Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 10.02.2023 16:33

Teju puse zvanu uz 112 nav saistīta ar ārkārtas situācijām 8

Teju puse zvanu uz 112 nav saistīta ar ārkārtas situācijām

11.februārī visā Eiropas Savienībā atzīmēs vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu. Pagājušajā gadā iedzīvotāji uz tālruņa numuru 112 zvanīja gandrīz 930 tūkstošus reižu, bet gandrīz puse – 46,5 procenti zvanu nebija saistīti ar situācijām, kad nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība. Gandrīz katrs otrais zvans, kas ienāk 112 zvanu centros Latvijā, ir saistīts ar saimnieciskiem jautājumiem, vēlmi parunāties vai izjokot. Lai gan šādu zvanu skaits, salīdzinot ar 2021.gadu, ir samazinājies par četriem procentiem, to apjoms joprojām ir ļoti liels un var kavēt palīdzības sniegšanu tiem, kam tas ir nepieciešams.

2021. gadā pēc VUGD pasūtījuma veikts pētījums apliecināja, ka 83% Latvijas iedzīvotāju zina tālruņa numuru 112, kas ir labs rādītājs, bet nepietiekams, jo vēl joprojām ir gadījumi, kad negadījumā cietušie vai aculiecinieki zvana ģimenes locekļiem vai paziņām, jo nezina citu veidu, kā saņemt operatīvo dienestu palīdzību.

Tādēļ arī šogad, atzīmējot 112 dienu, VUGD turpina skaidrot, kādās situācijās ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, bet kādos gadījumos ir jāvēršas pēc palīdzības pie citiem pakalpojumu sniedzējiem.

Jāatgādina, ka vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numurs 112 pieņem ziņojumus par vispārējo drošību un kārtību (ugunsgrēks, sprādziens, sagruvums), sabiedrisko kārtību (konflikti, huligāniskas darbības) un citiem likumpārkāpumiem, apdraudējumu cilvēku dzīvībai un veselībai. Zvanu centra dispečeri nepieciešamības gadījumā uz notikumu izsūta VUGD resursus vai veic ziņojuma pāradresāciju Valsts policijai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam vai Gāzes avārijas dienestam.

Savukārt tādos gadījumos, kad, piemēram, bojāta durvju slēdzene, notikusi ūdens vada vai kanalizācijas avārija, mājās ir iemitinājušies insekti vai grauzēji, vai arī automobilis iestidzis dubļos vai sniega kupenā, pēc palīdzības ir jāvēršas, zvanot uz citiem tālruņu numuriem vai uzziņu dienestu un jāvaicā pēc komunālo dienestu, namu apsaimniekotāju, deratizācijas vai citu pakalpojumu sniedzēju palīdzības.

Informatīvas nodarbības par 112, top 112 mājas lapa un lietotne viedtālruņos

112 dienas kampaņas laikā VUGD amatpersonas februārī dosies uz izglītības iestādēm, lai izglītotu izglītības iestāžu audzēkņus par pareizu rīcību ārkārtas gadījumos un zvanīšanu uz tālruņa numuru 112. Lekcijās ugunsdzēsēji glābēji, dispečeres, kā arī struktūrvienību komandieri atgādinās, kurās situācijās ir jāzvana uz 112 un kas jāsaka, sazvanot ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru.

VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš uzsver: “Šobrīd aktīvi strādājam, lai jau pavisam drīz darbību varētu uzsākt tīmekļvietne www.112.lv. Tajā vienuviet būs apkopoti Latvijas operatīvo dienestu sniegtie drošības padomi pareizai rīcībai dažādos apdraudējumos. Mājaslapā varēsim operatīvi izvietot arī dažādus brīdinājumus par iespējamo apdraudējumu un nepieciešamo rīcību. Tādējādi tiks uzlabota informācijas pieejamība par pareizu rīcību dažādās bīstamās situācijās un tālruņa numura 112 darbību.”

Līdzās tam šobrīd norit pēdējie darbi, lai pavisam drīz Latvijas iedzīvotājiem piedāvātu viedtālruņos lejupielādējamu lietotni “112 Latvia”, kas sniegs iespēju piezvanīt vai nosūtīt īsziņu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un saņemt paziņojumus par iespējamo apdraudējumu.

