Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 28.10.2022 16:07

Iedzīvotājiem bažas par Sēlijas poligona ietekmi 17

Iedzīvotājiem bažas par Sēlijas poligona ietekmi
Skatīt video

Lai gan Aizsardzības ministrija tikšanos ar iedzīvotājiem rīkoja darba dienas vidū, Seces kultūras nama zāle bija pilna. Uzņēmējiem, zemju īpašniekiem, medniekiem un citiem, kurus skar iecere veidot Sēlijas militāro poligonu, bija daudz jautājumu ministrijas pārstāvjiem. Pirmajā poligona izveides kārtā plānots atsavināt 12 nekustamos īpašumus. Īpašnieki ir neziņā, kā tas notiks un kā tiks aprēķināts kompensācijas apmērs.

Medību kluba “Gambija” valdes loceklis Zigmunds Avens stāsta: “Mums ir māja, kur veikta renovācija, kapitālais remonts. Ir divas saimniecības ēkas, ir pagrabs. Mums ir pievilkta elektrība, ir artēziskais urbums. Kāda tā kompensācija, īstenībā nav skaidrības, vai mēs par to kompensāciju jaunu vietu varam vai nevaram iekārtot.”

Satraukti ir arī tie iedzīvotāji, kuru nekustamie īpašumi atrodas blakus plānotajai poligona teritorijai. Viņi bažījas, vai blakus esošais poligons kaut kādā veidā negatīvi ietekmēs viņu īpašumus un to vērtību.

Nekustamā īpašuma “Reināti” īpašnieks Tālis Bērziņš stāsta: “Poligons rada dažāda veida piesārņojumu, viens no tiem ir troksnis. Īpašumā, kurš var tikt vērtēts tirgū un pārdots cilvēkiem, kuri vēlas uzturēties dabas tuvumā, šīs kvalitātes ir samazinātas. Tātad vērtība īpašumam krīt. Tas ir aspekts, par kuru es nedzirdu komentārus, kā tas tiek novērtēts, vai tas tiek kompensēts.”

Neziņā ir arī Gita Millere: “Mums ir mežu īpašumi blakus. Šodien tika runāts par kompensācijām, bet mēs no šī saraksta izkrītam, uz mums tas neattiecas. Tomēr ilgtermiņā mēs nezinām, kā būs. Ņemot vērā, ka mūsu īpašums robežojas ar poligona teritoriju, nav skaidrs, vai pēdējās poligona izveides kārtās mēs tiekam skarti. Nesaprotam arī, kas notiks katrā no poligona daļām. Pārāk maz informācijas.”

Aizsardzības ministrijā uzsver, ka tiem īpašniekiem, kuru zemesgabali atrodas ārpus poligona teritorijas, būtu jāpierāda, ka viņu zemes vērtība poligona izveides rezultātā ir kritusies, tikai tad varētu pretendēt uz kompensāciju.

Savukārt tiem, kuru īpašumi ir iekļauti atsavināšanas sarakstā, tiks izmaksātas atbilstošas kompensācijas, skaidro Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons: “Ja īpašnieks ir investējis finanšu līdzekļus, viņš var nākt un apliecināt, ka tas ir darīts. Mērķis šajā procesā ir panākt, ka īpašnieks var iegūt līdzvērtīgu īpašumu par to kompensāciju, ko mēs izmaksājam. Mēs esam atsavinājuši ļoti daudzus zemes īpašumus, veidojot dažādus objektus, piemēram, paplašinot Ādažu poligonu un veidojot Skrundas poligonu. Nav bijis tāds gadījums, kad būtu ļoti lielas nesaskaņas.”

Īpašumu atsavināšanas process varētu sākties pēc dažiem mēnešiem, tādēļ tie īpašnieki, kuriem ir neskaidrības, aicināti individuāli vērsties ministrijā ar jautājumiem, darba laikā zvanot uz tālruņa numuru 26 177 070.

“Sāksim virzīt likumprojektu, sāksim apspriešanu. Tajā brīdī, kad tiks pieņemti lēmumi, nākamā gada sākumā mēs varētu uzsākt sarunas, bet īpašnieki jau ir zvanījuši, ar viņiem ir runāts jau no augusta,” skaidro Jānis Garisons.

Ņemot vērā, ka lielu daļu plānotās poligona platības aizņem meži, pēc poligona izveides ar dažādiem ierobežojumiem ir jārēķinās medniekiem. Paredzēts, ka poligona teritorijā joprojām drīkstēs medīt, bet medību norises laiki un vietas būs jāsaskaņo ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Likumprojektā plānots iekļaut medību nomas maksas samazinājumu.

Atgādinām, ka Sēlijas militārais poligons aizņems aptuveni 25 tūkstošus hektāru lielu teritoriju Jēkabpils un Aizkraukles novadā – Zalves, Saukas, Viesītes, Daudzeses un Seces pagasta teritorijās, un aptuveni tūkstoš hektāru šobrīd pieder uzņēmumiem un privātīpašniekiem. Paredzēts, ka vispirms poligonā tiks izbūvētas telšu vietas, šautuves un apmācību lauki. Tas varētu notikt tuvākā gada vai divu gadu laikā.

