Šis gads sācies ar labām ziņām kukaiņu pētniecībā. “Latvijas valsts mežu” speciālists Jēkabpils novadā, netālu no Lašu ciemata, uzgājis retu un īpaši apdraudētu kukaiņu sugu – sarkano plakani.

Sarkanais plakanis, foto: LVM
Tas ir īpaši aizsargājams kukainis, kas ir reti izplatīts visā Eiropā. Tādēļ “Latvijas valsts mežu” vides plānošanas vadītāja Mārtiņa Kalniņa atradums ir ļoti svarīgs. Šā gada janvārī viņš apmeklēja Ābeļu pagasta mežus cita iemesla dēļ, bet pavisam nejauši atrada sarkanā plakaņa eksemplārus.
“Mēs esam pie vienas no apšu kritalām, ko mēdz apdzīvot sarkanais plakanis,” stāsta LVM vides plānošanas vadītājs Mārtiņš Kalniņš. “Šo sugu savā pētnieka karjerā esmu atradis tikai dažas reizes, un šis ir trešais gadījums, kad es atrodu pieaugušu vaboli, šajā gadījumā pat ne vienu, bet piecas vaboles vienkopus. Šodien miza ir diezgan piesalusi, tādēļ mums šodien neizdosies atrast vaboli, bet tas, ko mēs varam redzēt, ka te jau ir dažādas kukaiņu ejas un ir kalis dzenis. Tas nozīmē, ka dzenis ir dzirdējis, ka tur iekšā kāds dzīvo.”
Apses ir izplatītākie koki, zem kuru mizas mēdz dzīvot sarkanie plakaņi. Viņiem patīk mitināties kritušos vai nokaltušos kokos. Ābeļu pagastā ir liels apšu īpatsvars, tādēļ tā ir pateicīga vieta sarkanajiem plakaņiem.
“Vaboļu pētniecības periods Latvijā ir apmēram 200 gadi, un 200 gadu laikā par sarkano plakani mēs zinām ļoti maz,” skaidro Mārtiņš Kalniņš. “Ja mēs paskatāmies Latvijas kartē, ir apmēram 15 – 16 vietas vai atradņu grupas, kur šī suga ir atrasta. Jēkabpilī, Ābeļu apkārtnē ir pati lielākā atradņu grupa, kas Latvijā ir, bet mans atradums ir pat vēl ārpus šī mežu masīva – mežu masīva citā daļā. Tas liecina, ka apdzīvotā platība ir vēl lielāka.”
Vides eksperts uzsver, ka sarkano plakani ir viegli sajaukt ar citiem kukaiņiem – ir vēl vairākas vaboles, kuras ar savu izskatu un sarkano krāsu var maldināt cilvēkus.
Sarkanais plakanis pārtiek no koka lūksnes un uz tās augošajām sēnēm, kā arī no citu kukaiņu kāpuriem, bet tas nebojā augošus kokus. Paiet divi gadi, līdz sarkanais plakanis no olas izaug par pieaugušu vaboli.
“Latvijas valsts meži” regulāri atrod dabā retas un interesantas sugas. Pagājušajā gadā uzieta reta sūnu suga.
“Purvainā mežā Raganas apkārtnē man pašai izdevās atrast retu sūnu sugu – Teilora mīliju, kura pat nav aizsargājama, bet ir interesanta ar to, ka Latvijā ir ļoti, ļoti reti sastopama. Mums ir zināmas mazāk par 10 atradnēm,” stāsta LVM vecākā vides eksperte Ilze Kukāre.

Teilora mīlija, foto: Ilze Kukāre
Informāciju par atradumiem “Latvijas valsts meži” iekļauj savos vides pārskatos, kas publiski pieejami iestādes mājaslapā. Šobrīd jaunākais pieejamais VIDES PĀRSKATS ir par 2023. gadu.
Sandra Paegļkalne
Komentāri 4
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (4)Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->