Pēteris Mauriņš jau vairāk nekā divas desmitgades velta sevi cīņai par Krustpils pilsētas un novada atdzimšanu. Viņš nāk no piecu bērnu ģimenes Preiļu pusē, bet pēc dienesta armijā 1959. gadā pārcēlās uz Krustpili un šeit arī palika. Pēteris spilgti atceras laikus, kad vienā Daugavas krastā atradās Jēkabpils, bet otrā – Krustpils. Īpaši prātā palicis 1962. gada aprīlis, kad abas pilsētas tika apvienotas.
“Krustpils vārds ir svītrots, ģerboņi noņemti – gan Brāļu kapos, gan prezidenta pilī,” saka Pēteris Mauriņš. “Arī no pilsētu reģistra izņemti. Es sniedzu prasību Satversmes tiesā, tur man jautā, kur ir Krustpils. Viņi mūs neatrod un nepazīst.”
Pēc padomju režīma sabrukuma Krustpils pilsēta un tās seši pagasti neatguva savu iepriekšējo statusu.
“Pirmo reizi krievi okupēja, un 29 gadus nodzīvojām zem krieviem, otrreiz – mūsu valdība,” teic Pēteris Mauriņš.
Pēteris ir apkopojis bagātīgu krājumu ar materiāliem, fotogrāfijām un citiem pierādījumiem, apliecinot, ka Krustpils ir apzagta. Agrāk tā bijusi industriāla pilsēta ar vairākām ražotnēm, bet tagad no tā visa vairs nav ne miņas.
“Tik viegli elpot, tikai tik smagi iet pa Krustpili un staigāt,” atklāj Pēteris Mauriņš.
2009. gadā tika izveidots Krustpils novads, apvienojot sešus pagastus. Tas raisīja pretrunīgas pārdomas.
“Visi domāja ar galvu, kā dabūt Eiropas naudu, un arī dabūja, un tad taisīja prieka izpriecas, bet tā bija labs atspaids – sakārtoja kanalizāciju, ūdens vadus un kultūras namus,” stāsta krustpilietis. “Reformai ticējām, bet tad, kad visu noformēja un sataisīja, atņēma cilvēkiem varu pašiem sanākt, strīdēties un spriest.”
Taču 12 gadus vēlāk tika veiktas jaunas izmaiņas, un šodien Krustpils kā pilsēta un novads dzīvo vien cilvēku atmiņās.
“Tas ir otrs apvērsums 2021. gadā, ko viņi izdarīja. Atņēma pilnīgi visu naudu no pagastu pārvaldēm,” teic Pēteris Mauriņš.
Pēteris Mauriņš uzsver, ka izvēlējies nevardarbīgu ceļu. Viņš turpina rakstīt vēstules valsts institūcijām, balstoties likumos un pārliecībā, ka taisnība ir krustpiliešu pusē. Diemžēl saņemtās atbildes ir formālas.
“KNAB ziņoju, bet meitenīte atrakstījās,” atklāj Pēteris Mauriņš. “Drošībniekam rakstīju, ka Latvijā ir konstitucionālā krīze, viņi man atrakstīja vēstuli, ka viss ir kārtībā un droši. Pateica paldies, ka dzīvoju līdzi.”
Viņš ir arī vairākās lapās uzrakstījis vēstuli Latvijas Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, taču atbildi vēl nav saņēmis.
Kate Katrīna Strode

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
#SIF_MAF2025
Komentāri 19
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (19)Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
arī tautas valodā vienmēr ir Jēkabpils puse vai Krustpils puse... protams salīdzinot ar Jēkabpils pusi - dome par Krustpils pusi rūpējas mazāk, bet tam nav nozīmes
Ziņot par komentāru
Varbūt 1962. gadā nebija pareizi vai taisnīgi Krustpili pievienot Jēkabpilij. Bet tagad abas saimnieciski un sociāli funkcionē kā viena pilsēta, tāpēc atdalīšanai praktisku jēgu neredzu.
Produktīva varētu būt diskusija par kopienu centru izveidi, apkaimju/pagastu koordinatoru sistēmas stiprināšanu, līdzdalīgu, saimnieciskajam pienesumam vai iedzīvotāju skaitam proporcionālu budžetu. Vēl varam runāt arī par vēlēšanu apgabalu ieviešanu pašvaldības līmenī, tādējādi stiprinot deputātu saikni ar lokalizētām iedzīvotāju grupām, taču jāatzīmē, ka, lai pašvaldību varētu dalīt vēlēšanu apgabalos, ir jāveic izmaiņas likumdošanā, un šis jautājums ir risināms Saeimas līmenī.
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Krustpils ir manas mātes dzimtā vieta. Katru vasaru pāris nedēļas pavadīju pie vecās mammas Otīlijas un tantes Emīlijas Krustpilī, Daugavas krastā. Šodien Emīlijām vārda diena. Bet nu jau sen Pupenu kapos. Es kā bērns biju sarūgtināta par Krustpils likvidēšanu. Tad runāja: tai krastā un šai krastā. Tā arī pie tā nepieradu. To nekad neaizmirst.
Es balsotu par Krustpils atjaunošanu. Paldies par to, ka kungs cīnās par Krustpili.
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->