Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 08.07.2025 11:31

Valdībā iesniegts dokuments, kas paredz daļēju "Latvenergo" un LVM privatizaciju 0

Valdībā iesniegts dokuments, kas paredz daļēju

"Latvenergo", "Latvijas valsts mežus", "Latvijas pastu", "Starptautisko lidostu Rīga" un vēl dažus citus valsts uzņēmumus gadu desmitiem no privatizācijas sargāja likums. Finanšu ministrija uzskata, ka šis regulējums jāmaina, daļu uzņēmuma akciju kotējot biržā, izriet no saskaņošanai valdībā iesniegta dokumenta, vēsta ziņu portāls NRA.lv.

Šobrīd atbilstoši esošajiem likumiem AS “Latvenergo”, VAS “Latvijas Pasts”, VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga””, VAS “Latvijas dzelzceļš”, VAS “Latvijas gaisa satiksme” un AS “Latvijas valsts meži” un šo sabiedrību akcijas nedrīkst privatizēt vai atsavināt. Arī VAS “Latvijas Loto” un VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" akcijas nedrīkst atsavināt. Tāpat ALTUM akcijas aizliegts ieķīlāt vai citādi apgrūtināt.

Finanšu ministrija savukārt rosina mainīt šo gadu desmitiem ilgušo privatizācijas liegumu, aicinot izvērtēt valsts līdzdalības saglabāšanu valsts uzņēmumos un pēc tam lemt par valsts kontroles saglabāšanu 75%+1 akcijas apmērā, nodrošinot iespēju piesaistīt investoru finansējumu, kotējot akcijas biržā.

Finanšu ministrija uzskaita vairākus ieguvumus, daļēji atsavinot kapitāla daļas valstij piederošos uzņēmumos:

  • Efektivitātes uzlabošana: Privātā sektora uzņēmumi bieži vien darbojas efektīvāk nekā valsts uzņēmumi, jo tiem ir lielāka motivācija samazināt izmaksas un palielināt ražīgumu.
  • Investīciju piesaiste: kapitāla daļu atsavināšanas rezultātā var piesaistīt privātos investorus, kas var sniegt nepieciešamos finanšu resursus un modernizēt uzņēmumus.
  • Valsts budžeta stiprināšana: mazākuma daļas atsavināšana var radīt tūlītējus ieņēmumus no akciju pārdošanas, kā arī ilgtermiņa ieguvumus no nodokļu ieņēmumiem no biržā kotētajiem uzņēmumiem.
  • Konkurences veicināšana: mazākuma daļas kotācija biržā var radīt konkurenci tirgū, kas var uzlabot pakalpojumu kvalitāti un samazināt cenas patērētājiem.
  • Finanšu sloga samazināšana: Valsts var samazināt slogu budžetam, ko rada valsts kapitālsabiedrības, kas ir neefektīvas, kuru uzturēšana jānodrošina no valsts budžeta līdzekļiem.
  • Sociālā atbildība: mazākuma daļas kotācija gadījumā valsts joprojām var saglabāt noteiktu līmeni kontroles un nodrošināt, ka uzņēmumi darbojas saskaņā ar sabiedrības interesēm.

Latvijas Kokrūpniecības federācija (LKF), iepazinusies ar dokumentu, izsaka nopietnas bažas par informatīvajā ziņojumā pausto priekšlikumu līdz 2029. gadam atsavināt vismaz 10% valsts kapitālsabiedrību daļu publiskajā piedāvājumā, tostarp arī tām sabiedrībām, kurām šobrīd spēkā ir privatizācijas aizliegums.

LKF kategoriski iebilst pret šādu soli attiecībā uz AS “Latvijas valsts meži”:
"Meža nozarei kopumā un valsts kapitālsabiedrībai AS “Latvijas valsts meži” - ir ne tikai ekonomiska, bet arī vides, sociāla un drošības nozīme. Šīs sabiedrības pārvalda nacionālās bagātības, nodrošina ilgtspējīgu mežsaimniecību, nodarbinātību reģionos un atbalstu vietējai pārstrādei. Šādu uzņēmumu daļēja privatizācija, pat tikai mazākuma daļas apmērā, rada riskus ilgtermiņā - tostarp spiedienu uz peļņas maksimizāciju uz vides un sabiedrības interešu rēķina.

Saprotam un atbalstām nepieciešamību attīstīt Latvijas kapitāla tirgu. Taču kapitāla tirgus mērķiem jāmeklē alternatīvi virzieni - piemēram, veicinot privāto uzņēmumu kotēšanu biržā, uzlabojot likumdošanu vai atvieglojot nosacījumus jaunu emitentu piesaistei. Valsts stratēģisko aktīvu pārdošana nav ilgtspējīgs veids kapitāla tirgus attīstībai, jo tie ir resursi ar ierobežotu atjaunošanas iespēju.

Valsts kontrole pār būtiskākajiem resursiem - tostarp meža zemi un tās apsaimniekošanu - ir instruments, ar kura palīdzību iespējams nodrošināt līdzsvarotu un sabalansētu nozares attīstību, īpaši krīzes apstākļos. Šādas kontroles vājināšana caur publiskā piedāvājumā pārdotām akcijām rada riskus gan meža resursu pieejamībai, gan vietējās industrijas konkurētspējai ilgtermiņā.

Ieņēmumi no 10% akciju pārdošanas nebūs būtiski valsts budžetam, savukārt risks zaudēt kontroli pār uzņēmumu stratēģisko virzību - ir būtisks. Prakse citās valstīs rāda, ka šādi pārdošanas soļi bieži vien kalpo par precedentu turpmākai privatizācijai. Tādēļ šis ir bīstams politikas virziens, kurš var neatgriezeniski ietekmēt tautsaimniecību.

Latvijas Kokrūpniecības federācija aicina valdību saglabāt un nostiprināt valsts līdzdalību stratēģiski nozīmīgajās kapitālsabiedrībās, īpaši dabas resursu pārvaldībā, un nodrošināt, ka īstermiņa budžeta problēmas vai kapitāla tirgus attīstības izaicinājumi netiek risināti uz sabiedriskā īpašuma pārvaldības vājināšanas rēķina."

Savukārt Ārlietu ministrija šo dokumentu saskaņoja bez iebildēm.

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->