Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 17.10.2022 17:55

Zvejnieklīcī atklāj staltbrieža skulptūru 8

Zvejnieklīcī atklāj staltbrieža skulptūru
Skatīt video

Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī ar svinīgu pasākumu atklāts jauns vides objekts – keramikas skulptūra “Sēlijas staltbriedis”. Skulptūru darinājuši Lietuvas mākslinieki – Irena Šliuželiene un Vilius Šliuželis, un tā tapusi pēc biedrības “Lauku partnerība Sēlija” iniciatīvas.

“Šī objekta izveidošanai netika rakstīts projekts, netika piesaistīta Eiropas nauda,” stāsta biedrības “Lauku partnerība Sēlija” padomes priekšsēdētāja Kristīna Rubina. “Tie ir mūsu pašu iedzīvotāji – gan Sēlijas, gan Jēkabpils novada iedzīvotāji. Objekts finansēts no partnerības Sēlija biedru naudām. Papildus tika piesaistīts Jēkabpils novada finansējums pasākuma organizēšanai.”

Skulptūras izveide izmaksāja 1800 eiro. “Lauku partnerība Sēlija” vēlējās, lai Sēlijas teritorijā būtu objekts, kas simbolizētu vēsturisko zemi – Sēliju. Ņemot vērā, ka šā gada maijā Valsts heraldikas komisijas apstiprinātā Sēlijas ģerboņa galvenā figūra ir staltbriedis, arī par vides objekta tēlu izraudzīts šis majestātiskais dzīvnieks. Ideju to, ka Sēlijas ģerbonī jābūt staltbriedim, Valsts heraldikas komisijā bija iesniegusi “Lauku partnerība Sēlija” pēc kādreizējās Salas novada pašvaldības priekšsēdētājas Irēnas Sproģes un kādreizējās Neretas novada pašvaldības priekšsēdētāja Arvīda Kvieša ierosinājuma.

Sēlija vairāk nekā 200 gadus atradās Kurzemes un Zemgales hercogistes sastāvā, bet pēc tam vairāk nekā gadsimtu ietilpa Kurzemes guberņā. Hercogistes ģerbonī bijuši divi elementi – lauva un alnis. Tomēr Arvīds Kviesis uzsver, ka bijuši pārpratumi par to, vai ģerbonī ir alnis vai briedis. “Skatoties šos ģerboņu attēlus no senākas pagātnes, es ievēroju, ka nereti šie zīmējumi bija mainīgi,” stāsta Sēlijas asociācijas valdes loceklis Arvīds Kviesis. “Ja aprakstā bija alnis, tad mākslinieki pēc savas improvizācijas zīmēja briedi. Tas notika ne tikai 16.gadsimtā, Kurzemes hercogistes laikā, tā tas turpinājās arī Kurzemes guberņas laikā, kur bija zīmēts alnis, bet rakstīts, ka tas ir briedis. Tā tas bija arī, izveidojot Jelgavas Pētera akadēmijas zīmogu, kur zīmogā bija attēlots alnis, savukārt aprakstā minēts, ka tas ir briedis. Līdz ar to arī briedis bija tas, kas atbilst visiem kultūrvēsturisko novadu ģerboņu noteikumiem. Mēs ar Irēnu Sproģi sarunā izvēlējāmies briedi, kuru varētu nosūtīt kā priekšlikumu heraldikas komisijai.”

Staltbriedis ir vēsturiski saistīts ar Sēlijas teritoriju ne tikai heraldikas, bet arī zooloģijas jomā. Latvijā pirmais briežu dārzs tika izveidots Biržos, nākamais – Jaunjelgavas tuvumā. Tagad šī dzīvnieka tēls rotā Sēlijas vēsturiskās zemes ģerboni, savukārt Zvejnieklīcī apskatāma stilizēta staltbrieža skulptūra.

Pasākuma otrā daļa norisinājās Sēlpils luterāņu baznīcā, kur “Lauku partnerība Sēlija” pateicās ikvienam, kurš palīdzēja tapt vides objektam. Savukārt par muzikālo atmosfēru rūpējās Iveta Tāle un Daiga Kalniņa.

Sandra Paegļkalne

N
Niks 17.10.2022 21:52
Ideja it kā laba, bet rezultāts sorry! nu ne visai ... Kāpēc obligāti ir jābūt galvai atgāztai un mutei atvērtai ka auru laikā? Pa atvērto muti vēl līs iekšā lietus, nokrišņu ūdeņi... Cik tā keramika ir izturīga?
N
Neķītrais masāžists 17.10.2022 19:16
Labāk vajadzēja taisīt kādu bulli, kas stimulētu Sēlijas lopkopību. :D
B
Briedis 18.10.2022 09:07
Pagasta vecenes, i taratorka tur grozās! Kur ir taratorkas darbi? Tagad saeimā varēs gulēt četri gadi.
A
Astro 17.10.2022 18:07
Patīkams vides objekts!Paldies Irenai un Viliusam!
D
Distihs 17.10.2022 18:30
Kad ataust Zvejnieklīcī rīts,
Briedis jūtas gandarīts.
J
Jefiņš 17.10.2022 18:54
Smuks, kaut nu nenozagtu.
I
Irēna 18.10.2022 08:13
Mākslas darbs + postaments + transposrts + atvešana + māksliniekiem dienas nauda + atklāšana. Izmaksas ir daudz, daudz lielākas. Tad jau jānosauc visus sponsorus. 4 sēlpilieši arī apmeklēja pasākumu, daudz. Uz pasākumu nebija ne pārvaldniece, ne kultūrniece? Fantastika, kas tai pagastā notiek ! Un Sproģe vēl tur rēgojas.
z
zinātājs 18.10.2022 08:15
Zināms, ka tādas skulptūras parādīšanās Salas pagastā ir ievērojams notikums, ar ko Sproģes kundze stiprina latviešu-lietuviešu draudzības saites un ar to ir jāiepazīstina sabiedrību, bet nezinu, kāpēc neviens vietējais masu medijs nepiemin skumjo gadījumu par V.V. došanos aizsaulē. V.V. savas darba gaitas jurisprudencē sāka Jēkabpils rajona tiesā un beidza kā Latvijas Augstākās tiesas senators, kas ar tieslietām saistītā karjerā ir izcils valsts mēroga sasniegums, jo es, piemēram, nezinu nevienu Jēkabpils novada cilvēku, kurš pēdējo 100 gadu laikā būtu sasniedzis tādu statusu. Vārdu un uzvārdu neminēju, jo cienu V.V. tuvinieku privātumu.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->