Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 15.06.2023 18:21

Brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustībai nepieciešams atbalsts 0

Brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustībai nepieciešams atbalsts
Skatīt video

Brīvprātīgie ugunsdzēsēji Jēkabpils novada Ancenes ciemā strādā jau vairākus gadu desmitus. Viņu rīcībā ir gan ūdens sūkņi, apģērbs un ekipējums, gan ugunsdzēsības automašīna. Lai gan tas ir 70.gadu transportlīdzeklis, Ancenes brīvprātīgais ugunsdzēsējs Ainis Čāmāns uzsver, ka automašīna ir labā darba kārtībā un līdz šim nekad nav pievīlusi: “Jebkurā diennakts laikā esam gatavi izbraukt, visu laiku bijis tā, ka šķil un brauc.”

Arī pašu brīvprātīgo Ancenē netrūkst, vienīgā problēma – jau vairāk nekā gadu brīvprātīgie ugunsdzēsēji visas izmaksas sedz no savas kabatas.

Ainis Čāmāns stāsta: “Iepriekšējās – Aknīstes novada pašvaldības laikā maksāja nelielu naudu par mašīnas uzturēšanu ar mērķi, lai tā tehniski būtu jebkurā brīdī braucama. Ar 2022.gada 1.janvāri naudas taupīšanas nolūkā viss tika apgriezts. Nav vairs naudas ne degvielai, ne kādam aprīkojumam. Ja pārplīst kāda šļūtene, mēs pērkam par savu naudu, lai būtu komplekts braukšanai. Situācijā, kad mums tuvākais glābšanas dienesta postenis Aknīstē divas diennaktis nedēļā nestrādā, mums tuvākais postenis ir Viesīte vai Jēkabpils. Ierašanās laiks no turienes ir stunda. Manuprāt, mašīna šinī galā, kas ir novada tālākais punkts, būtu vitāli nepieciešama. Novadam sākt taupīt uz drošību nav īsti pareizi.”

Ancenes brīvprātīgie ugunsdzēsēji gadu gaitā ir pierādījuši, ka spēj ierasties uz izsaukumu ātrāk nekā valsts glābēji, tādā veidā laicīgāk likvidējot ugunsgrēkus un novēršot postošākas nelaimes. Pirms dažām nedēļām brīvprātīgie operatīvi nodzēsa liesmas kādas saimniecības šķūnī, tādā veidā paglābjot blakus esošo dzīvojamo māju. Anceniete Laima min vēl vienu piemēru – pirms dažiem gadiem dega dzīvojamā māja Ancenes centrā. Tagad gan māja nojaukta, palikuši pamati, bet toreiz brīvprātīgajiem izdevās pasargāt no liesmām lielāko daļu.

Stāsta Laima: “Tā kā ugunsdzēsēju mašīna bija tepat, tas bija ļoti liels atspaids, jo baidījās, ka tur varēja nodegt arī saimniecības ēkas un kaimiņi. Bet tik tiešām jaunieši bija, un mans jaunākais dēls arī piedalījās mājas dzēšanā. Nodzēsa. Pēc tam izdomāja, ka jānopērk, bet pēc tam māja nostāvēja vairākus gadus, tādēļ bija jānojauc. Ja būtu uzreiz atjaunojuši, noteikti to māju varēja atjaunot.”

Pašvaldībā skaidro, ka ar brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem tiks pārrunāta iespēja samaksāt par tiem izsaukumiem, kuros viņi ir piedalījušies, savukārt par tehnikas un aprīkojuma uzlabošanu gan pagaidām neesot domāts, lai gan daļa automašīnu ir sliktā tehniskā stāvoklī.

Skaidro Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis: “Šobrīd tās mašīnas nav “gājušas” tehnisko, protams, ka degvielu norakstīt uz tādu mašīnu mēs īsti nevaram, bet to var ar aktu norakstīt uz konkrēto gadījumu. Mēs kā pašvaldība šobrīd nelikvidējam to, kas ir, un jaunu neko netaisām. Tas ir valsts lauciņš – nodrošināt glābējus un nodrošināt ugunsnelaimju novēršanu konkrētajā vietā.”

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā apliecina, ka visā Latvijā ir jābūt vienotai kārtībai, kādā strādā un tiek finansiāli atbalstīti brīvprātīgie ugunsdzēsēji. Šobrīd dienestā tiek risināts šis jautājums.

Stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Kristaps Kolbergs: “Tiek apzinātas paaugstināta riska vietas Latvijā, kur mēs nosakām, kurās vietās vajadzētu būt kādiem ugunsdzēsības resursiem. Bija iepirkums par zinātnisku pētījumu ar uzdevumu veikt ekonomisko analīzi par brīvprātīgo ugunsdzēsēju organizāciju un pašvaldību ugunsdzēsības dienestu kustības integrēšanu. Tiek izstrādāts arī jaunais ugunsdrošības, ugunsdzēsības un glābšanas darba likums, kur arī būs sadaļa par brīvprātīgo ugunsdzēsēju lomu. Pakārtoti, protams, tiktu izstrādāti Ministru kabineta noteikumi par kaut kādām noteiktām minimālajām prasībām.”

Noteikumos tiks izstrādāta gan kārtība, kādā brīvprātīgajiem būtu jāiziet apmācības, gan prasības, kādai tehnikai un aprīkojumam ir jābūt, tāpat arī tiks noteikts valsts finansiāls atbalsts brīvprātīgo ugunsdzēsēju formējumiem, tomēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā uzsver, ka tas viss ir tikai izstrādes sākumposmā. Tikmēr brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem Jēkabpils novadā jāpaļaujas uz saviem resursiem.

Sandra Paegļkalne

 

#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->