Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 28.04.2023 15:07

NMPD iegādājas 110 jaunus operatīvos auto 9

NMPD iegādājas 110 jaunus operatīvos auto
Foto: NMPD

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) iegādājies 110 jaunus operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus, ar ko jau tuvākajās nedēļās brigādes dosies izsaukumos visā Latvijā. Līdz ar jaunu transportlīdzekļu iegādi, investēts arī NMPD automašīnu aprīkošanā ar mūsdienīgākiem informāciju tehnoloģiju risinājumiem (IT), kā arī jau iepriekš dienesta brigāžu darbam iegādātas jaunas, daudz vieglākas un kompaktākas medicīniskās ierīces.

NMPD direktore Liene Cipule stāsta: “Dienesta materiāltehniskās bāzes uzlabošana ir būtisks solis, lai brigādēm izsaukumos būtu ērtāk strādāt, bet pacienti saņemtu ātrāku un kvalitatīvāku palīdzību dzīvībai un veselībai kritiskās situācijās. Jauno operatīvo transportlīdzekļu ienākšana dienestā ir ļoti gaidīts brīdis, jo šādas mašīnas nav iespējams nopirkt autosalonos. Tās ir īpaši dienesta vajadzībām radītas un veidotas, šādu auto sagatavošana ir ilga un sarežģīta. Viss process – idejas izlološana, brigāžu darba specifikai un palīdzības sniegšanai pacientiem nepieciešamo vajadzību apzināšana, iepirkumu organizēšana, automobiļu konstruēšana, testēšana, aprīkošana – var aizņemt pat divus gadus. Tajā iesaistīta ap 30 dienesta darbinieku liela komanda no dažādām jomām – transporta nodrošinājuma un informācijas tehnoloģiju speciālisti, projektu vadītāji, juristi, medicīniskā aprīkojuma nodrošinājuma speciālisti. Jauno auto izstrādē līdzdarbojas arī brigāžu mediķi un operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītāji – tieši viņiem ir gala vārds gan pie prototipa izveides, gan tā testēšanas vēl pirms visu mašīnu pasūtīšanas.”

Veselības ministre Līga Meņģelsone saka: “Situācijās, kad cilvēka dzīvība vai veselība ir apdraudēta, mēs paļaujamies, ka mums steigsies palīgā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi. Moderna tehniskā nodrošinājuma pieejamība ne tikai atvieglo mediķu darbu, bet dod iespēju ātrāk ierasties pie cilvēka, kuram nepieciešama palīdzība. Jaunie operatīvie transporta līdzekļi ir būtisks ieguldījums gan dienesta darba uzlabošanā, gan arī veselības aprūpes nodrošināšanā krīzes situācijās. Tas ir ieguvums iedzīvotājiem visā Latvijā.”

Iegādātie 110 “Volkswagen” markas transportlīdzekļi ir ar automātisko pārnesumkārbu. Mašīnām ir četru riteņu piedziņa, kā arī uzlabota apakšējās daļas aizsardzība pret akmeņu triecieniem un citiem iespējamiem bojājumiem, lai jebkuros laika apstākļos ātrāk un drošāk nokļūtu pie pacientiem arī pa grūtāk izbraucamiem ceļiem. Tāpat jaunajos auto īpaši padomāts par drošību – pacienta nodalījumā ierīkoti sensori, kas signalizē autovadītājam, ja kāds nav piesprādzējies, bet medikamentu skapīšiem durtiņas izveidotas tā, lai, piemēram, straujas bremzēšanas dēļ, tā saturs paliktu vietā un netiktu bojāts.

Viens no lielākajiem ieguvumiem transportlīdzekļos ir visām mūsdienu drošības prasībām atbilstošie jaunākās paaudzes IT risinājumi. Tie nepieciešami operatīvajā darbā izsaukumu izpildē, datu un informācijas apmaiņā starp brigādēm un Operatīvo vadības centru, kā arī saziņā ar slimnīcām un citiem operatīvajiem dienestiem. Tāpat tehnoloģijas atļauj attālinātu konsultāciju un dzīvībai svarīgu rādītāju nosūtīšanu no NMPD mašīnas Operatīvās vadības centra ārstiem, lai īpaši sarežģītās situācijās saņemtu padomu un palīdzību pacienta aprūpē. Būtiski uzlabota arī navigācijas iespēja – brigāde tagad burtiski acumirklī, piespiežot vienu pogu, redz precīzāko un ātrāko maršrutu, kā nokļūt adresē.