Tīmekļvietne www.112.lv un lietotne 112 izstrādāta plašāka Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas projekta laikā. Mērķis ir uzlabot sabiedrībai sniedzamo operatīvo dienestu pakalpojumu pieejamību, pakalpojuma sniegšanas savlaicīgumu un to kvalitāti, kā arī nodrošināt vienota zvanu kontaktu centra funkcionalitāti valsts publiskās pārvaldes vajadzībām. To izstrādātājs ir SIA "Meditec", savukārt projektu vadību nodrošina Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs.

112 Latvijā – 26. gadadiena!

Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numurs 112 darbojas 26 gadus (kopš 1997. gada). Zvanot uz 112, iespējams sasniegt operatīvos glābšanas dienestus – VUGD, VP, NMPD un Gāzes avārijas dienestu. 112 numurs ir sazvanāms 24 stundas diennaktī, un zvans ir bez maksas. Zvanu centros kopumā strādā 103 dispečeri un dispečeru palīgi. Katru diennakti uz iedzīvotāju zvaniem atbild 18 dispečeri.

O
Observer 11.02.2023 10:30
Mani vērojumi liecina, ka cilvēki principā baidās no iestādēm kā tādām. Attiecībā uz vecākiem ļaudīm, kam bija darīšana ar boļševiku iestādēm , šo gan var saprast. Bet ar jaunākiem arī ir tas pats.
Man šķiet, ka gudra politika būtu - īpaši necepties par to, ka cilvēks satraukumā ir piezvanījis un nespēj korekti deklamēt.
Priecājieties, ka cilvēki vispār vēl uzticas valstij un runā ar jums!
Ja viņi pārtrauktu runāt pavisam, tā jau nu gan būtu ļoti slikta zīme... .
P
Pareizaisjautājums 10.02.2023 19:23
Ja no pirmajiem pieciem vārdiem ir skaidrs, ka zvanītājs ir nejēga, kas traucē nolikt klausuli?
Vai arī - pateikt : ,, zvaniet tur un tur,, un pēc tam nolikt klausuli?
z
zinātājs 11.02.2023 08:43
Nezinu, kā tas izpaužas dzīvē, bet arī man šķiet, ka VUGD darbinieki, visu cieņu viņu paveiktajam, kaut ko dramatizē vai arī tādā veidā grib celt savu reitingu, jo ne jau visi zvanītāji ir apmācīti bīstamo vielu lietošanā, dūmu vai tvaiku izcelsmes izcelsmes noteikšanā vai citos gadījumos, kas viņuprāt rada bīstamību cilvēku veselībai vai apkārtesošajiem objektiem. Nezinu, uz kurieni tad pēc VUGDa domām cilvēkiem iespējamo briesmu gadījumos būtu jāzvana? Vai tiešām Ragainim vai Žukam, Skreiveram? Ja glābēji psihiskā stresa dēļ netiek galā ar viltus zvaniem, tad lai pieņem darbā psihoanalītiķi, kas arī uzklausīs izsaukumus un vēsā mierā analizēs ienākošo informāciju. Labāk lai ir 10 viltus palīgā saucieni nekā viens tiešām īsts.
N
Neķītrais masāžists 10.02.2023 19:09
Mentiem un ātrajiem baidās zvanīt. Tie liek sodus, bet gribas taču ar kādu satikties, parunāties. :D
D
Distihs 10.02.2023 17:57
Ja pļāpām nevar redzēt beigu,
Numurs jāmaina ar steigu.
J
Jefiņš 10.02.2023 17:54
Vajag tos neapzinīgos pamatīgi izlamāt.
O
Observer 10.02.2023 16:54
Es jau reiz sacīju, ka mūsu ļaudis spēj sabojāt jebkuru labu ideju.
Kādam ir jābūt tukšumam galvā, lai , piemēram, maldinātu ugunsdzēsējus?
Divgadīga bērna līmenis... .
A
Astro 10.02.2023 16:45
Cieni citus,esi draudzīgs,
Zvani tad,kad vajadzīgs!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->