Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 05.04.2024 19:17

Atvērta jauna lappuse Jēkabpils centrālā grāmatu nama vēsturē 0

Atvērta jauna lappuse Jēkabpils centrālā grāmatu nama vēsturē
Skatīt video

Ar svinīgu lentes griešanu Jēkabpilī atklāta atjaunotā ēka Brīvības ielā 157 un tajā ierīkotā apgāda “Zvaigzne ABC” grāmatnīca. Līdz ar šo notikumu jēkabpilieši ir ieguvuši ne tikai saremontētu un modernizētu vēsturisko celtni, bet arī iespēju saglabāt tajā mītošo grāmatu un izglītības auru, jo pirms kara ēkā bija skola, bet kopš pagājušā gadsimta 60.gadiem tā pildījusi grāmatnīcas funkcijas. Pirms 37 gadiem tur tika atvērts grāmatu veikals “Aisma”.

“Tas bija tāds pirms Atmodas laiks – 1987.gads, tāpēc arī radās ideja par šo nosaukumu “Aisma” – tas ir laiks pirms gaismas,” skaidro kādreizējā grāmatnīcas “Aisma” direktore Daina Balhina. “Un šeit patiešām mēs likām lietā ļoti drosmīgas idejas ar krāsām, ar fasādes tautisku ornamentu. Tas bija notikums, tas bija kas neparasts, un grāmata kā tāds laika produkts tika novietota goda vietā.”

Ilgu laiku grāmatnīca “Aisma” nomāja telpas no pašvaldības, bet pirms dažiem gadiem dome pieņēma lēmumu pārdot ēku izsolē, lai glābtu to no laika zoba ietekmes, jo vietvarai pašai nebija tādu līdzekļu, lai namu saremontētu. Līdzšinējais komersants izsolē nepiedalījās līdzekļu trūkuma dēļ, tāpēc jēkabpiliešus pārņēma uztraukums par ēkas turpmāko likteni.

Jēkabpils rakstniece Anna Skaidrīte Gailīte uzrunāja apgādu “Zvaigzne ABC”: “Es ierunājos “Zvaigzne ABC” vadītājai Vijai Kilblokai, ka mums ir ļoti veclaicīgs nams un esam pieraduši, ka tur ir grāmatas, un ir žēl, ka tagad šis nams tiek pārdots izsolē. Kas viņu zina, kas tur būs, varbūt kāda kafejnīca. Viss jau ir vajadzīgs, bet tik ļoti gribētos, lai paliktu grāmatas. Es pat nedomāju, necerēju, ka viņa to uztvers ļoti nopietni.”

“Zvaigzne ABC” izrādījās vienīgais izsoles dalībnieks, kas arī ieguva savā īpašumā vēsturisko ēku. Sadarbībā ar jēkabpiliešiem tika īstenots vērienīgs projekts, kura laikā atjaunota un modernizēta visa ēka, ieguldot gandrīz vienu miljonu eiro. Atjaunotās ēkas projekts tapis arhitektes Lauras Krastiņas birojā “Vauhauz”, arī būvdarbus veica vietējais uzņēmums – SIA “DG būves”. Atjaunotās ēkas telpās mājvietu radis ne vien grāmatu veikals, bet arī citi uzņēmumi, kuri nomā telpas no apgāda “Zvaigzne ABC”.

Uzņemoties šo projektu, apgāda pārstāvji spēra drosmīgu, bet sirdsbalsī balstītu soli.

“Protams, ka es skatos uz tiem cipariem un saprotu, ka tas ir neprāts, tas ir pilnīgs neprāts!” saka apgāda “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka. “Šajos laikos, kad bērni pārstāj lasīt, kad ir elektroniskās grāmatas! Bet mēs to esam izdarījuši. Tas ir ārkārtīgi skaists neprāts, un man ir milzīgs prieks. Šī grāmatnīca, šis nams – tā ir dāvana Jēkabpilij.”

Projekta īstenotāji parūpējušies par to, lai vēsturiskajās grāmatu nama telpās būtu kāda liecība no vecās grāmatnīcas. Saglabāta vēsturiskā grīda, kas tapa 1987.gadā.

“Šī ir unikāla grīda, jo šo grīdu lēja,” skaidro Daina Balhina. “Tās nav flīzes. Tā ir akmens grīda. Tie ir ornamenti un krāsas, kas pēc tam atbalsojās arī mēbelēs. Tas zināmā mērā ir roku darbs, un tagad mēs redzam, ka roku darbs ir zelta vērts un iztur visus laika pārbaudījumus.”

Atklāšanas svētkos piedalījās daudzi kultūras un izglītības jomas pārstāvji, kā arī citi interesenti, savukārt ar muzikāliem priekšnesumiem klātesošos priecēja Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas audzēkņi un pedagogi.

Jēkabpils centrālā grāmatu nama vēsturē ir atvērta jauna lappuse, un jēkabpiliešiem ir prieks, ka tajā tiek turpināta grāmatniecības attīstība.

Par godu grāmatnīcas atklāšanai 6.aprīlī visām “Zvaigzne ABC” izdotajām grāmatām būs 50% atlaide.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->