Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 24.04.2026 15:47

Līvānos veidos komponistam Jurim Kulakovam veltītu soliņu 11

Līvānos veidos komponistam Jurim Kulakovam veltītu soliņu
Skatīt video

Grupas “Pērkons” koncertā vāc ziedojumus piemiņas vietas izveidei

Pieminot savu novadnieku – Līvānu Goda pilsoni, izcilo komponistu un mūziķi Juri Kulakovu, līvānieši veidos viņam veltītu tematisko soliņu. Rokgrupas “Pērkons” dibinātājs aizsaulē devās pirms diviem gadiem. Pagājušā gada 23. aprīlī Līvānu 1. vidusskolā tika sākta jauna tradīcija – Jura dienas svinēšana, godinot Kulakova piemiņu. Savukārt šogad Jura dienā Līvānos izskanēja grupas “Pērkons” koncerts, kura biļešu ienākumi tiks veltīti soliņa izveidei. Koncerta skatuves scenogrāfija “Gandrīz tautasdziesma” bija veidota no Jura māsas – tautas daiļamata meistares Maijas Kulakovas radītajiem darbiem.

Leģendārās grupas “Pērkons” koncertā Līvānu novada Kultūras centra zāle bija pārpildīta. Lai godinātu grupas dibinātāju Juri Kulakovu un ziedotu līdzekļus piemiņas vietas izveidei, komponista dzimtajā pilsētā pulcējās fani no visas Latvijas.

“Viņš bija ārkārtīgi talantīgs un neordinārs,” saka Anda – koncerta apmeklētāja no Jelgavas. “Atmodas laikā īpaši viņš tika ļoti augstu vērtēts. Es domāju, ka vēl arvien, bet Atmodas laikā tas bija kaut kas tiešām īpašs. Ar viņa dziesmām ir uzaugusi vesela paaudze.”

“Tas, ka būs piemiņas vieta, ir ļoti jauki,” teic Dace no Rīgas. “Juris Kulakovs ir mūsu laikabiedrs. Ir dzīvots līdzi Kulakovam tad, kad viņš vēl bija kopā ar Lūsēnu, bija tāda grupa “Arka”, un tad viņa “Pērkona” gaitām. Malači tie, kas vāc līdzekļus piemiņas vietai!”

Jura Kulakova dzīvē nozīmīga loma bijusi vilcieniem, īpaši – Līvānu dzelzceļa stacijai, no kuras viņš sāka savu ceļu uz Rīgu. Tādēļ viņa māsai – tautas daiļamata meistarei Maijai Kulakovai radās doma, ka viņam veltīto piemiņas vietu varētu veidot tieši Līvānu dzelzceļa stacijas apkaimē.

“Savu ceļu no Līvāniem uz Rīgu viņš vienmēr mēroja ar vilcienu, jo viņam vairāk patika vilciens nevis autobuss,” stāsta Maija Kulakova. “Viņš ir rakstījis ar Veidenbauma vārdiem ciklu “Bet vilciens brauc”, protams, arī “Pērkona” zināmās dziesmas. Daiļrade ir ļoti daudz saistīta arī ar dzelzceļu.”

Vilcienam bija arī cita loma Jura un grupas “Pērkons” liktenī. 1985. gadā pēc Ogres koncerta grupas fani bija tādās emocijās, ka protestā pret padomju iekārtas ierobežojumiem atceļā uz Rīgu izdemolēja divus vilciena vagonus. Pēc šī notikuma padomju vara grupu atkārtoti aizliedza, bet tas “Pērkonu” nespēja izsist no sliedēm.

“Pārdomājot dzelzceļa nozīmi, Līvānu dzīsla – dzīvības dzīsla arī ir dzelzceļa līnija,” saka Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Aija Smirnova. “Ja tā ir esoša arī Jura Kulakova mūzikā, tad es domāju, ka tā ir esoša arī katrā līvānietī.”

Vēl nav noteikta konkrēta teritorija. Tā tiks izvēlēta sadarbībā ar “Latvijas dzelzceļu”, bet jau tagad zināms, ka Jura Kulakova piemiņas vietu veidos īpaša dizaina soliņš. Tas papildinās pilsētā jau esošo tematisko soliņu klāstu.

“Tas realizēsies vizuāli metu konkursā, ko pašvaldība plāno īstenot šajā gadā,” skaidro Aija Smirnova. “Vispirms būs jāizraugās žūrija. Plānots uzrunāt gan ģimeni, gan “Pērkonu”, gan arī pašvaldības attiecīgos speciālistus un kādu no arhitektūras un mākslas pasaules.”

Ideja par leģendārā mūziķa piemiņas vietu ir virmojusi daudzu cilvēku prātos, un tagad sākusies īstenošana dzīvē. Metu konkursu finansēs pašvaldība, savukārt soliņa izveidi un teritorijas labiekārtošanu nodrošinās gan līdzekļi no ziedojumiem, gan vietvaras finansējums. Kad iecere būs īstenota, Jura Kulakova brīvības elpa un dumpinieka enerģija būs jūtama ne vien mūzikā un cilvēku sirdīs, bet arī īpašā vietā pie Līvānu dzelzceļa.

