Aizkraukles novada Zalves pagastā kāds lūsis kļuvis par pastāvīgu draudu – tas vairākkārt uzbrucis mājdzīvniekiem – trīs pazuduši, viens smagi savainots.Pēc uzbrukuma dzīvnieka ķermenis bija klāts ar dziļām brūcēm. Lai gan šobrīd suns atrodas apmierinošā stāvoklī, tā saimniece ar šausmām atceras notikušo.
“Savā pļavā pie mājas, turpat līdz 100 metru attālumā, redzēju kaut kādu dzīvnieku un pamanīju, ka tur ir tādas kaķa kustības,” atminas “Krastmalu” saimniece Inga Burgmane. “Mēs ar suņiem gājām tuvāk, un suns to kustību ieraudzīja, un notika lēciens.”
Saimniece centās lūsi aizbaidīt, skaļi kliedzot. Pēc mirkļa plēsējs atlaida suni, un Kleopatra aizskrēja mājās. Inga atzīst, ka tajā brīdī piedzīvojusi spēcīgas bailes arī par savu dzīvību, taču bija jārīkojas ātri. Mīlulis nogādāts pie veterinārārstes, kura, ieraugot asiņojošo dzīvnieku, bija šokēta.
“Brūces bija ļoti raksturīgas tam, kā kaķis, kad spēlējas un ķer ar nagiem, tikai šeit bija ļoti liels kaķis,” stāsta veterinārārste Jolanta Kuzņecova. “Es nevaru apgalvot, ka tas bija lūsis, bet tas bija ļoti raksturīgi."
Šis nav pirmais uzbrukums “Krastmalu” saimniecībā. Pirms mēneša pazuda divi kazlēni, bet divas nedēļas vēlāk lūsis Ingas acu priekšā aiznesa vienu no viņas suņiem.
“Es redzēju dibenu, nevarēju skaidri pateikt, ka tas ir lūsis,” saka Inga Burgmane. “Kopā ar suņiem izskrēju ārā. Dzīvnieks aizskrēja kūtij pa vienu pusi, suņi pa otru, kūts galā viņi satikās. Bija suņu kaucieni, un atgriezās tikai divi suņi."
Pēc pēdējā uzbrukuma Inga sazinājās ar Dabas aizsardzības pārvaldi.
“Lūša reakcija bija aizsargāties; viņš jūt apdraudējumu, un pirmais, kā viņš var sevi pasargāt, ir uzbrukt,” informē DAP Savvaļu sugu aizsardzības nodaļas vadītāja Karīna Lazdāne.
Pārvalde viņai solīja izskatīt iespēju konkrēto dzīvnieku nomedīt, jo tas var būt bīstams. Kad gaidāms slēdziens, viņai nav zināms. Tikmēr arī Ingas kaimiņi atzīst, ka šobrīd nejūtas droši.
“Kaķis ārā staigā, te daudz kaķu riņķī, un daudzi ir pazuduši,” atklāj kaimiņiene Anna.
Latvijā kopš 2021. gada lūsis iekļauts īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc to medības ir aizliegtas. Precīzs populācijas monitorings sen nav veikts, taču eksperti lēš, ka Latvijā mīt aptuveni 600 līdz 900 lūši. Iedzīvotājiem lūša vai vilka klātbūtnes gadījumā ieteicams ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei vai izmantot lietotni “Mednis”.
Kate Katrīna Strode
Komentāri 14
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (14)ar ko labāki par cūkām????? :) :)
Ziņot par komentāru
vecvecāki ne par ko nebrīnījās......
tagad katru rakstu par ežiem, čūskām, caunām, zaķiem, ut.t.t. un nedod Dievs vāveres- tad vispār jāmaina dzīves vieta :) :)
Ziņot par komentāru
aizbrauc pilsētniece dzīvot laukos un SĀKAS BRĪNUMI!!!!!! :) )
mīļā, nomierinies... tu tak arī pilsētniece
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
tur ir nezināmi un arī bīstami, bet sieviete iet tuvāk...
tak mežā , kad dzirdi zaru brakšķus - ir jāiet tur paskatīties, kas tur ir - nevis skriet uz mašīnu
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Ziņot par komentāru
Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->