Karš sagrieza dzīvi kājām gaisā daudziem Ukrainas iedzīvotājiem, tostarp Zojai Filanovai, kura uz Latviju pārcēlās pirms trim gadiem. Lai mazinātu stresu un trauksmes sajūtu, Zoja sāka gleznot, un šobrīd viņa jau var lepoties ar savu pirmo darbu izstādi, kas nupat atceļojusi uz Jēkabpils Tautas namu. Apbrīnojams ir fakts, ka Ukrainā Zoja ar to nav nodarbojusies.
“Man tas iepatikās, un pēc tam es sāku krāt savas gleznas,” stāsta Zoja. “Viena sieviete man teica: “Kāpēc jūs tās glabājat, kad jūs tās izliksiet publiski, lai visi tās redzētu?” Bet es samulsu, jo man šķiet, ka es tikai kaut ko uzzīmēju. Es to neesmu mācījusies. Tas ir pašmācības ceļā, internets mani māca.”
Zojai vislabāk patīk atainot dabas skatus, un viņa uzsver, ka tas viņai palīdz novērst uzmanību no uztraukuma par radiem, kuri palikuši Ukrainā. Dzimtenē joprojām dzīvo viņas vecāki, brālis un citi tuvinieki.
“Viņi ir okupēti, tas ir ļoti grūti,” teic Zoja. “Es nekādā veidā nevaru uz turieni doties, jo mani ar Ukrainas pasi tur nelaidīs. Mamma visu laiku jautā, vai jūs atbrauksiet? Kā es varu atbildēt uz šo jautājumu? Es viņai vienmēr saku, protams, mēs atbrauksim, bet kad tas viss beigsies, nav zināms.”
Izstādes atklāšanā piedalījās arī ukrainiete Olena Ščerbaka, kura kopā ar bērniem patvērumu no kara šausmām radusi Jēkabpils novada Zasā. Viņa Latvijā turpina savu vaļasprieku – ukraiņu tautasdziesmu dziedāšanu, bet šāda uzstāšanās viņai bija pirmo reizi.
“Mana vecmāmiņa un mana mamma kopš bērnības dziedāja ukraiņu tautasdziesmas, un tā dziedu es, un tagad dzied mani bērni,” saka Olena.
Mūzika vieno arī dažādās valodās runājošos. To pierāda Olena un sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” vadītāja Iveta Tāle, kuras priecēja ar dziedājumu ukraiņu valodā. Olena un Iveta iepazinās Zasā, sadraudzējās un ātri vien atklāja kopīgo aizraušanos – dziedāšanu. Ivetai tā ir iespēja apgūt ukraiņu valodu.
“Ukraiņu dziedāšanas tradīcija ir brīnišķīga daudzbalsības tradīcija, un katram dziedātājam tā ir liela medusmaize, īpaši, ja ir ukraiņu dziedātājs, kas var dot padomu un palīdzēt ar valodu, ar izrunu, arī ar dziedāšanas tehniskām lietām. Tad, protams, viena bauda dziedāt!” savās izjūtās dalās Iveta Tāle.
Atklāšanas pasākumā klātesošie varēja ziedot līdzekļus Ukrainas atbalstam, un biedrības “Brīvības konvojs” ziedojumu kastīte būs pieejama visu izstādes eksponēšanas laiku. Gleznu izstāde Jēkabpils Tautas namā būs skatāma līdz 15. maijam.
Ziedot Ukrainai var arī, veicot naudas pārskaitījumu uz ziedojumu kontu:
- Rekvizīti: biedrība “Izaicini sevi”
- Reģistrācijas numurs: 40008200176
- Konta numurs: LV31UNLA0055002239853
Sandra Paegļkalne
Komentāri 1
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (1)Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->