Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 09.02.2024 18:31

Jēkabpils daudzdzīvokļu mājās notiek plānotās gāzesvadu hermētiskuma pārbaudes 0

Jēkabpils daudzdzīvokļu mājās notiek plānotās gāzesvadu hermētiskuma pārbaudes
Skatīt video

Jēkabpils daudzdzīvokļu mājās patlaban notiek gāzesvadu hermētiskuma pārbaudes, ko veic akciju sabiedrība GASO. Tās ir vienas no periodiskām obligātajām pārbaudēm, kuru nosaka Latvijas valsts standarts un kuras jāveic reizi piecos gados. Veicot hermētiskuma pārbaudes tiek pārbaudīts gāzesvads un tā noslēgierīces, kā arī tiek veikta pārbaude dzīvokļos esošo gāzesvadu, skaitītāju un gāzes aparatūras stāvoklis. Pirms darbu veikšanas iedzīvotāji tiek informēti par paredzētajām pārbaudēm

Guntis Martukāns, AS GASO Jēkabpils iecirkņa vadītājs

“Tātad procedūra ir, ka piecas dienas iepriekš mājām, kurām tiks veiktas pārbaudes tiek izlīmēti pie durvīm paziņojumi ar lūgumu iedzīvotājiem būt dzīvokļos, lai varētu mēs tikt iekšā un veikt šīs pārbaudes. Mēs pārbaudām gāzes vadus uz noplūdēm, sasmērējam konusa krānus, nolasām skaitītāja rādījumus dzīvokļos, tiek apskatīta gazes lietošanas aparatūra un beigās tiek nopresēts ieejas stāvvads, ar kontrolpārbaudi, 50 milibāru spiedienu. Vai viss ir kārtībā un nav noplūdes, ja viss ir kārtībā noplūdes nav, kontrole tiek veikta ar gaisu un iedzīvotāji var tālāk ekspluatēt savas gazes iekārtas piecus gadus.”

Visi iekšējie gāzesvadi un to ierīces tiek pārbaudītas ar gāzes noplūžu meklētāju. Gadījumā, kad tiek atklāta gāzes noplūde, tā nekavējoties tiek likvidēta. Pārbaužu laikā tiek veikta konusveida krānu iesmērēšana ar speciālu smērvielu, lai nodrošinātu krānu hermētiskumu un darba gatavību. Nepieciešamības gadījumā tiek veikta noslēgierīču nomaiņa. Kad ir veikta iekšējo gāzesvadu pārbaude, sistēma tiek piepildīta ar kontrolspiedienu 50 milibari, kas ir vismaz divas reizes lielāks  par darba spiedienu, jo darba spiediens iekšējā gāzesvadu sistēma ir 20 milibari. Hermētiskuma pārbaude tiek uzskatīta par pabeigtu, ja spiediena kritums 10 minūšu laikā nepārsniedz 2 milibarus. Lai arī pārbaudes notiek visa daudzdzīvokļu mājā, akciju sabiedrības GASO piederības robeža ir ievadkrāns pie daudzdzīvokļu mājas ieejas, no ievadkrāna sākas iekšējā gāzesvadu sistēma, kas ir mājas komunikāciju sastāvdaļa un pieder īpašniekam.

Guntis Martukāns, AS GASO Jēkabpils iecirkņa vadītājs

“Iedzīvotājiem bieži ir jautājumi par gāzes piederības robežām. Šī ir robežšķirtne, ko nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 78 “Gāzes piegādes un tirdzniecības noteikumi”. Viss, kas uz zemes pieder sadales sistēmas operatoram, kas ir akciju sabiedrība GASO un viss, kas uz augšu gāzes iekšvadi arī dzīvokļos un kāpņu telpās ir mājas īpašnieka īpašums, tāpat kā pārējās komunikācijas. Bieži jauc, domā, ka vadi kas ir iekšā ir gāzenieku, nē tas ir mājas īpašnieka īpašums. Tāpat kā ūdensvads, kanalizācija elektrība, viss pārējais. Savukārt tas, kas atrodas dzīvoklī ir dzīvokļa īpašnieka īpašums. Viņam arī jārupējas, lai tie tiktu uzturēti kārtībā.”

