Rosina ieviest vienreizējus maksājumus ģimenes ārstu paaudžu nomaiņai 2

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija iebilst Veselības ministrijas iecerei ieviest reģionālo piemaksu ģimenes ārstiem, tā vietā rosinot ieviest diferencētus maksājumus ārstu paaudžu nomaiņai visā Latvijas teritorijā, liecina asociācijas publicētie iebildumi pret ministrijas sagatavoto vēstuli Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai par neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanas un primārās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanu lauku reģionos.
“Ģimenes ārsti jau gadiem saņem ikmēneša piemaksu par darbu lauku teritorijā, kuras blīvums ir mazāks par 500 iedzīvotājiem uz kvadrātkilometru, tai skaitā piemaksu par pacientu skaitu virs 1800 pieaugušo pacientu vai 800 bērnu," uzsver Latvijas Ģimenes ārstu asociācija. Lauku piemaksu par blīvumu saņem 39 % ģimenes ārstu, un tā vidēji ir 462 eiro mēnesī, informē asociācijā.
Organizācijas ierosinātie vienreizējie maksājumi tiktu piešķirti tiem ģimenes ārstiem, kuri nodotu savas prakses jaunajiem kolēģiem, kuri tās pārņemtu un kuri arī saņemtu vienreizēju maksājumu. Asociācijas ieskatā vienreizēji paaudžu nomaiņas maksājumi izmaksājami par katru ārsta nomaiņas gadījumu, kas nav iespējams ar reģionālo piemaksu.
Vienreizējam paaudžu nomaiņas maksājuma apmēram vajadzētu būt motivējošā apmērā, lai jaunie ārsti varētu, piemēram, veikt daļu no pirmreizējas iemaksas dzīvesvietas iegādei, savukārt par ģimenes ārsta prakses atstāšanu – tādai, lai varētu kompensēt praksē ieguldīto un salīdzinoši mazo pensijas apmēru, norāda asociācijā.
Asociācija apgalvo, ka Veselības ministrija vienpusēji atsaucas uz Nacionālā veselības dienesta datiem par to, ka deviņām ģimenes ārstu praksēm Liepājā, Saldū, Rēzeknē, Valmierā, Dobelē, Jēkabpilī un Ogrē nav atrasti pārņēmēji.
Asociācijas rīcībā esot informācija, ka konkrēti jaunie ārsti, kuri studē rezidentūrā ģimenes medicīnu, vēlas strādāt lielākajā daļā šo pilsētu. Vienlaikus asociācija pagājušā gada vasaras beigās aicinājusi atsaukties ģimenes ārstus, kuri vēlas nodot savas prakses. Atsaukušies tikai 13 pensijas vecuma ģimenes ārsti, kuri lūguši palīdzību atrast prakšu pārņēmējus, savukārt 37 jaunie ģimenes ārsti meklējuši un lūguši asociācijai sūtīt piedāvājumus prakses vietām.
"Secināms, ka praktizējošie pensijas vecumu ģimenes ārsti ir pietiekami motivēti turpināt strādāt un nav motivēti nodot prakses jaunajiem ģimenes ārstiem," norāda asociācijas vadītāja Alise Nīcmane-Aišpure.
Viņas vērtējumā ES fondu kompensācija 5439 eiro apmērā nav un nebūs pietiekami motivējoša nodot praksi jaunajam kolēģim – īpaši, ja tiktu ieviesta piedāvātā reģionālā piemaksa.
"Mērķis par jauno ģimenes ārstu piesaisti ar piedāvāto piemaksu netiks sasniegts, jo motivēs nevis paaudžu nomaiņu, bet panāks tieši pretēju efektu un to aizkavēs," paudusi Nīcmane-Aišpure. Esošie ģimenes ārsti veselības stāvokļa dēļ būs spiesti atstāt praksi pēkšņi, nevis plānoti to nododot jaunajam kolēģim, uzskata asociācijas vadītāja.
Asociācijas ieskatā reģionālo piemaksu ieviešana diskriminējot Rīgas un pierīgas prakses, kuru izmaksas lielākas dārdzības dēļ ir par aptuveni 18,4 % lielākas nekā praksēm reģionos.
Komentāri 2
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (2)Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->