Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 16.11.2022 18:09

Izstrādāts Kokneses Jaunās pils virtuālais 3D modelis 6

Izstrādāts Kokneses Jaunās pils virtuālais 3D modelis
Skatīt video

Netālu no Kokneses viduslaiku pilsdrupām atrodas veci pamati. Tas ir viss, kas palicis pāri no Kokneses Jaunās pils, kas Kokneses parkā slējās pagājušā gadsimta sākumā. Pilij gan nebija lemts ilgs mūžs. 1915.gadā – vien 15 gadus pēc uzcelšanas pils tika nopostīta.

Lai gan pagājušā gadsimta 30.gados Latvijas valdība bija paredzējusi ēku remontēt un tajā izveidot pamatskolu, pils tā arī netika atjaunota. Tagad par Kokneses Jauno pili vēsta fotogrāfijas un citi vēstures materiāli, bet nupat tapis arī pils virtuālais 3D modelis, kas tika prezentēts Kokneses Tūrisma informācijas centrā.

Modeli izstrādāja ģeotelpiskās informācijas un tālizpētes tehnoloģiju uzņēmums SIA “MikroKods”.

Uzņēmuma pārstāvis un projekta vadītājs Oto Lukss stāsta: “Sākotnējais plāns bija rekonstruēt pili no fotoattēliem, izmantojot fotogrametriju, bet bija nepietiekams fotoattēlu skaits, tādēļ rezultāts nebija pietiekami detalizēts. Tika veikta esošās teritorijas lāzerskenēšana, tālāk tika veikta Kokneses muižas rekonstrukcija. Digitalizējām ēkas fasādi, iezīmējot detaļas, kuras iespējams saskatīt. Ar 3D modelēšanas rīkiem manuāli iezīmējām uz mērījumu pamata ēkas apjomus, iegūstot 3D modeli.”

Vēstures liecību par muižas pili ir ļoti maz, tādēļ 3D modelis neataino pili simtprocentīgi atbilstošu realitātei. “Bija jāpieliek ļoti daudz iztēles, tādēļ nevarēsim garantēt, ka tas ir tieši tāds, kāds bija, bet jebkurā gadījumā tas ir vizuāli ļoti tuvs tam, kāds tas bija toreiz,” saka SIA “MikroKods” pārstāvis Ints Lukss.

“Kokneses parks ir viens no iecienītākajiem tūrisma objektiem, uz kuru dodas ļoti daudz tūristu, un vienmēr viņos ir raisījis interesi jautājums, kas tās par drupām, kas atrodas parkā,” saka Kokneses Tūrisma informācijas centra vadītāja Anita Šmite. “Šīs digitālās vērtības ļoti papildina mūsu tūrisma piedāvājumu. Mēs ļoti priecājamies, ka jaunākajai paaudzei un citiem mūsu apmeklētājiem varam piedāvāt aizvien vairāk tūrisma pakalpojumu un vēsturisko materiālu pasniegt saistošā veidā.”

“Projekta mērķis bija turpināt iepriekšējā gadā uzsākto, kad mēs izpētījām Kokneses muižas Jaunās pils vēsturi, to, kā pils tika arhitektoniski veidota,” stāsta biedrības “Pērses krasts” vadītāja Ita Lejiņa. “Mums palīdzēja mākslas vēsturniece Guna Ševkina. Rezultātā radās labs un vērtīgs pētījums.”

Kokneses Jaunās pils 3D modelis būs apskatāms tūristiem un citiem interesentiem, bet nākotnē biedrība “Pērses krasts” plāno izveidot pils maketu.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 17.11.2022 09:12
Gribētu uzzināt, cik lielā mērogā pils tiks izprintēta un vai tajā cilvēks varēs ielīst, un kāpēc to uzstādīs Pērses nevis Daugavas krastā?
A
Astro 16.11.2022 18:55
Par Jauno pili esot runa,
Stāsta vēsturniece Guna.
D
Distihs 16.11.2022 18:32
Kā stāsta projektētājs Oto Lukss,
Pat virtuālā pils reiz drupās juks.
O
Oto 07.02.2023 19:07
Paldies par ideju. Noliekam Daugavas otrā krastā vācu artilēriju un uzdevums pārvērst to atkal drupās :-o
J
Jefiņš 16.11.2022 18:23
Ko makets dod, vajag atjaunot pili reāli, dabā, lai nav kā ar Viesītes mazo bānīti.
O
Oto 07.02.2023 19:06
Tas jau ir solis šajā virzienā. Jāsametās.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->