Jēkabpiliešiem šodien dubulti svētki – Lāčplēša dienā atklāts rekonstruētais Daugavas aizsargdambis, kura pārbūve ilga divus gadus.
“Ja dambis izglāba mūs 2023. gadā, tad šobrīd mēs esam izglābuši dambi,” saka Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. “Šobrīd tas nav vairs uzbērums, kas aizsargāja no ledus, bet tas ir īsts dambis.”
2023. gada janvāra plūdos vižņu masas un ūdens spiediena dēļ uzbērums sāka brukt. Dienām un naktīm simtiem cilvēku strādāja, lai glābtu dambi un pilsētu. Iedzīvotāji joprojām atceras šos plūdus.
“Mēs redzējām – Daugava bija uzreiz aiz loga mums. Bija traki,” atceras jēkabpilietis Deniss. “Cerēsim, ka tagad dambis pasargās. Nezinu, cik godprātīgi strādnieki būs izdarījuši savu darbu.”
“Es pats dzīvoju Daugavmalā, un ļoti labi, ka tas dambis uztaisīts,” saka jēkabpilietis Aivars. “Un smuks arī dambis ir. Cerams, ka pasargās no plūdiem.”
Divu gadu laikā izbūvētas pretplūdu sistēmas un pārbūvēta dambja konstrukcija. Zem virskārtas ir vairāki stiprinājuma slāņi.
“Aptuveni metrs ar nefiltrējošu grunti, ģeotekstils, bentonīta paklājs, kas saskarē ar ūdeni izplešas un veido ekrānu, kurš aiztur ūdeni. Un, protams, atkarībā no pilsētas vietas – ir vai nu betona virsma, vai nu akmeņu krāvums,” par dambja kārtām stāsta SIA “Jēkabpils PMK” būvdarbu vadītājs Jānis Dimants. Viņš uzsver, ka atklāšanas brīdis ir īpašs, jo ieguldīts ļoti liels darbs. “Šis noteikti bija sarežģītākais objekts gan manā, gan arī uzņēmuma vēsturē.”
Objektā ik dienu strādāja 70 līdz 100 cilvēku. Arī pašiem strādniekiem tagad ir lepnums par paveikto.
“Es tur visu betonu esmu salējis,” stāsta būvstrādnieks Josifs. “Rāpties augšup pa šīm nogāzēm nebija tik vienkārši, bet izdarījām, uztaisījām! Tagad ir patīkami pastaigāties.”
Dambis kļuvis arī par labiekārtotu atpūtas vietu, tomēr pār projektu krīt aizdomu ēna. Aprīlī Jēkabpilī tika veiktas kriminālprocesuālās darbības aizdomās par iespējamiem pārkāpumiem būvdarbu iepirkumā un būvmateriālu kvalitātē. Eiropas Prokuratūrā plašākus komentārus šobrīd nesniedz, jo notiek pirmstiesas izmeklēšana.
“No pašvaldības puses pēc 3. aprīļa neko neesam dzirdējuši, redzējuši. Nav bijusi runa par kaut kādu mērījumu vai pārbaužu veikšanu,” uzsver Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars.
Arī būvnieks norāda, ka nekādi papildu dokumenti kopš pavasara neesot pieprasīti. Vienlaikus domes vadība uzsver, ka līdz šim veiktajās pārbaudēs neatbilstības neesot konstatētas.
“Šogad mums ir bijušas pārbaudes, bija arī Finanšu ministrijas pārbaude,” skaidro Kārlis Stars. “Tad, kad mēs iesniegsim atskaites, brauks apsekot arī Centrālās finanšu un līgumu aģentūras ierēdņi.”
Aizsargdambja pārbūvi finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, valsts un pašvaldība. Būvdarbu līgums – teju 17 miljoni eiro, ieskaitot PVN, ir dārgākais Jēkabpils vēsturē.
Sandra Paegļkalne
UZZIŅAI:
Paveiktie darbi:
- Daugavas kreisā krasta aizsargdambja pārbūve 5,2 kilometru garumā. Slapjā nogāze nostiprināta ar hidrobetonu un dolomīta akmeņu krāvumu. Veikta aizsargdambja aizsargsienu pārbūve un izbūve. Pārbūvēti inženiertīkli un izbūvēta drenāžas sistēma aizsargdambja sausajā nogāzē. Izbūvētas pretplūdu sistēmas. Pārbūvētas esošās un izbūvētas jaunas kāpnes. Atjaunots Pļaviņu ielas ceļa segums. Izbūvēts panduss un uzstādīti labiekārtojuma elementi;
- Daugavas labā krasta aizsargdambja pārbūve 1,2 kilometru garumā – izbūvētas pretplūdu sistēmas;
- Izbūvēta pretplūdu "zaļā" un "zilā" infrastruktūra – Daugavas kreisā krasta aizsargdambja slapjajā nogāzē izbūvēti fitoremediācijas lauki, mitrzeme un labiekārtota teritorija, lai cilvēki šajās vietās varētu arī pavadīt savu brīvo laiku.
Būvdarbus veica ģenerāluzņēmējs SIA „Jēkabpils PMK” (lielākie apakšuzņēmēji SIA “Ošukalns” un SIA “Vidzemes būvnieks”), būvuzraudzību nodrošināja SIA “Firma L4”, būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību VSIA “Meliorprojekts”.
Komentāri 11
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (11)Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
(1) Par apzināti nepatiesu ziņojumu par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu nolūkā panākt kriminālprocesa uzsākšanu pret noteiktu personu —
soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās saistītas ar apsūdzību smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanā vai ar neīstu apsūdzības pierādījumu radīšanu vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Bet aizsargdambis pabeigts un pilsētā būs drošāk palu laikā.
Ziņot par komentāru
NU TAD IESNIEDZ TĀS ATSKAITES! LAI BRAUC ŠURP VĒL PĀRBAUDĪTĀJI!
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->