Visās jaunajās mašīnās ir arī jauna tipa nestuves, kuru augstumu var regulēt dažādos līmeņos, kā arī tās var transformēt, pielāgojot katrai situācijai un konkrētā pacienta vajadzībām. Daļai transportlīdzekļu no dienesta budžeta iegādātas arī jaunas medicīniskās ierīces, kas ir daudz kompaktākas, vieglākas un ērtākas mediķiem, kuri uz katru izsaukumu dodas, ņemot līdzi aprīkojumu dzīvības glābšanai, kas šobrīd sver vairāk nekā 30 kilogramus. Jaunais defibrilators tagad sver nevis 15 kg, bet vairs tikai piecus. Savukārt plaušu mākslīgais ventilācijas aprāts, kas ir smaga un neparocīga ierīce, ko dažkārt mediķi nes divatā, tagad ir plaukstas izmērā un vien 1,4 kg smags.

Jaunās automašīnas būtiski uzlabos dienesta autoparku, jo līdz šim tikai 35% no NMPD operatīvajiem medicīniskajiem transportlīdzekļiem bija labā tehniskā stāvoklī. Šobrīd lielai daļai auto vidējais vecums ir seši līdz septiņi gadi, tās ir ar lieliem nobraukumiem, kas rada pēkšņu bojājumu risku izsaukumu laikā, tāpat dārga ir arī šādu nolietotu automašīnu uzturēšana un ekspluatācija. To, cik lielu slodze jāiztur NMPD brigādes auto, dodoties izsaukumos pie pacientiem un uz slimnīcām, ilustrē vienas mašīnas vidēji nobrauktais kilometru skaits – gadā tie ir ap 60 tūkstoši kilometru, bet daudzviet lauku teritorijās pat 100 tūkstoši kilometru, kas ir kā divas ar pusi reizes ar auto apbraukt apkārt pasaulei.

Jaunie operatīvie auto pakāpeniski nonāks mediķu rīcībā visā Latvijā – Aglonā, Aizkrauklē, Aizputē, Aknīstē, Aucē, Ādažos, Balvos, Bauskā, Cēsīs, Dagdā, Daugavpilī, Dobelē, Garkalnē, Gulbenē, Jaunpiebalgā, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kandavā, Kauguros, Kārsavā, Krāslavā, Kuldīgā, Lielvārdē, Liepājā, Limbažos, Līvānos, Lubānā, Ludzā, Madlienā, Mazsalacā, Neretā, Ogrē, Pļaviņās, Preiļos, Rēzeknē, Rojā, Rūjienā, Sabilē, Salacgrīvā, Saldū, Saulkrastos, Siguldā, Skrundā, Smiltenē, Talsos, Taurenē, Tukumā, Valkā, Valmierā, Ventspilī, Viesītē, Viļānos, Zilupē un Rīgā.

Operatīvo auto iegāde notiek, īstenojot projektu “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana”. Kopumā tiek iegādātas 157 automašīnas, no kurām 110 piegādātas šobrīd, bet vēl 47 auto – gada beigās. Projekta kopējās izmaksas ir 16,4 miljoni eiro, kas ietver pašu mašīnu konstruēšanu un iegādi, piecu gadu garantiju, servisa pakalpojumus, ziemas un vasaras riepu komplektus u.c. 85% projekta izmaksu jeb 13,94 miljonus eiro sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), atlikusī summa tiek finansēta no valsts budžeta līdzekļiem. Savukārt cita ERAF projekta laikā dienests nodrošina jaunos auto ar mūsdienīgu IT sistēmu risinājumiem un aprīkojumu.

P
Pacients 28.04.2023 15:52
Nez, cik % bija payback?
P
Pacients 28.04.2023 15:53
Interesanti, cik% bija payback likme?
J
Jefiņš 28.04.2023 17:53
Tad jau mums arī tika kāds jauns autiņš.
J
Jerjomenko 28.04.2023 20:32
Nākotnē noderēs . Būs rums- būs uzbrukums !
J
Jefiņš 02.05.2023 17:22
Jēkabpilī vēl neredz braukājot.
D
Distihs 28.04.2023 15:35
Ja kāds pēc palīdzības sauks,
Ar jaunu pie tā auto brauks.
N
Neķītrais masāžists 28.04.2023 19:21
Cerams, ka būs mīkstāka braukšana arī.
A
Astro - > Distiham 29.04.2023 03:24
Jauns auto ir un paliek jauns,
Jaunais pacients nesauks ,kauns.
z
zinātājs 29.04.2023 09:55
Zinot par aktuālo finanšu trūkumu medicīnā, jādomā, ka palielināsies nepamatoto izsaukumu skaits.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->