Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 08.06.2023 17:44

Atgādina par pareizu rīcību, sastopot savvaļas dzīvnieku 1

Atgādina par pareizu rīcību, sastopot savvaļas dzīvnieku

Dabas aizsardzības pārvalde uzsāk kampaņu “Neizdzēs dzīvību!”, atgādinot, ka vairumā gadījumu pilsētvidē vai citviet sastaptajiem savvaļas dzīvniekiem nav nepieciešama cilvēku palīdzība. Ar kampaņas saukli “Atstāj mani savvaļā! Gribu augt savā vaļā” pārvalde uzsver, ka labākās mājas savvaļas dzīvniekam ir savvaļa un, ieraugot kādu savvaļas dzīvnieku, vislabāk tam netuvoties un to netraucēt. Cilvēka iejaukšanās nepieciešama vien tad, ja dzīvnieks ir ievainots, iesprūdis, sapinies, kaut kur iekritis un pats nespēj tikt laukā no sprosta. Lai palīdzētu izvērtēt situācijas, kurās palīdzība nav nepieciešama, kurās – ir, Dabas aizsardzības pārvalde apkopojusi informāciju mājaslapā neizdzesdzivibu.lv.

Nereti cilvēki maldīgi domā, ka dzīvnieka mazulis, kas nekustīgi guļ zālē vai mežā, ir vecāku pamests, taču tā nav. Dzīvnieku pasaulē ir ierasta prakse – kamēr vecāki devušies barības meklējumos, jaunākie ģimenes locekļi paliek ierastajā vidē un gaida vecākus pārnākam. Tāpēc pārvalde mudina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iespēju robežās izvairīties no savvaļas dzīvnieku un mazuļu traucēšanas.

Tomēr gadījumos, ja dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, ieteicams vērsties atbildīgajās iestādēs, piemēram, ja dzīvnieks ir savainots, jāziņo pašvaldībai, savukārt ja dzīvnieks ir iesprūdis, sapinies, iesprostots, iekritis, ielūzis un pats nespēj atsvabināties vai izkļūst no sprosta, nepieciešams zvanīt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruņa numuru 112.

Latvijā visbiežāk sastopamās savvaļas zīdītāju sugas ir aļņi, brieži, lapsas un stirnas. Vienlaikus gan pārvalde, gan veterinārārsti, Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs un dzīvnieku patversmes saņem regulāras ziņas par cilvēku satiktiem ežiem, zaķiem, pūcēm un vāverēm, kas mīt tuvu cilvēkiem. Sastapties ar savvaļas dzīvniekiem var ne tikai dabā, bet arī pilsētvidē, kur dzīvnieki novērtē pilsētvides sniegtās ērtības – salīdzinoši viegli pieejamo pārtiku atkritumu novietnēs, komposta kaudzēs, mājdzīvnieku bļodās. Lai mazinātu savvaļas dzīvnieku vēlmi uzturēties cilvēku dzīvesvietu tuvumā un mudinātu tiem barību meklēt savvaļā, eksperti aicina savvaļas dzīvniekus nebarot un novērst iespēju tiem piekļūt atkritumu urnām un kompostu kaudzēm.  

Ja nepieciešams padoms vai atbildes uz jautājumiem, sastopot savvaļas dzīvnieku, aicinām sazināties pa tālruni 27 313 200 un saņemt bezmaksas konsultāciju par atbilstošāko rīcību konkrētajā situācijā.

 

#SIF_MAF2023

Jay Aitch Jay Aitch 08.06.2023 19:05
Eža pusaudzis, mazs zalktēns, pa betona kāpnēm ieklupa pagrabā un fiziski vairs netika ārā. Uzvilku cimdus, iznesu ārā, nofotografēju un palaidu brīvē diet (nosprāgt) savvaļā. Man ko, bija 112 jāzvana? Debilisms.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->