Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 29.04.2024 18:23

Likvidē Līvānu pamatskolu 3

Likvidē Līvānu pamatskolu
Skatīt video

Neierasta aina pirms dažām dienām bija vērojama Līvānos – iedzīvotāji piketēja netālu no Līvānu novada domes, paužot vēlmi saglabāt Līvānu pamatskolu. Tieši piketa laikā norisinājās domes sēde, kurā deputāti skatīja jautājumu par skolas likvidēšanu ar šā gada 31.augustu.

Par to, ka Līvānu pamatskolai draud slēgšana, tika runāts jau šā gada pirmajos mēnešos, jo skolēnu skaits neatbilst Izglītības un zinātnes ministrijas plānotajam pedagogu atalgojuma modelim. Ņemot vērā, ka vēl nākamajā mācību gadā būs spēkā līdzšinējais finansējuma modelis, sanāksmē, kas notika šā gada februārī, Līvānu pamatskolas kolektīvs lūdza pašvaldībai rast iespēju vēl gadu saglabāt mācību iestādi. Tomēr tagad domes sēdes darba kārtībā iekļauts jautājums par skolas likvidēšanu jau šogad.

Par pēkšņo nostājas maiņu neizpratnē bija opozīcijas pārstāvji.

“Es atceros, kā bija ar Sutru skolu,” sēdē sacīja deputāts Valdis Labinskis. “Tur bija garš pārejas periods, kamēr skolu slēdza. Tā bija ļoti maziņa skola. Es arī attiecībā uz šo skolu domāju – sakārtošana ir vajadzīga plašāka, ne tikai attiecībā uz vienu skolu. Var jau iesākt ar vienu skolu, un tad otrā, trešā skola, bet, ja to dara, tad tas jādara līdzvērtīgi, kā mēs rīkojāmies citu skolu gadījumā. Kāpēc tāda steiga? Es to nesaprotu.”

Līvānu novada pašvaldībā skaidro – tas tādēļ, ka Līvānu pamatskolai jau nākamajā mācību gadā būs problēmas nodrošināt kvalitatīvu mācību procesu. Ņemot vērā skolēnu skaita samazināšanos, trūks līdzekļu pat ar esošo finansējuma modeli. Gadu gaitā audzēkņu ir kļuvis krietni mazāk – ja 1987.gadā tie bija 1267 skolēni, tad uz šā gada janvāri tie bija tikai 109 skolēni. Tad, kad skolu beigs devītās klases audzēkņi, skolā paliks 85 bērni, bet daļa no tiem plāno pāriet uz citām skolām.

“Šogad pieci komplekti ir nepilni,” stāsta Līvānu novada Izglītības pārvaldes vadītāja Ilze Vanaga. “3.klasē 12 bērni, 4.klasē – 10, 5.klasē – 10, 6.klasē – 11, 7.klasē – 11 skolēnu. Pirmā klase nav nokomplektēta. Ja skola būtu palikusi, nav ne pirmās klases, ne otrās klases, un pārējās klasēs skolēnu skaits ir nezināms, kāds būs uz 1.septembri. Līdz ar to skolotājiem trūks iespēju nodrošināt kvalitatīvu mācību procesu. Nebūs ne klases audzināšanas, ne individuālo stundu, ne konsultāciju, ne sagatavošanas, ne burtnīcu labošanas. Varbūt vajadzētu apvienot mācību priekšmetus, lai nodrošinātu mācību procesu. Pamatu pamats ir skolēnu krass skaita samazinājums.”

Pēc Līvānu pamatskolas aprēķiniem, pat tad, ja 1.septembrī skolā paliktu 85 bērni, mācību procesa nodrošināšanai pietrūktu aptuveni 90 tūkstošu eiro, bet nav zināms, vai skolēnu nebūs vēl mazāk.

“Noteikti varētu atrast tos 70 tūkstošus vai 90 tūkstošus eiro, ja mēs zinātu, ka pārējais atbilst, skola turpinās un vienu gadu ir iemesls to neslēgt, bet, pirmkārt, ļoti tuvu ir Līvānu 1. vidusskola, otrkārt, ja mēs šobrīd nepieņemam lēmumu, tad 1.septembrī būs vainīgs – kas? Pašvaldība, tai skaitā arī vadība, kāpēc nav skola šobrīd slēgta,” skaidro Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods. “Tiks uzsākts mācību gads, būs jāizmaksā pabalsti, ja mēs slēdzam, nepilnas slodzes strādās, skolotāji saņems vēl mazāk. Šobrīd arī pie šī skaita – 85 skolēni – plānotas tikai divas pilnas slodzes. Pirmo divu klašu nav.”

Daļa vecāku bažījas, vai skolēni varēs veiksmīgi integrēties citās skolās, kur viss mācību saturs jāapgūst latviešu valodā. Domes sēdes sarunā starp vecāku pārstāvi un domes deputātu Gati Pastaru gan tika secināts, ka ar latviešu valodu lielai daļai bērnu problēmu nav.

“Es saprotu, ka valoda nav barjera, vienkārši jaunieši kautrējas un baidās, bet zināšanas ir,” uzklausot vecāku pārstāvi, domes sēdē teica Gatis Pastars. “Tad es nezinu, kā to siet kopā ar bažām par valodu, jo mums bija atvērto durvju diena, kur no Līvānu pamatskolas nāca jaunieši, un mēs kaut kā runājāmies.”

Līvānu novada pašvaldībā uzsver, ka tiem bērniem, kuriem būs nepieciešams atbalsts saistībā ar valodu, vietvara to nodrošinās.

“Mēs varam palīdzēt, un mums noteikti arī jāpalīdz, tā ir mūsu atbildība,” uzsver Andris Vaivods. “Tāpēc šeit būs jāpiešķir varbūt slodzīte no pašvaldības, lai paņem otru skolotāju uz mācību gadu vai periodu, cik ilgi ies tas process. Ir jāpalīdz šiem skolēniem.”

Pēc debatēm ar deviņām balsīm par, četrām balsīm pret, vienam deputātam nepiedaloties, Līvānu novada dome nolēma likvidēt Līvānu pamatskolu ar šā gada 31.augustu. Jāpiebilst, ka nedroša nākotne ir arī Rudzātu vidusskolai un Rožupes pamatskolai, bet vietvarā uzsver, ka uz šā gada 1.septembri izmaiņas šajās skolās netiks veiktas. Pašvaldība nākamajā mācību gadā vērtēs situāciju, jo arī Rudzātu vidusskola un Rožupes pamatskola neatbilst ministrijas iecerētajam jaunajam finansēšanas modelim.

Sandra Paegļkalne

K
Kristīne 01.05.2024 08:40
Bērni mūsu nākotne!kas notiek jūsu galvās?covid vakcīna?
P
Pēteris Z 08.05.2024 14:50
bet tev galvā tikai vate? :D
f
fakts 02.05.2024 10:32
Un ko domā Kristīne par savu nākotni,cik bērnu savā ģimenē.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->