Sandra Paegļkalne

H
Hmmm 24.04.2026 19:08
Tātad ar visu savu darbu dzīves garumā cilvēks ir pelnījis tikai soliņu.... Ne kultūras centru, ne mūzikas skolu, pat ne mūzikas klubiņu...
I
Ir arī 26.04.2026 20:57
Piemiņas vieta ir arī kapos...
Kā Līvānos lems, tā arī būs!
O
Observer 27.04.2026 08:48
Hmmm pareizi norāda, ka ,,dzīvs,, piemineklis ir labāk, nekā nekustīgs klucis, par kuru nākošās paaudzes brīnīsies un nesapratīs.
S
Speķis 24.04.2026 20:07
Pielietojot vispārpieņemto, pēdējā laika, Latvijā tik izplatīto praksi, pašvaldībai, šī
,,megaveltījuma realizācijai vajadzēja tērēt vismaz miljonu! Un tas būtu saprotamāk nekā pirkt miseni pa trijām pakām vai rožu stādu pa paku gabalā!👍
O
Otto 26.04.2026 05:41
Soliņu? Nopietni? Vai tad Juris nav pelnījis, vismaz, bronzas skulptūru pilnā augumā! Un pašvaldība varēt ,,saskrāpēt,, piķi tam pasākumam, ja būs godīgi un negribēs pa kruto uzvārīties! Nu vismaz granīta, ja gribas lētāk!
O
Observer 27.04.2026 08:46
Varētu pārkausēt kādu no Ļeņina pieminekļiem, Juris pats par šo priecātos . Noteikti.
T
Tā tas bija 26.04.2026 20:54


“Savu ceļu no Līvāniem uz Rīgu viņš vienmēr mēroja ar vilcienu, jo viņam vairāk patika vilciens nevis autobuss,” stāsta Maija Kulakova. “Viņš ir rakstījis ar Veidenbauma vārdiem ciklu “Bet vilciens brauc”, protams, arī “Pērkona” zināmās dziesmas. Daiļrade ir ļoti daudz saistīta arī ar dzelzceļu.”
Vilcienam bija arī cita loma Jura un grupas “Pērkons” liktenī. 1985. gadā pēc Ogres koncerta grupas fani bija tādās emocijās, ka protestā pret padomju iekārtas ierobežojumiem atceļā uz Rīgu izdemolēja divus vilciena vagonus. Pēc šī notikuma padomju vara grupu atkārtoti aizliedza, bet tas “Pērkonu” nespēja izsist no sliedēm.
O
Observer 26.04.2026 21:51
Izdemolēja vilcienu ,,protestā pret padomju iekārtas ierobežojumiem ,, ? Jūs nopietni? Varbūt 13. janvāra grautiņam arī bija kāds cēls, politkorekts iemesls? Kā jums šķiet?
O
Otto 27.04.2026 07:53
Vilcienu nedemolēja ne Juris, ne kāds no viņa blices! Tas varēja notiks pēc jebkura cita VIA uzstāšanās ar līdzīgu repertuāru! Tas bija jauniešu dumpis kurš tika kvalificēts kā huligānisms!
Pastāvošai iekārtai bija jāatrod ,,grēkāzis,, un tā arī notika! Un vainīgais nevarēja būt organizātors jo, tas bija Ogres kultūras nams kurš bija vietējās izpildkomitejas nodaļas pakļautībā un tā, savukārt Latvijas PSR kultūras ministrijas paspārnē!
Tieši tik vienkārši!
O
Observer 27.04.2026 08:45
Otto rakstija: Vilcienu nedemolēja ne Juris, ne kāds no viņa blices! Tas varēja notiks pēc jebkura cita VIA uzstāšanās ar līdzīgu repertuāru! Tas bija jauniešu dumpis kurš tika kvalificēts kā huligānisms! Pastāvošai iekārtai bija jāatrod ,,grēkāzis,, un tā arī notika! Un vainīgais nevarēja būt organizātors jo, tas..
Nav iebildumu, Otto, protams, ka ne jau Juris. Varbūt mēģināsim konkretizēt - pūļa apsēstība ? Vai kā? Ja šo ,,jauniešu dumpjus,, izpētītu nopietni, varbūt varētu ko izsecināt uz priekšdienām? Nekā personīga.
O
Otto 27.04.2026 09:25
Observer rakstija: Nav iebildumu, Otto, protams, ka ne jau Juris. Varbūt mēģināsim konkretizēt - pūļa apsēstība ? Vai kā? Ja šo ,,jauniešu dumpjus,, izpētītu nopietni, varbūt varētu ko izsecināt uz priekšdienām? Nekā personīga.
Dumpis un apsēstība ir divas, krasi atšķirīgas lietas kuras nav saistītas ar huligānismu!
Gan vagonu demolēšana, gan 13 janvāra atrakcijas bija huligānisms! Tas, kā protesta izpausme bija, ir un būs!
Pat, sākotnēji, miermīlīgas protesta akcija un piketi mēdz pāraugt masu nekārtībās! Un nav tur daudz ko secināt, it sevišķi uz priekšdienām!
Manuprāt ir pārāk liela novirzīšanās no sākotnējā tēmas!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->