Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 07.11.2022 16:45

Jēkabpils novadā atklās nacionālajiem partizāniem veltītu piemiņas vietu 6

Jēkabpils novadā atklās nacionālajiem partizāniem veltītu piemiņas vietu
Foto: redzama Indāna-Grāvelsona partizānu grupai veltītā piemiņas vieta

Pirms trim gadiem Jēkabpils novada Kalna pagastā tika atklāta piemiņas vieta, kas vēstīja par Indāna-Grāvelsona apvienoto nacionālo partizānu grupu. Šogad Lāčplēša dienā Kalna pagastā, autoceļa Jēkabpils – Aknīste malā, tiks atklāta vēl viena nacionālajiem partizāniem veltīta piemiņas vieta. Informatīvais stends vēstīs par traģisku notikumu 1945.gadā, kad šajā vietā aizgāja bojā 12 Sēlijas iedzīvotāji.

Dimantu mežā, Lielā purva malā, nacionālie partizāni pārziemošanai izveidoja trīs ziemas bunkurus. Sakari tika nodrošināti ar tuvējo māju "Baltimores", "Gargrodes", "Līči", "Priedes", "Krūmi", un citu piederīgo un kaimiņu atbalstu. PSRS Valsts drošības ministrijai bija kļuvuši zināmi atbalstītāji, tie tika apcietināti un piespiesti uzrādīt mežabrāļu bunkurus, pauž vēsturnieks Haralds Bruņinieks.

1945.gada 13.februārī ķīlniekus, kuru vidū bija nacionālo partizānu radinieki, kaimiņi, starp viņiem arī viena sieviete, čekisti ar ieroču palīdzību dzina pa priekšu, cerot, ka uz saviem atbalstītājiem partizāni nešaus un iznāks no bunkuriem ar paceltām rokām. Čekas scenārijs nepiepildījās, nacionālie partizāni atklāja uguni. Partizāni cieta zaudējumus, taču arī čekas vienība atstāja desmit kritušos un daudzus ievainotos, kuri nevarēja atstāt kaujas lauku. Ieņemt partizānu bunkurus čekai neizdevās. Mežabrāļi sagaidīja tumsu un apmetni atstāja. Šī kauja izdzēsa 12 Sēlijas ļaužu dzīvības.

Piemiņas vieta un informatīvais stends tiks atklāts 11.novembrī pulksten 13:00. Konkrētās vietas koordinātas var apskatīt šeit.

j
johaidī 08.11.2022 11:59
Es personīgi padotos un uz saviem piederīgajiem nešautu, lai arī viņi mani būtu nodevuši.
z
zinātājs 08.11.2022 09:43
Vairākas reizes esmu braucis uz Aknīsti, bet nezinu, kur tā vieta ir. Vienīga vieta, kur ir kaut kāds mežs, ir pēc pagrieziena uz Mežgali pirms Aknīstes purva, kas atdots vāciešiem un kur rok kūdru pakaišiem un stādu maisiem.
A
Astro 07.11.2022 17:53
Laiki toreiz bija drūmi,
Apliecina ,,Līči,, , ,,Krūmi,, .
N
Neķītrais masāžists 07.11.2022 17:52
Nākošo reizi būs gudrāki un uztaisīs purvā kādus viltus bunkurus, ko nepieciešamības gadījumā varētu uzrādīt.
D
Distihs 07.11.2022 17:49
Kad partizāni šāva čeku,
Palika daudz smagu seku.
J
Jefiņš 07.11.2022 17:10
Notikums traģisks, acīmredzot citas iespējas nebija, kāds no atbalstītājiem arī uzrādīja bunkurus.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->