Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 19.10.2022 17:45

Līvānu novads dalās pieredzē par iedzīvotāju konsultatīvajām valdēm 7

Līvānu novads dalās pieredzē par iedzīvotāju konsultatīvajām valdēm
Skatīt video

Līvānu novada Kultūras centrā norisinājies pieredzes apmaiņas seminārs, kurā dažādu Latvijas pašvaldību pārstāvji pārrunāja vietvaru sadarbību ar iedzīvotājiem. Jaunajā Pašvaldību likumā, kas šobrīd tiks skatīts Saeimā un drīzumā varētu stāties spēkā, iekļauts jauns iedzīvotāju līdzdalības veids – iedzīvotāju konsultatīvās padomes.

“Šobrīd likumā tas ir brīvprātīgi – katra pašvaldība var izšķirties – veidot vai neveidot iedzīvotāju padomes, tāpat arī – kādu nolikumu veidot,” stāsta Latvijas Pašvaldību savienības padomniece ekonomikas jautājumos Lāsma Ūbele. “Likumā noteikti tikai pamatprincipi, kuriem jāseko, bet viss pārējais ir katras pašvaldības ziņā. Šī pasākuma galvenais mērķis ir mācīties salīdzinot. Mēs mācāmies no tiem, kuriem jau ir kaut kāda pieredze, un ceram, ka to varēs izmantot tālāk darbā, ja pašvaldības izšķirsies par iedzīvotāju padomju izveidi.”

Lai gan vairumam pašvaldību iedzīvotāju padomes ir kaut kas jauns, dažās vietvarās šāda iedzīvotāju līdzdalības forma jau pastāv. Savā pieredzē dalījās Līvānu novada pašvaldība, kur katrā no pieciem novada pagastiem darbojas iedzīvotāju konsultatīvā valde.

“Tās ir institūcijas septiņu cilvēku sastāvā, kurām nav lēmuma pieņemšanas tiesību, bet ir konsultatīva rakstura tiesības izskatīt, pārspriest, rosināt dažādu jautājumu virzību tālāk jau deputātu līmenī, lai par tiem lemtu komitejās un domes sēdēs,” skaidro Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle. “Pagastu iedzīvotājiem ir iespējas izteikties. Ne vienmēr viedoklis sakrīt ar to, kā gala rezultātā lemj dome, bet tā ir iespēja parādīt savu virzienu un vairāk izdiskutēt lēmumus pagastos, lai nav tā, ka galvenā lēmējvara ir ļoti atrauta no tā, kas notiek pagastos.”

Līvānos darbam pagastu valdē var pieteikties, un dome apstiprina valdes sastāvu – līdzīgi kā domes komiteju sastāvu.

Iedzīvotāju padomes jau kopš 2009.gada darbojas arī Rēzeknes novadā. “Mēs pašvaldībā esam 29 administratīvi teritoriālās vienības, un 25 teritorijās darbojas šīs konsultatīvās padomes. Konsultatīvo padomju loma ir risināt saimnieciskus jautājumus, teiksim, labiekārtošanas darbu, infrastruktūras uzlabošanas, kultūras dzīves uzlabošanas jomā un daudzos citos jautājumos,” stāsta Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška.

Līdz šim valstī nebija vienotas kārtības, kādā veidot iedzīvotāju konsultatīvās padomes. Tagad tām pašvaldībām, kurās jau darbojas šādas institūcijas, nāksies veikt izmaiņas un uzlabojumus, lai izpildītu jaunajā Pašvaldību likumā noteikto. “Bažas rada tas, kā pēc jaunā likuma notiks valžu vai padomju ievēlēšana, lai nesanāk tā, ka mēs iedzīvotājiem jaucam galvu, par ko viņi balso,” saka Ginta Kraukle. “Lielās pašvaldību vēlēšanas neviens nav atcēlis, un galvenā lēmējvara tik un tā pašvaldībā ir dome. Šobrīd jaunajā regulējumā arī tās padomes tiks vēlētas, bet nav pateikts līdz galam, kā tās tiks vēlētas. Te jābūt uzmanīgiem, lai nemaldinātu iedzīvotājus.”

Pašvaldību likumu, kurā iekļautas iedzīvotāju padomes, plānots skatīt 20.oktobra Saeimas sēdē.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 20.10.2022 08:59
Ja kāds zina, ko tas nozīmē, tad labi, bet man nāk prātā Roberta Grīna aprakstītie 48 varas likumi un 26. no tiem skan tā - Turi savas rokas tīras. Likums dod pamācību, ka kaut kādu sabiedrībai nepatīkamu lēmumu pieņemšanai un to realizācijai jāizvēlas personas, kas nav varai piekrītošas. Ja beigās tautai rezultāts nepatiks, tad visu vainu varēs novelt uz grēkāžiem. Šajā gadījumā uz iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm, kuru sastāvā būs it kā sabiedrības pārstāvji, bet īstenībā domes ielikteņi, kuri, zinādami, uz ko un par kādu algu iet, uzņemsies vainu - sak gribējām labu, bet nu sanāca atkal tā, kā sanāca...
K
Kriša 20.10.2022 16:37
Īstā pilsēta uz kuru bija jāsabrauc pieredzes apmaiņā! Vajadzēja Vaivodu pieaicināt, lai pastāsta kā pareizi ir jāshēmo.
N
Neķītrais masāžists 19.10.2022 19:15
Kāda hrena pēc vēl vajadzīgas kaut kādas padomes, ja to sastāvu apstiprinās dome? :DDD Priekš kam tad ir vajadzīgas pašvaldību komitejas un komisijas? Ja Likums nosaka un Eiropa tādas padomes pieprasa, tad no domes puses vajadzīga tikai organizatoriskā puse, saaicināt iedzīvotājus uz sapulci un viņi paši izlemj, kas būs tajā padomē. Citādi atkal vienos vārtos, kā ar vēlēšanu komisiju sastāvu - saliks savus vajadzīgos personāžus, un pokuj.
k
ko nu ? 19.10.2022 18:33
Izmeklējot iespējamo Eiropas Savienības fondu izkrāpšanu 1,8 miljonu eiro apmērā, trešdien veikta kratīšana Līvānu novada domes priekšsēdētāja Andra Vaivoda (LA) privātīpašumā.
J
Jefiņš 19.10.2022 18:16
Katrā novadā vēlētas pagastu padomes (!!!!) un būsim turpat kur sāka reformas.
D
Distihs 19.10.2022 18:00
Padomēm būs jādod vara,
Lai zina tās, ko domē dara.
A
Astro 19.10.2022 17:53
Jautājums no vienas omes,
Labums kāds no padomes?

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->