Ikviens kādreiz dzīvē nonāk situācijā, kad jādodas uz medicīnas iestādi. Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav pilnīgas izpratnes par pacientu interešu aizstāvību, tiesībām un pienākumiem. Neviens apzināti negatavojas nonākt pacienta lomā, bet informēts cilvēks ir drošs cilvēks, tāpēc biedrība “Dzīvības koks” uzsākusi bezmaksas semināru ciklu, kura laikā ikviens var rast atbildes uz šiem jautājumiem.
“Ir labi zināt savas tiesības, jo pacientam ir arī pienākumi, bet šobrīd mēs vairāk runāsim par pacienta tiesībā,” informē onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe. “Ko un kā tev sagaidīt, uz ko tev ir tiesības pastāvēt, ko tev ir tiesības jautāt un zināt.”
Seminārā zināšanās dalījās Tiesībsarga biroja juristes, kuras iepazīstināja ar galvenajām un būtiskākajām lietām, kurām pacienti parasti nepievērš uzmanību. Tāpat zināšanās dalījās Latvijas Reto slimību alianses pārstāves – Ieva Plūme un Marta Augucēviča.
“Šodien runāsim par to, kādi ir tie ceļi, kā mēs varam rīkoties, lai aizstāvētu savs tiesības,” saka Latvijas Reto slimību alianses projektu eksperte Marta Augucēviča. “Primāri, tas ir komunikācijas ceļš. Vajag iedrošināt cilvēkus runāt – gan ar savu ārstējošo ārstu, gan iestādes iekšienē. Tāpat pārrunāsim iespējas vērsties Veselības inspekcijā un Ārstniecības riska fondā, kā arī dažādus šos tiesība aizsardzību mehānismus. Galvenais, protams, ir iedrošināt nebaidīties runāt un jautāt. Tāds arī ir šodienas mērķis – informēt, lai mēs varētu rīkoties.”
Lai saprastu, cik informēti ir pacienti par savām tiesībām no diagnozes noteikšanas līdz ārstēšanās pabeigšanai, biedrība “Dzīvības koks” veica aptauju. Tajā piedalījās 268 respondenti. Visi norādīja, ka saskārušies ar kādu hronisku slimību. Tikai 104 respondenti uzskata, ka laiks, kas bija nepieciešams līdz diagnozes noteikšanai, bijis ātrs un savlaicīgs.
Tāpat 16 procenti no respondentiem norāda uz komunikācijas problēmām, piemēram, to, ka bijuši pārāk satraukušies un nav varējuši saprast, ko ārsts saka. Savukārt 15 procenti respondentu atzīmējuši, ka ārsts nav ņēmis vērā tuvinieka vēlmi būt kopā ar pacientu diagnozes skaidrošanas brīdī.
Uzsākot ārstēšanu, pietiekamu un saprotamu informāciju saņēmuši puse respondentu, kamēr pārējie uzskata, ka ārsti nav pietiekami izskaidrojuši, kas un kā tiks darīts.
Tāpat gandrīz visi respondenti, kuri uzskatīja, ka saskārušies ar pacientu tiesību pārkāpumiem, atzīmējuši, ka "neko nav darījuši, jo neko tāpat jau nevar panākt".
Šādi semināri tiek rīkoti arī Liepājā, Daugavpilī, Jelgavā un Limbažos. Vairāk par semināru un biedrību “Dzīvības koks” var uzzināt ŠEIT.
Kate Katrīna Strode

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņu sižeta “Lielai daļai iedzīvotāju nav izpratnes par pacientu interešu aizstāvību” saturu atbild SIA “Vidusdaugavas televīzija”.
#SIF_MAF2024
Komentāri 4
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (4)Ziņot par komentāru
Ir jāiet skaidroties pie Moņas.
Ziņot par komentāru
tas jau iekalts akmenī gadu desmitiem
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->