Apmēram ir zināms Sēlijas militārā poligona izkārtojuma plāns – apmācību teritorijas (šautuves), nesprāgušās munīcijas zonas, helikopteru nosēšanās laukumus un poligona atbalsta infrastruktūru paredzēts būvēt poligona dienvidu daļā, kas ir Zalves un Saukas pagasta teritorijās, savukārt poligona dienvidu daļā – Seces pagasta teritorijā – būtu kazarmas un cita infrastruktūra, jo tai būtisks ir dzelzceļa tuvums.

Poligons tiks iekārtots gan ar nacionālo, gan NATO finansējumu, kas lielākoties tiks ieguldīts infrastruktūras ierīkošanai.

Sandra Paegļkalne

A
Astro 28.10.2022 16:38
Poligonu paplašina,
Ipašumus atsavina.
V
Vietējais 28.10.2022 16:38
Viena lieta, ja šajā teritorijā kādam vienkārši ir īpašums, cita, ja šajā īpašumā dzīvo cilvēki. Kāds varbūt būs laimīgs, ka tiek izdevīgi vaļā no nevajadzīga īpašuma, citām tā būs traģēdija,sagrauta dzīve, bizness. Kā var ietekmēt teritorija, kurā zoļļi mācīsies karot? Pieaugušam jau to pašam vajadzētu saprast. Kas ar tādām vietām notiek kara laikā, labi, uzskatāmi parāda Ukraina, tā kā.... Ja saimnieki izlēmuši būvēt, viņu pārstāvji valdībā pretī jau neturēsies, tā kā cilvēki ir nolikti fakta priekšā
O
Observer 28.10.2022 17:56
Cien. Vietējais, ar ,,tādām vietām,, kara laikā notiek sliktas lietas ne tikai Ukrainā, bet arī Vjetnamā, Korejā, Irākā , Lībijā un Afganistānā.
Ir labi zināt ģeogrāfiju... .
n
nu ja 28.10.2022 21:51
Observer rakstija: Cien. Vietējais, ar ,,tādām vietām,, kara laikā notiek sliktas lietas ne tikai Ukrainā, bet arī Vjetnamā, Korejā, Irākā , Lībijā un Afganistānā. Ir labi zināt ģeogrāfiju... .
Angolā tas notika divdesmit gadu garumā ar PSRS un Kubas piedalīšanos, pie tam pēdējie cieta sakāvi, bet cik naudu iztērēja neviens nezina..
M
Milda 28.10.2022 17:56
Par vēlu bažīties
A
Ahahhaha 28.10.2022 18:35
Izbazūnē pa visu pasauli, kur atrodas poligons
J
Jefiņš 28.10.2022 21:01
Šajos laikos neko nevar noslēpt, satelīti noteiks precīzākas koordinātas nekā mērnieki.
D
Distihs 28.10.2022 18:41
Poligonā bumbas sprāgs,
Dūmi virsū mājām nāks.
N
Niks 28.10.2022 19:00
Sēlijas militārais poligons aizņems aptuveni 25 000 ha lielu teritoriju Jēkabpils un Aizkraukles novadā – Zalves, Saukas, Viesītes, Daudzeses un Seces pagasta teritorijās. Paredzēts, ka vispirms poligonā tiks izbūvētas telšu vietas, šautuves un apmācību lauki. Tas varētu notikt tuvākā gada vai 2 gadu laikā. ------------------------ Kā lielie gudrie saka, viss notiksies daudz ātrāk nepaspēs sacelt ... Dzīvosim, redzēsim!
N
Neķītrais masāžists 28.10.2022 19:23
Pats Pabriks noraustījās un nebrauca uz Seci. Būtu no vietējiem konkrēti pa tumšo norāvies. :D
J
Jefiņš 28.10.2022 20:59
Visas pārmaiņa vienmēr nāk ar nemieru un šaubām. Dzīvosim redzēsim.
z
zinātājs 29.10.2022 10:33
Visādi runā, bet zināms tas, ka poligons ievērojami attīstīs vietējo uzņēmēju uzņēmējdarbību, jo varēs militārpersonām visādus pakalpojumus.
I
Ir droši 29.10.2022 14:36
Ka jebkurš militārs objekts ievērojami attīsta arī ,,vissenākos pakalpojumus,, ... .
e
es 30.10.2022 10:14
Letiņiem viss ir slikti-celulozes rūpnīca,piesārņos--vai,vai, PMD--vai die,pusīšiem-sniegpārsliņām būs fiziski janorūdās, poligons--ak vai,ko nu...būs taču arī civilās darba vietas utt, mums nekad neko LV nevajag..nožēlojami...
V
Vietējais 30.10.2022 11:10
Par celulozes rūpnīcu un citām labām lietām, kuras būtu pozitīvi ietekmējušas valsts ekonomiku, daudziem cilvēkiem būtu bijis darbs, ienākumi, pilnīgi piekrītu. Kara objekti ir pavisam kas cits. Viena lieta tāds objekts mierā laikā, tāpat dienēšana armijā. Tagad, kad neviens nerunā par mieru, nemeklē kompromisus kara izbeigšanai, tikai sauc karot līdz pēdējam...., tāds objekts iegūst pavisam citu jēgu
n
no Jēkabpils tālā gala 30.10.2022 17:03
Kurš te Helovīnos grib pa purnu dabūt?
P
Pareizaisjautājums 30.10.2022 19:55
Aloizs tāds nopietns... nez par ko šis domā?

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->