Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 07.03.2023 13:36

Uzsākta Sēlijas viedā reģiona stratēģijas izstrāde 13

Uzsākta Sēlijas viedā reģiona stratēģijas izstrāde
Foto: “Sēlijas salas”

Aizvadītajās brīvdienās notikušajās kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” klātienes apmācībās Ilgu muižā tika sperti pirmie soļi viedā reģiona stratēģijas izstrādē Sēlijas vēsturiskajai zemei. Tas būs pirmais pētījums par esošo sociālo un ekonomisko situāciju Sēlijas vēsturiskās zemes robežās. Apmācībās piedalījās 35 Sēlijas kopienu un nevalstisko organizāciju līderi, pārstāvot 16 dažādas Sēlijas apdzīvotās vietas. Darba grupas izstrādāja katra savu vīziju, kā stiprināt un attīstīt esošo kopienu sadarbības tīklu. Visi apmācību laikā veidotie materiāli būs par pamatu tālākai stratēģijas izstrādei. Stratēģija sabiedrībai būs pieejama 2024.gada rudenī.

Turpmāko divu gadu laikā līdz pat 2024. gada novembrim visā Sēlijā tiks īstenota virkne aktivitāšu, iesaistot vietējos iedzīvotājus gan stratēģijas izstrādē, gan dažādās saliedējošās un izglītojošās norisēs. Lai uzlabotu vietēja līmeņa nevalstisko organizāciju darbību, dažādās vietās notiks sešas projektu koprakstīšanas darbnīcas. Biedrībām būs pieejams interaktīvs “Savienojuma dokuments”, kurā tiks apkopoti nevalstiskajām organizācijām un kopienām pieejamie atbalsta rīki.

Turpināsies arī regulāra kopienu tīklošanās – pirmā Sēlijas kopienu diena notiks vasaras saulgriežos, 22. jūnijā Sēlpils pagasta viesu namā “Sprīdīši”. Savukārt rudenī gan šajā, gan nākošajā gadā Sēlijas pilsoniskās sabiedrības līderi pulcēsies Sēlijas Nevalstisko organizāciju forumā un konkursa “Sēlijas sudrabs” apbalvošanas ceremonijā.

Paralēli visām iepriekš minētajām aktivitātēm notiks darbs pie Viedā reģiona stratēģijas Sēlijas vēsturiskajai zemei izstrādes. Tā kā Sēlijas vēsturiskā zeme ir sadalīta četru novadu un vienas valstspilsētas pašvaldībā, no kurām visas Sēlijā atrodas tikai daļēji un ietilpst divos atšķirīgos plānošanas reģionos, līdz šim no valsts un pašvaldību puses nav veikta vienotas Sēlijas teritorijas izpēte. Izstrādātā stratēģija ar plašu pētījumu par esošo sociālo un ekonomisko situāciju būs pirmais šāda līmeņa dokuments un tas būs saistošs gan visām Sēlijas pašvaldībām, gan valsts pārvaldes institūcijām.

Projektu „Savienojums. Viedā reģiona stratēģija Sēlijas vēsturiskajai zemei” īsteno Sēlijas salu vadošā nevalstiskā organizācija “Ūdenszīmes”. Tas tiek īstenots visā Sēlijas vēsturiskās zemes teritorijā no 2023. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 31. oktobrim. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

k
kā vienmēr 08.03.2023 19:38
Kas gan vēl nav zināms par Sēlijas sociālo un ekonomisko situāciju?Kārtējā Jātnieces darbības imitēšana,kurai nebūs nekāda rezultāta,jo datus tāpat ir jāņem no valsts datu bāzes. No kura laika Kultūras ministrija risina ekonomiskos un sociālos jautājumus? Zemē nomesta nauda :((((((Vai tad bez tūkstošu tērēšanas nevar rīkot konkursu Sēlijas sudrabs?
z
zinātājs 08.03.2023 08:40
Zināms, ka vēl 16.gs. varēja runāt par sēļiem kā atsevišķu, no citām Latviju apdzīvojušām ļaužu grupām atšķirtu, īpatnējām tradīcijām un savdabīgā dialektā runājošu cilvēku kopienu, ko uz dienvidiem paplašinātie liedza latviešu-lietuviešu valodas barjera, no ziemeļ-austrumiem Daugava, bet no dienvid-rietumiem Neretas-Valles-Jaunjelgavas mūža meži. Sēļus gandrīz pilnībā iznīcināja poļu-zviedru karš un mēra plosīšanās. Dzīvi palikušie izklīda pa visu pasauli. Tikai pēc gadu desmitiem tukšās vietas aizpildīja lietuvieši, poļi(baltkrievi), latgaļi, zemgaļi un pat vidzemnieki. Padomju okupācijas laikā ienāca arī krievu un šodien vēl ukraiņi. Uzskatu, ka līdz 2024.gadam izstrādātajā Stratēģijā prioritārais būs būs klaidā esošo sēļu atgriešana savā dzimtajā kultūrvēsturiskajā novadā un te esošo cittautiešu evakuācija ārpus Sēlijas. Sēlijas laivām, ka zināms, vienai to nebūs iespējams paveikt bez valdības un Valsts Prezidenta aktīva atbalsta.
a
atmiņa 09.03.2023 09:00
Jā, īsumā tā bija. Vislabāk Sēlijas likteni zviedru-poļu kara laikā aprakstīja A.Grīns romānā ^^Zemes atjaunotāji^^. Mēra posts arī bija šausmīgs, piemēram, Sēlpils iedzīvotāju vairākums apgūlās Rozes kalnā, netālu no Sēlpils skola, tur bija mēra kapi, nu jau kalns norakts grantī .
A
Astro 08.03.2023 07:55
Cerība jau parādās,
Stratēģiju izstrādās!
A
Astro 08.03.2023 04:37
Salasīja kopienu,
Veidos viedo reģionu.
L
Lodoviko Ariosto 07.03.2023 20:45
vot sēļi..
N
Neķītrais masāžists 07.03.2023 18:34
Kādas, bļē, stratēģijas, kādas, ibio, viedās kopienas? :DDD Priekš kam mums ir vesela Kultūras pārvalde, kas nodarbojas ar iedzīvotāju izklaidi, un kāda suņa pēc vēl šitie piesūkušies, lai savus hobijus apmierinātu? Palasu tās viņu idejas un liekas, ka visi kādreiz pa galvām ar tukšiem kombikorma maisiem dabūjuši. :D
J
Jefiņš 07.03.2023 16:02
Viss pareizi, lai tik darbojas, man tas netraucē.
V
Vietējais 07.03.2023 14:18
Ja jau pats Levits palaida murgojumu, kāpēc uz tā rēķina lai plānā galdiņa urbēji ar nopietnām sejām nenokāstu sev piķi...
D
Distihs 07.03.2023 14:13
Kad kopienām būs īstie rīki,
Tad strādās nosvīduši, līki.
m
murgs 07.03.2023 14:11
kārtējā darīšana NEKO... galvenais tipa kaut ko dara un izkāš naudas.... gadiem jau kaut ko izpēta - gan stratēģijas izstrādē, gan dažādās saliedējošās un izglītojošās norisēs! pēta un pēta! izstrādā un izstrādā! maļ un maļ vienu un to pašu...
A
Astro 07.03.2023 14:09
Nepārvēršam stratēģiju,
Par kaut kādu maģiju.
D
Distihs 07.03.2023 13:59
Pie stratēģijas labi strādā,
Sēlijai tie naudu gādā.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->