Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 06.03.2024 17:09

Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā atklāj sēklu maiņas punktu 0

Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā atklāj sēklu maiņas punktu
Skatīt video

Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā atklāts sēklu maiņas punkts. Tajā iedzīvotājiem ir iespēja nodot sev nevajadzīgos augus, stādus un sēklas, kā arī bez maksas izvēlēties sev nepieciešamo no punktā esošā piedāvājuma.

Jau pirmajā dienā sēklu maiņas punktā Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā bija vērojama iedzīvotāju aktivitāte, un akcijai atvēlētais galds dažu stundu laikā bija pilns ar dārzeņu, pākšaugu un puķu sēklām. Katrs atnestais sēklu maisiņš tiek reģistrēts, tāpat tiek pierakstīti arī paņemtie dārza labumi. Tiek pieņemtas ne tikai sēklas, bet arī augi, gumi, sīpoli un stādi.

“Es uz maiņas punktu šodien atnesu cūku pupas, jo mums palika pāri, dārzā pie meitas ļoti labi aug. Man pašai dārza nav. Mani interesē cukurzirnīši, arī kaut kas no puķēm,” stāsta līvāniete Leontīna.

“Šeit nav strikti noteikts, ka drīkst paņemt tikai tad, ja kaut ko uzreiz liek pretī,” skaidro biedrības “Zero Waste Latvija” IT projektu vadītāja Evija Ozola - Ozoliņa. “Mēs īstenībā aicinām cilvēkus atnākt tagad un paņemt sēkliņas, izaudzēt šajā sezonā un rudenī atnest jau izauguša auga sēklas – ievāktas no jauna. Nav obligāti tagad atnest kaut ko. To var izdarīt arī rudenī.”

Maiņas punkts Līvānos izveidots, sadarbojoties Latvijas Permakultūras biedrībai, organizācijai “Zero Waste Latvija” un Līvānu novada Centrālajai bibliotēkai. Punkts būs pieejams bibliotēkas darba laikā visu pavasari – līdz maija beigām.

Jaunsilavu iedzīvotāja Guna stāsta: “Mēs visi mājās kaut ko savācam un saliekam, citreiz tas ir ļoti daudz, tādēļ ir ļoti labi, ka mēs varam padalīties un iegūt to, kā mums nav. Ļoti brīnišķīgi un svētīgi. Es šobrīd gribētu mājās iesēt fizāli, nekad neesmu to sējusi. Gribētu arī kumelītes iesēt. Parasti tās pa pļavām lasa, bet es gribētu, lai man ir dārzā. Es paskatīšos, ko vēl šeit piedāvā, bet gribas kaut ko interesantu, kad tu izej ārā un skaties, kā aug.”

Pašu audzētam cita garša – par to pārliecināti arī daudzi līvānieši, kuri pauž prieku par atvērto maiņas punktu.

“Man ļoti patīk audzēt savus gurķus, pati arī tos sagatavoju ziemai,” stāsta līvāniete Anita. “Man ir tāda īpašība, ka es vispār neēdu nevienu veikala tomātu un gurķi. It kā liekas – lēts, nopirktu, bet man nelien iekšā. Liekas, ka tiem nav nemaz tādas garšas. Es labāk paņemu no pagraba savu un apēdu.”

Evija Ozola - Ozoliņa stāsta: “Galvenais mērķis, kāpēc Latvijā notiek sēklu maiņa, ir saglabāt savus kultūraugus – tos, kas ir piemēroti mūsu Latvijas videi, mūsu Latvijas ēdāju vēlmēm un vēderam, tos, kas ir izturīgi pret klimatiskajām pārmaiņām, kas tiek piedzīvotas konkrētajā teritorijā. Īstenībā šī sēklu maiņas brīvprātīgā kustība Latvijā ir ļoti daudzus gadus. Es zinu par vairāk nekā 20 vietām Latvijā, kur ir sēklu vēstneši vai sēklu maiņas koordinatori. Daži no punktiem sāk darboties tikai šogad, citi darbojas jau daudzus gadus.”

Līvānu novadā darbojas divi sēklu maiņas punkti. Viens ir Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā, otrs – Rožupes bibliotēkā.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->