Pārbaužu laikā visus atklātos trūkumus - noplūdes, starpkrānu un stāvvadu krānu nomaiņu, kā arī atsevišķu gāzesvada posmu nomaiņu ar metināšanu - veic nekavējoties, jo akciju sabiedrības “GASO”, darbinieki ir atbilstoši atestēti dabasgāzes apgādes sistēmas ekspluatācijai, tehniskās apkopes un remonta darbu veikšanai un apgādāti ar nepieciešamajiem materiāliem - tehniskiem līdzekļiem šo darbu veikšanai. Uzņēmums atbildīgs arī par avārijas situāciju novēršanu.

Guntis Martukāns, AS GASO Jēkabpils iecirkņa vadītājs

“Avārijas gazes vados, protams, ir mūsu kompetencē, priekš tā ir avārijas dienests, kas strādā diennakti 24 stundas. Visas, ja gāzes plītij noplūde vai pazemē, vai uz ielas, tas viss ir mūsu kompetencē. Dabasgāze. Mēs atbildam tikai par dabasgāzi.”

GASO darbiniekiem ir tiesības pārtraukt dabasgāzes padevi lietotājiem, ja ir konstatēta avārijas situācija, dabasgāzes iekārtu bojājumi, konstatēta patvaļīga pieslēgšanās dabasgāzes sistēmai, vai veikta pieslēgšanās apejot uzskaites sistēmu, radot iespēju dabasgāzi saņemt bez maksas, kā arī atslēgt, ja ir saņemts dabasgāzes tirgotāja pieprasījums pārtraukt dabasgāzes padevi konkrētajā dzīvoklī. Avārijas gan notiekot reti.

Guntis Martukāns, AS GASO Jēkabpils iecirkņa vadītājs

“Nu avārijas, tas ir tā skaļi teikts. Tādu ir ļoti, ļoti maz, bet gāzes noplūdes no gāzes plīts, no kāda krāna dzīvoklī, vai vēl citur, tādas atgadās. Mēnesī vidēji 5-6 reizes, retāk līdz 10 reizēm. Avārijas šī vārda pilnā nozīmē, tādu nav.”

Jēkabpilī iekšējo gāzesvadu stāvoklis ir atbilstošs normatīvajiem aktiem un ir darba kārtībā un veicot periodiskus apkopes darbus gāzesvadu stāvoklis nepasliktinās. Uz kopējā Latvijas fona situācija Jēkabpilī izskatoties tāpat kā visas pārējās pilsētas, kur mājas tika būvētas pagājušā gadsimta 60-80 gados.

Guntis Martukāns, AS GASO Jēkabpils iecirkņa vadītājs

“Iedzīvotājiem ieteiktu, sajūtot gāzes smaku, pati gāze ir bez smakas un garšas, tāpēc tiek pievienota viela, kas dod to specifisko smaržu, sajūtot to smaku jāsauc gāzes avārijas dienests, jāatver logs, jo dabasgāze ir metāns 96%, tas ir vieglāks par gaisu, atverot logu noteikti izvēdināsies. Nedrīkst lietot atklātu uguni, slēgt iekšā elektrību, elektroslēdžus. Izsaukt avārijas dienstu pa telefonu, no sagāzētas telpas iziet laukā citā telpā. Gaidīt darbiniekus, kuri konstatēs noplūdes vietu, faktu un noplūdi likvidēs. Pašiem jābūt uzmanīgiem lietojot, gāze ir ērts un labs apkures un ēdiena gatavošanas līdzeklis. Tikai jāievēro piesardzība.”

Gadījumā, ja, veicot iekšējo gāzesvadu hermētiskuma pārbaudi, tiks atklāti iekšējās gāzapgādes sistēmas vai sistēmas elementu bojājumi, kuri būtiski apdraud ekspluatācijas un iedzīvotāju drošību, un būs nepieciešami remontdarbi, pēc darbu veikšanas var tikt piestādīts rēķins par šo darbu izmaksām. Pagaidām tādi neesot atklāti. Jēkabpilī šogad gada pirmajos trīs mēnēšos pārbaudes kopumā tiks veiktas 28 daudzdzīvokļu mājās Ķieģeļu, Slimnīcas, Draudzības alejas, Viestura, Jaunajā, Neretas un Auseklīša ielu mikrorajonos.

 

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->