Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.12.2022 16:53

Jēkabpils novadā vēl vērtēs iespēju veidot iedzīvotāju padomes 14

Jēkabpils novadā vēl vērtēs iespēju veidot iedzīvotāju padomes
Skatīt video

Jaunajā Pašvaldību likumā, kas stāsies spēkā 2023.gada 1.janvārī, iekļauts jauns iedzīvotāju līdzdalības veids – iedzīvotāju padomes. Likumā paredzēts, ka pašvaldība var veidot konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes, kas pārstāvētu konkrētas novada teritorijas iedzīvotāju intereses un iesniegtu savus priekšlikumus izskatīšanai domē. Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka vēl nav sācies iedzīvotāju padomju veidošanas process, jo vēl esot daudz neskaidrību.

“Mums īsti vēl nav skaidrs, kādā veidā tas varētu darboties,” stāsta Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Tas varētu būt caur nevalstiskajām organizācijām. Nevalstisko organizāciju starpā izvēlas, kura būs tā pārstāvniecība, kurai ir iespējas, un tad šī organizācija apkopo iedzīvotāju vēlmes. Ir jāsaprot, ka mums jau ir ievēlēts deputāts no konkrētās vietas. Ko mēs vēl ievēlēsim? Noteikti, ka mēs darīsim atbilstoši likumam, bet vispirms sapratīsim, kā tas ir darāms.”

Lai gan vairumam pašvaldību iedzīvotāju padomes ir kaut kas jauns, dažās vietvarās jau pastāv šāda veida iedzīvotāju līdzdalības forma. Oktobrī Līvānos norisinājās pieredzes apmaiņas seminārs, kurā Līvānu novada pašvaldība stāstīja par savu pieredzi. Katrā no pieciem pagastiem darbojas iedzīvotāju konsultatīvā valde septiņu cilvēku sastāvā. Valdei ir tiesības izskatīt un rosināt dažādu jautājumu virzību tālāk – deputātu līmenī. Līvānos darbam pagastu valdē var pieteikties, un dome apstiprina valdes sastāvu – līdzīgi kā domes komiteju sastāvu. Tomēr pašvaldībai tagad būs jāpārskata šī kārtība, lai tā atbilstu jaunajam likumam.

Jaunajā Pašvaldību likumā iedzīvotāju padomes nav obligāta prasība. Katra pašvaldība var izvēlēties, vai tās veidot, vai neveidot. Likumā noteikts, ka iedzīvotāju padomes ir jāievēl vēlēšanās un ka par padomes locekli var būt jebkura fiziska persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, izņemot domes deputātus, pašvaldības izpilddirektorus un viņu vietniekus. Padomju izveidošanas kārtība un darbības nosacījumi ir jāiekļauj iedzīvotāju padomes nolikumā, kas jāizstrādā katrai pašvaldībai pašai.

Sandra Paegļkalne

A
Astro 21.12.2022 15:29
NVO par labu domu,
Saņem domē padomu.

P
Pareizaisjautājums 21.12.2022 11:20
Vai nejēgu palielināta kvantitāte var palielināt lēmumu kvalitāti?
V
Vietējais 20.12.2022 13:02
Ragainis pareizi saka,ka nesaprot kā tas darbosies.Viņam un viņa kompānijai tas ir galīgi pie kājas.Tagad jau arī nevienam nav liegts paust savu viedokli.Miestos jau tagad ir savi ,apmaksāti uzraugi.Tā tāda kārtējā spēle pieaugušajiem,nekas vairāk.Varbūt kāds izdomās,ka vajag vēl ieviest,labi apmaksātus,deputātu biedrus...Lielie kungi pa Rīgu taisa brīnumus,kāpēc te nepaprovēt ..
O
Observer 20.12.2022 13:36
Latvijas valstī ir pietiekoši daudz iespēju ļaudīm organizēties interešu grupās un partijās, kuras var tad mēģināt ietekmēt apstākļus un lēmumus.
Minētās padomes būtu vēl viena organizācija.
Bet organizācija tikai tad būs efektīva, ja tajā darbosies cilvēki.
Vai mums jau nav pietiekami daudz organizāciju?
s
ssssss 20.12.2022 08:10
protams domei bail no padomēm
z
zinātājs 20.12.2022 07:29
Es zināju, ka Līvānu novads šajā ziņā būs mums priekšā. Viņi momentā visu noorganizēja un negaidīja Kraukles un Vojevoda rīkojumu.
J
Jocīgie 19.12.2022 19:16
Bailes no iedzīvotājiem? Tāpēc, ka viņi ir godīgāki, atbildīgāki un saimnieciskāki?
N
Neķītrais masāžists 19.12.2022 19:08
A, ar ko NVO nodarbojas? Normālā pilsoniskā sabiedrība NVO ar tādām lietām ņemas, nevis dome liks padomē, ko vajag.
D
Distihs 19.12.2022 18:26
Runājos ar savu omi,
Ar mieru iet tūlīt domi.
O
Observer 19.12.2022 18:05
Varbūt vajag veidot otru Domi?
Ievēlētu pēc individuālu, no ,,partijām,, neatkarīgiem pārstāvjiem ?
Kā jums šķiet?
A
Astro 19.12.2022 17:54
Deputātu pilna dome,
Kāda vēl tur padome!
A
Astro 19.12.2022 17:33
Ragainis no mūsu domes,
Stingri vērtēs padomes.
L
Līdzgājėjs 19.12.2022 17:30
Mūsėjiem ērtāk lai tādu nav! Lai netraucē lietas bīdīt!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->