Aizkraukles pašvaldība liedz mājokļa palīdzību sociāli mazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem 2

Aizkraukles, Augšdaugavas, Ķekavas un Olaines novada pašvaldības pārkāpušas likumu, nepamatoti prasot dzīvesvietas deklarēšanas noteiktu termiņu tiem iedzīvotājiem, kam mājokļa palīdzība sniedzama pirmām kārtām, neatkarīgi no deklarēšanās ilguma.
Kā piemēru cilvēkiem, kam mājokļa palīdzība sniedzama pirmām kārtām, neatkarīgi no deklarēšanās ilguma, birojā min ar tiesas nolēmumu no īrētās dzīvojamās telpas izliktus maznodrošinātos, bez vecāku gādības palikušus bērnus, maznodrošinātus politiski represētos un citus.
Tiesībsargs aicina pašvaldības nepilnības novērst līdz šī gada 1. aprīlim.
Kā norāda birojā, ir loģiski, ka cilvēkam, lai saņemtu pašvaldības palīdzību mājokļu jomā, ir jābūt attiecīgajā pašvaldībā deklarētam. 24 pašvaldības nenosaka nekādu deklarēšanās termiņu kā priekšnoteikumu, lai cilvēks (ģimene) vispārējā kārtā varētu pieteikties mājokļa palīdzības saņemšanai.
Savukārt 19 pašvaldības, kā atzīmē birojā, ir noteikušas konkrētu deklarēšanās termiņu, kas cilvēkam jānodzīvo pašvaldībā, lai palīdzību varētu saņemt. Līdztekus birojā norāda, ka vairākas no tām noteikušas nesamērīgi ilgu deklarēšanās termiņu – pieci gadi un vairāk. Turklāt līdz ar reģistrēšanos "dzīvokļu rindā", lielākoties dzīvojamā telpa netiek piešķirta uzreiz, to var nākties gaidīt pat vairākus gadus, piebilst Tiesībsarga birojā.
Arī šajā gadījumā tiesībsargs līdz 1. aprīlim aicina pašvaldības izvērtēt saistošajos noteikumos ietvertās prasības par deklarēšanās termiņa samērīgumu. Saprātīgs termiņš tiesībsarga ieskatā būtu no viena līdz trim gadiem.
"Neapšaubāmi, ka pašvaldības palīdzība mājokļa jomā vispirms ir sniedzama sociāli mazāk aizsargātiem cilvēkiem, tādēļ nosacījums par noteiktu deklarēšanās termiņu konkrētajā pašvaldībā palīdzības saņemšanai viņu sociālo stāvokli neuzlabo. Arī tiesu prakse apliecina, ka svarīgs sociālās palīdzības sniegšanas kritērijs ir nepieciešamība pēc palīdzības konkrētajā brīdī, proti, tad, kad cilvēkam tā visvairāk nepieciešama," uzsver Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska.
Līdztekus viņa piebilst, ka no palīdzības saņēmēju loka pašvaldības kļūdaini nedrīkst izslēgt tos, kuriem atbalsts faktiski nepieciešams visvairāk, bieži vien – tūlīt un tagad.
Savukārt attiecībā uz tiem iedzīvotājiem, kam palīdzība mājokļa jautājumu risināšanā sniedzama vispārējā kārtībā, kā atzīmē birojā, likumdevējs nav izvirzījis īpašus nosacījumus, ņemot vērā pašvaldību rīcības brīvību šajā jautājumā. Tiesībsarga ieskatā ir būtiski, lai šāda veida palīdzība nebūtu noteikta formāli, kas praksē iedzīvotājiem nemaz nav sasniedzama.
Birojā uzsver, ka palīdzību vismazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem mājokļu jomā primāri nodrošina pašvaldības. Tā saskaņā ar Pašvaldību likumu ir pašvaldības autonoma funkcija, akcentē Tiesībsarga birojs.
Komentāri 2
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (2)Mēs esam tuvāk, nekā Šveice!
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->