīdz tu atnāc uz šejieni. Te mēs esam ļoti daudz tradīciju pasākumus savā laikā rīkojuši, jau no pagājušā gadsimta 80.gadiem. Un tad bija tie kovida gadi. Pagājušogad mēs atkal bijām te – Lieldienu apsveikuma ierakstīšanā, un tad mums ienāca prātā doma, ka mums te ir jāsatiekas, kad viss zied, kad viss saplaucis, kad atkal ir tā vecā labā sajūta. Te ir aura!”

“Mērķis ir atdzīvināt vietu, pa kuru ejot, reizēm gribas nomest apavus, paskriet pa zāli smalkā riksītī un gara acīm uzburt, ka tepat kaut kur ir veclaicīga koka pils. Reizēm ir tāda sajūta, ka tā ir senatne, kas mūs te sauc,” saka Biruta Krūmiņa.

Otrajā Lakstīgalu naktī muzikantu bija vairāk nekā pirmajā gadā – Ģedušu pilskalnā spēlēja un dziedāja arī Jēkabpils novada Atašienes folkloras kopa “Vīraksne”, kā arī slāvu kultūras ansamblis “Razdoļje” no Līvāniem. Organizatori pauž cerību, ka ar laiku Lakstīgalu nakts pulcēs arvien kuplāku dalībnieku skaitu.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 30.05.2023 09:16
Jau no seniem laikiem zināms, ka laikos, kad cilvēki ar kaut ko nav apmierināti vai rodas bažas par nākotni, tad viņi dodas uz svētnamiem, bet pagāni un nekristītie ļaujas mistērijām un dažādām metamorfozēm.
N
Neķītrais masāžists 29.05.2023 21:38
Esmu bijis visādos pilskalnos, Pokaiņu mežā un vēl pie visādiem Velna ezeriem, bet nekādas auras nekur jutis neesmu. Vai nu man no Augstākiem spēkiem ir necaursitāma aizsardzība pret visādiem ērmiem, kā Šilovs vārtos, vai arī tie folkloristi paši Gedušu pilskalnā ko vēlamu izfantazē. :D
J
Jefiņš 29.05.2023 18:03
Ja bija bufete, tad skanēja labi.
D
Distihs 29.05.2023 17:53
Satiku tur Ģedušu,
Ēdušu, daudz dzērušu.
j
jau noriebies! 29.05.2023 17:52
atkal tās aubes un pastalas!
D
Distihs 29.05.2023 18:04
Kamēr bija jaunas meitas,
Gan uzvilka tās minikleitas.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->