Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 22.03.2024 18:59

Būs stingrākas prasības mājdzīvnieku turētājiem 0

Būs stingrākas prasības mājdzīvnieku turētājiem
Skatīt video

Kaķiem būs mikročipi, suņi dzīvos bez ķēdes – šīs un vēl citas izmaiņas paredzētas pieņemtajos grozījumos Dzīvnieku aizsardzības likumā un Veterinārmedicīnas likumā. Grozījumi paredz noteikt stingrākas prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, pavairošanai un atsavināšanai. Viena no prasībām – no šā gada 1.jūlija suni būs aizliegts turēt piesietu. Šis noteikums neattiecas uz suņiem, kas dzimuši līdz 2023.gada 31.augustam.

“Suņus, kas šobrīd jau atrodas pie ķēdes, likums neaizliegs turēt piesietus,” skaidro Zemkopības ministrijas Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Agija Mediņa. “Suņu turēšana pie ķēdes attieksies uz jaundzimušajiem suņiem, kuri nesen ir piedzimuši un kuri nekad netiks pielikti pie ķēdes. Ministru kabineta noteikumos būs atrunāti gadījumi, kad suni drīkstēs īslaicīgi piesiet, piemēram, īpašniekam ieejot veikalā, piedaloties sacensībās un izstādēs. Būs dažādi gadījumi. Tos pieaugušos suņus, kas šobrīd ir piesieti, vaļā neviens nelaidīs, viņi tā arī savu mūžu nodzīvos.”

Tāpat no šā gada 1.jūlija spēkā būs prasība apzīmēt ar mikročipiem un reģistrēt Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē arī kaķus un mājas seskus. Šis noteikums gan neattieksies uz pilnīgi visiem kaķiem. Būs arī izņēmumi, kas vēl nav noteikti.

“Es varu pateikt apmēram tās grupas, kas droši vien būs kā obligāti apzīmējamās,” saka Agija Mediņa. “Tie noteikti būs kaķi, kas iet ārpus īpašnieka valdījuma teritorijas. Viņiem būs jābūt sterilizētiem, apzīmētiem un reģistrētiem. Obligāti būs jāapzīmē un jāreģistrē tie kaķi, kas tiek ievietoti patversmē, tie kaķi, kas tiek atsavināti, tie, kas piedalās izstādēs vai izsolēs, tie kaķi, kas tiek ievesti valstī. Pagaidām ir zināmas šīs kategorijas, bet, tā kā notiks sabiedriskā apspriešana un darba grupas, iespējams, ka vēl kaut kas mainīsies.”

Dažām kategorijām būs noteikts vairāku gadu pārejas periods, lai prasības varētu izpildīt arī tie, kuru īpašumā ir vairāki kaķi.

“Dzīvnieka īpašniekam jābūt sociāli atbildīgam,”saka Agija Mediņa. “Viņam jāsaprot, cik izmaksā dzīvnieka uzturēšana visā viņa mūža garumā. Ja ir vairāki dzīvnieki, tad tās izmaksas ir vēl lielākas. Apzīmēšana un reģistrācija datu bāzē – tas nav tas dārgākais pasākums, kas jārealizē cilvēkam, domājot par dzīvnieku visa mūža garumā.”

Grozījumos iekļautas arī daudzas citas izmaiņas, piemēram, katrai suņu un kaķu meitenei drīkstēs būt tikai viens metiens gadā, no nākamā gada būs pienākums reģistrēt mājas dzīvnieku pavairošanas faktu, tāpat paredzētas stingrākas prasības dzīvnieku patversmēm un bezsaimnieka dzīvnieku aprūpētājiem un izmitinātājiem. Noteikumu ievērošanu, tāpat kā līdz šim, kontrolēs gan atbildīgās pašvaldību iestādes, gan Pārtikas un veterinārais dienests. Plānots arī palielināt sodu apmērus par noteikumu pārkāpšanu. Sīkāka informācija par izmaiņām mājdzīvnieku turēšanā, pavairošanā un atsavināšanā pieejama zemāk.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->