Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 14.03.2023 17:11

2023.gada janvārī turpinājās preču tirdzniecības izaugsme 5

2023.gada janvārī turpinājās preču tirdzniecības izaugsme

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2023.gada janvārī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 8,9%. Preču importa vērtība gada griezumā pieauga straujāk – par 14,5%. Tirdzniecības deficīts janvārī bija 6,2 procenti.

Janvārī gada griezumā eksporta vērtība turpināja augt lielākajā daļā preču pamatgrupu. Vienlaikus jāatzīmē, ka eksporta izaugsme daļēji ir saistīta ar eksporta cenu palielinājumu. Lielu eksporta vērtības pieauguma daļu nodrošināja graudaugu un elektroierīču un iekārtu eksports. Būtiski pieauga arī dzērienu, sauszemes transportlīdzekļu, dārzeņu un lopbarības eksporta vērtība. Savukārt negatīva ietekme eksporta izaugsmē, pārsvarā cenu samazinājuma dēļ bija dzelzs un tērauda, kā arī koksnes un tās izstrādājumu eksporta vērtības samazinājumam.

Janvārī gada griezumā par 6,3% pieauga eksports uz ES valstīm. Eksporta vērtība būtiski palielinājās uz Somiju (minerālie produkti, koksne), Lietuvu (elektroierīces, transportlīdzekļi), Zviedriju (koksne), Vāciju (lopbarība, mehānismi) un Igauniju (elektroierīces, plastmasas).

Palielinājās eksports arī uz NVS valstīm – par 11,4%. Pieauga eksporta vērtība uz Kazahstānu (elektroierīces, dzērieni), bet samazinājās uz Krieviju (mehānismi, farmācijas produkti).

Eksporta apjomi janvārī pieauga arī uz pārējām valstīm – par 18,5%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība palielinājās uz Nigēriju (graudaugi), Turciju (dzelzs un tērauds) un Izraēlu (graudaugi), savukārt tā saruka uz Apvienoto Karalisti un ASV (uz abām – koksne).

Preču imports janvārī gada griezumā pieauga lielākajā daļā preču pamatgrupu. Strauji auga transportlīdzekļu imports. Tostarp, cenu palielinājuma dēļ, palielinājās arī minerālo produktu importa vērtība. Savukārt samazinājās metālu un ķīmiskās rūpniecības produktu imports.

Tālāku eksporta izaugsmi 2023.gadā turpinās ietekmēt kara darbība Ukrainā, kuras dēļ ir traucētas līdzšinējās izejvielu piegāžu ķēdes. Uzņēmumiem, kuri bija saistīti ar karā iesaistīto valstu tirgiem, šajā situācijā jāpārorientē piegāžu iespējas un jāmeklē jauni preču noieta tirgi. Tāpat eksportētāju konkurētspēju negatīvi ietekmē pasaulē vērojamais cenu kāpums precēm, tai skaitā energoresursiem.

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja EM Analītikas dienesta analītiķe Ieva Šnīdere

r
redzēju, kā vakar man garām aizgāja krūmi... 05.04.2023 15:32
pārdod gāzi, ko iegūšt Turkmenistānā un uz robežas ar ...jebkuru valsti , tirgo par 85 eiro /1000 kubi, man, par 1,3 eiro/1 kubs, un preču tirdzniecības izaugsme būs aptuveni 1530 % .
z
zinātājs 15.03.2023 08:38
Zināms, ka lieli nopelni augošajai precinu apmaiņai ir bijušajai un tagadējai Kariņa valdībai, kas Covida pandēmijas laikā no ārzemju aizdevējiem Latvijas vārdā aizņēmās ievērojamas naudas summas vakcīnu iegādei, kas glāba valsti no izmiršanas, bet tagad cītīgi jāstrādā, lai dzēstu kredītu.
N
Neķītrais masāžists 14.03.2023 20:12
Lai man kāds pat nemēģina vairs iestāstīt, ka Latvijai karš Ukrainā nav vajadzīgs! :D
D
Distihs 14.03.2023 17:58
To, ko rāda statistika,
Dažiem labiem nepatika.
A
Astro 14.03.2023 17:29
Ukrainai,kas lēja sveces,
Nebij pārdodamās preces.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->