Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 15.03.2024 13:35

Danču vakarā jēkabpilieši apgūst Sēlijas deju soļus 0

Danču vakarā jēkabpilieši apgūst Sēlijas deju soļus
Skatīt video

Jestra mūzika un labs noskaņojums valdīja danču vakarā, kas norisinājās Krustpils kultūras centrā. Sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” vadībā dalībnieki apguva deju soļus, kas populāri latviešu folklorā.

“Danču vakari visā Latvijā ir diezgan populāra lieta, bet Jēkabpilī tie vēl nav ieviesušies, tieši tāpat kā ar folkloru,” stāsta sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” vadītāja Iveta Tāle. “Ar folkloras popularitāti Jēkabpilī pagaidām diez ko neveicas. Ir bijuši periodi, kad ir bijusi vairāk vai mazāk aktīva un pamanāma folkoras ansambļu darbošanās, bet tagad vēl nav tā brīža.”

Iveta Tāle pauž cerību, ka ar laiku Jēkabpilī folklorai pievērsīsies arvien vairāk interesentu, jo mūsu nemateriālais kultūras mantojums ir ļoti plašs, tikai nav pietiekami izpētīts.

Ja par pavadījumu var droši teikt, ka tā ir Sēlijas tautas mūzika, tad, domājot par danču izcelsmi, ir ļoti grūti novilkt robežu starp kultūrvēsturiskajiem novadiem un pat valstīm.

“Būtībā tie danči ir diezgan līdzīgi visā Latvijā un ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, bet, kā jau folklorā, katrā ciemā un katrā novadā mazliet ir kaut kāda atšķirība,” skaidro Iveta Tāle. “Vienā vietā to danci dejo tā, citā vietā – mazliet citādi, piemēram, akenšpici vai mazurku. Ir tomēr tās atšķirības, bet Sēlijas danči, manuprāt, ir pārāk maz pētīti un izzināti, lai varētu pateikt, ka tiem ir kaut kādas sēliskas īpatnības.”

Dalībnieki uzsver, ka šādi pasākumi būtu jārīko biežāk, jo danči sniedz prieku un tā ir atpūta no ikdienas stresa.

“Mums patīk aktīvs dzīvesveids, un mēs iegūstam pozitīvas emocijas, tāpēc arī nākam uz šejieni,” stāsta danču vakara dalībniece Žanna. “Šos dančus var apgūt jebkurš, var nākt bez priekšzināšanām. Vienkārši vajag izkustēties un gūt baudījumu no visa, ko tu dari.”

Arī Jānim pasākums ļoti patīk: “Man jau ar tautas dejām ir senas tradīcijas. Tehnikuma laikā – no 1965. līdz 1969.gadam dejoju Laidzes tautas deju kolektīvā. Pēc tam dejošana pazuda, bet patikt man patīk tā lieta. Paldies Dievam, ka kaut kas tāds notiek!”

Nākamais danču vakars Krustpils kultūras centrā norisināsies 11.aprīlī pulksten 18:00. Dalība ir bez maksas, un nav nekādu vecuma ierobežojumu. Dejas var apgūt ikviens – arī bez priekšzināšanām.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->