Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 22.09.2023 18:53

Līvānieši šokā par prasību demontēt vairākas rotaļu laukumu iekārtas 0

Līvānieši šokā par prasību demontēt vairākas rotaļu laukumu iekārtas
Skatīt video

Daudzas bērnu rotaļu laukumu iekārtas Līvānos nesen tika norobežotas ar brīdinājuma lentām. Tas izdarīts, ņemot vērā Patērētāju tiesību aizsardzības centra norādījumus. Šā gada jūnijā centrs veicis rotaļu laukumu pārbaudi un tagad nosūtījis pašvaldībai aktu, kurā pieprasīta vairāku rotaļu elementu nomaiņa vai demontāža, jo šīs iekārtas neatbilstot drošības prasībām.

Līvānos ir vairākas šūpoles ar metāla piekarēm, bet tagad tādas aizliegtas, jo pastāvot traumatisma risks, arī slidkalniņu kāpnītēs starp pakāpieniem pastāv galvas un kakla iesprūšanas risks, tā teikts Patērētāju tiesību aizsardzības centra aktā.

Līvāniete Madara saka: “Tas ir diezgan muļķīgi, jo maziem bērniem vienmēr ir klāt vecāki, un pieminējums, ka tur var iesprūst galva, ir diezgan muļķīgs, jo tur nevar iesprūst galva. Tas ir muļķīgi! Es nezinu, kāpēc izdomāti tādi argumenti.”

Iespējams, protestējot pret rotaļu laukumu demontāžu, daudzviet jau norautas norobežojošās lentas un brīdinājuma lapas.

Arī sociālajos tīklos daudzi iedzīvotāji ir sašutuši par šādiem noteikumiem. Sociālo tīklu lietotāji raksta: “Kāpēc tiltus pār Dubnu neslēdza? Tur arī galvu var iebāzt starp margām. Kā mēs agrāk izmantojām šos rotaļu laukumus un nebija problēmu? Vai tiešām mūsdienu bērnus pataisa par kaut kādiem dārzeņiem, kuri nesaprot, nejēdz, kur galvu bāzt, kur nē?”

Jautājumus raisa arī fakts, ka rotaļu iekārtas tika uzstādītas pirms aptuveni 13 gadiem, bet kontrolējošā institūcija par to neatbilstību prasībām runā tikai tagad. Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) skaidro, ka šādas prasības rotaļu laukumiem ir jau aptuveni 15 gadus, bet padziļinātas pārbaudes Latvijā sāktas veikt pagājušajā gadā.

“2022.gadā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.18 par spēļu un rekreācijas laukumu drošuma prasībām, un no šī brīža mēs veicam šo laukumu uzraudzību,” stāsta PTAC Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja Līga Kauliņa. “2022.gadā mēs esam veikuši 39 pārbaudes dažādos spēļu laukumos, un konkrēti ārtelpu laukumos tās bija 30 pārbaudes. Un šogad mēs esam veikuši 22 pārbaudes ārtelpu laukumos, tā ka pārbaudes tiek veiktas arī citviet, arī pagājušogad. Pārbaužu rezultātā laukumos tika demontētas iekārtas, kas bija neatbilstošas. Iemesli ir dažādi. Bija arī padomju laika iekārtas, kuras neatbilst standartiem.”

Līvānu slidkalniņu gadījumā neesot atbilstošs attālums starp kāpnīšu pakāpieniem.

“Ar zondēm tiek precīzi pārbaudīti attālumi, lai noteiktu, var vai nevar iesprūst,” skaidro Līga Kauliņa. “Mums ir tādi mērlīdzekļi, ar ko tas tiek darīts. Tomēr slidkalniņu gadījumā bija ne tikai pakāpieni. Tur bija arī, piemēram, sānu malu augstums nepietiekams.”

Līvānu novada pašvaldībā skaidro, ka rotaļu iekārtas savulaik iegādātas no sertificētām firmām, tādēļ konkrētās drošuma prasības neesot saprotamas.

“Pašvaldība nevienā brīdī nav atteikusies labot, remontēt šos laukumiņus, bet visbriesmīgākais ir tas, ka rodas jautājums, kādā kontrolējošā valstī mēs dzīvojam un kādas absurdas prasības tiek izvirzītas, jo man liekas, ka šīm prasībām ir jābūt jēgpilnām nevis absurdām,” saka Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle.

Lai gan Patērētāju tiesību aizsardzības centra aktā teikts, ka daudzas iekārtas ir jādemontē, Līvānu novada pašvaldībā uzsver, ka plānots veikt remontu tur, kur tas nepieciešams, bet visas iekārtas vēl netiks noņemtas.

“Mēs neiesim kaut kādā pavadā akli, mēs pacīnīsimies,” saka Ginta Kraukle. “Lūdzu, lai nāk un aktē vēlreiz, lai soda mūs vai vēl kaut ko! Lai iet šī diskusija, lai cilvēki redz, kādas mums valstī ir institūcijas! Vienreiz būtu jāsāk runāt pēc būtības, nevis nokārtām galvām jāsaka – mums jāizpilda kaut kādi normatīvie akti, lai gan mēs paši saprotam, ka tie ir bezjēdzīgi.”

Vietvarā uzsver, ka būtu jāmaina paši normatīvie akti, nevis jāliek demontēt rotaļu iekārtas, mazinot iespējas bērniem rotaļāties svaigā gaisā. Savukārt PTAC skaidro, ka šajā gadījumā demontāža esot vienīgais veids, kā novērst neatbilstības, jo pašas iekārtas ir saražotas neatbilstoši. Ja pašvaldība vēlētos tās pārveidot, tad tas būtu jādara sadarbībā ar konkrēto ražotāju.

Jāpiebilst, ka Līvānu rotaļu laukumi nav reģistrēti Publisko spēļu un rekreācijas laukumu reģistrā, lai gan Ministru kabineta noteikumos Nr.18 ir noteikts, ka laukums jāreģistrē, ja tajā ir uzstādīta spēļu vai citu aktivitāšu iekārta, kas paredzēta vairāk nekā divu darbību veikšanai, vai arī laukumā ir uzstādītas vairāk nekā četras spēļu vai citu aktivitāšu iekārtas.

Sandra Paegļkalne

 

#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->