Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.12.2022 16:51

Sakopti koki pie pieminekļa kritušajiem Augškurzemes partizāniem 11

Sakopti koki pie pieminekļa kritušajiem Augškurzemes partizāniem
Foto: biedrība “LANDU”

Biedrība “LANDU” īstenojusi projektu, kura laikā tika sakopti koki pie pieminekļa kritušajiem Augškurzemes partizāniem, kas atrodas Asares pagasta centrā, informē biedrības “LANDU” valdes priekšsēdētāja un projekta vadītāja Gita Liepa.

Piemineklis, kas veltīts atbrīvošanas cīņās kritušo Augškurzemes partizānu pulka karavīru piemiņai, ir starptautisks tūrisma objekts. Asarē tas tika celts tāpēc, ka 1919.gadā muižas pilī atradās jaunizveidotā pulka un štāba mītne. Piemineklis ir pirmais ievērojamā arhitekta Aleksandra Birzenieka projekts. Tam ir no laukakmeņiem mūrēts apļveida pamats ar zemes uzbērumu, kura centrā granīta bluķis ar dzelzs krustu. Pa uzbēruma nogāzi visapkārt izvietoti septiņi laukakmeņi, kuri atvesti no kaimiņu pagastiem, no kuriem nāca pulka karavīri.

Apkārt piemineklim esošās astoņas liepas simbolizē pagastus, no kuriem pulkā iestājās partizāni. Gadu gaitā liepas nebija koptas, tādēļ projekta laikā tika sakopti koku vainagi, novēršot bīstamību. Darbus veica kokkopis-arborists Kārlis Kumsārs. Projektu atbalstīja ziedotāji, kā arī ar 1000 eiro līdzfinansēja Jēkabpils novada pašvaldība. Kopējās izmaksas bija vairāk nekā 2,2 tūkstoši eiro.

O
Observer 20.12.2022 15:58
Partizānu darbības efektivitāte bieži vien ir visai apšaubāma un pretiniekam nodarītie zaudējumi - nebūtiski.
Toties atbildes represijas pret mierīgajiem iedzīvotājiem - deportācijas, ķīlnieku slepkavošana un māju dedzināšana ir neizbēgamas vienmēr.
z
zinātājs 20.12.2022 07:48
Nezinu, ko teikt, jo sen neesmu Asarē bijis. Gan jau asarieši paši zinās, kādu atzīmi piešķirt kokkopja Kārļa Krūmsāra veikumam.
S
Skolnieciņš 20.12.2022 06:35
Varbūt kristiešu krustu gan nevajadzētu likt. Jo kristiešu krusts ir bezjēdzīgu ciešanu simbols. Lai jūdu tauta pielūdz krustu! Latvieši nav jūdi, tālab latviešiem krusta pielūgšana nav aktuāla. Latviešiem ir Sentēvu Dievi! Tos arī ir jāpielūdz un jāgodā. Dieva Pērkona elks būtu krietni labāks.
Ar cieņu, Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
T
Teologs Teodors 20.12.2022 15:34
Apustuļa Pāvila 1. vēstule Korintas draudzei, 1. nodaļa :
18 Jo vēsts par krustu ir ģeķība (muļķība) tiem, kas pazūd, bet mums, kas topam izglābti, tas ir Dieva spēks.
19 Jo ir rakstīts: Es samaitāšu gudro gudrību un likšu kaunā prātnieku prātu. -
20 Kur paliek gudrie? Kur rakstu mācītāji? Kur šīs pasaules vārdu meistari? Vai tad Dievs nav pārvērtis pasaules gudrību ģeķībā?
21 Jo, kad pasaule ar savu gudrību Dievu Viņa gudrībā neatzina, tad Dievam labpatika izglābt ticīgos ar ģeķīgu sludināšanu.
22 Jūdi prasa zīmes, un grieķi meklē gudrību.
23 Bet mēs sludinām Kristu, krustā sisto, kas jūdiem apgrēcība un pagāniem ģeķība,
M
Mārīte 19.12.2022 22:40
Kokkopis-arborists Kārlis Kumsārs, daloties ieteikumos, pārliecināja, ka lieko par daudz nogriezt nevarēs: “Ābeles ir tāds koks, kas kā nagi ataugs. Par daudz noņemt ir diezgan neiespējami. Jārēķinās ar to, jo vairāk noņem nost, jo vairāk būs ūdenszaru. Taču tas nav slikti, īpaši tad, ja tās ir vecās ābeles. No ūdenszariem var sākt veidot jaunus vainagus, kas ir zemāki un vairs nav tik augsti kā palmas, kur augšā ir izveidojies kušķis un baigi daudz malkas. Svarīgākais jebkuram kokam, un augļukokiem it sevišķi, dabūt viduci tādu, lai iespīd iekšā visā vainagā saule un cirkulē gaiss. Bieži vien arī galotne ir vai nu jāsamazina, vai citā gadījumā vispār jāizzāģē. Katrs koks ir citādāks, un vienas receptes nav, ko un cik daudz zāģēt, ir jāvadās pēc tā, lai vainagam piekļūtu saule un gaiss. Tāpēc, pirms griezt, ir pamatīgi jāizvērtē.”

Cienītais, zāģeri Kārli!
Parastā liepa nav ābele un arī Ogres tehnikumā par lapu koku ragošanu būs iebildumi.<br />..
K
Krauklis 19.12.2022 20:32
Nevis sakopa liepas, bet sabojāja! Nozāģēt galotni vesalam kokam ir koka bojāšana. Gita var sākt krāt naudu šo liepu uzturēšanai, jo nākošā koku kopšana obligāti būs jāveic pēc 2-3 gadiem. Ja neveiks regulāru koku kopsanu, tad tie paliks bīstami. Šādas liepas kopšana izmaksā vidēji 120-150 eur/gab. Kārlis ir labi nopelnījis un varēs vēl tik pat nopelnīt ik pa 2-3 gadiem. Ja ir aitas, tad ir cirpēji...
S
Skolnieciņš 20.12.2022 06:45
Uh, tik daudz jāmaksā par vienu liepu? Simtlatnieku programmā mēnesī maksāja mazāk. Un ja pašvaldībai gadījās iejāt kādu patriotu, kurš ekonomiskās krīzes laikā 2008., 2009., 2010. gadā palika bez darba, piemēram, invaliditātes dēļ. Ne visiem cilvēkiem ar arodslimību un sliktu veselības stāvokli dod grupu. Tā arī valstī visādi paradoksi varēja notikt.
Ar cieņu, Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
N
Neķītrais masāžists 19.12.2022 19:13
Kāda tur sakopšana, ja kokiem galotnes nozāģējuši! Un no kā partizāņiem vispār miera laikā būtu jābīstas? :D
D
Distihs 19.12.2022 18:32
Augšzemē, kur partizāni,
Kokiem apzāģēti sāni.
A
Astro 19.12.2022 17:39
Putni lido metot lokus,
Skatīties kā sakopj kokus.
J
Jefiņš 19.12.2022 17:18
Labi ir, gan jau Tavssargs uzrakstīt kādu garāku veltījumu dzejā.

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->