Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 28.09.2022 15:52

Jēkabpils pašvaldība taupa elektrību 0

Jēkabpils pašvaldība taupa elektrību
Skatīt video

Jēkabpils novada pašvaldībā izdots rīkojums par pašvaldības iestāžu energotaupības resursu plānu. Viens no būtiskākajiem elektroenerģijas taupīšanas veidiem ir ielu apgaismojuma samazināšana. No pulksten 22:30 līdz pat rītam gan pilsētās, gan novada lauku teritorijās tiek samazināts gaismekļu spilgtums, bet vietās, kur tas nav iespējams, atslēgta viena fāze – tas nozīmē, ka nedeg katrs trešais gaismeklis. Gaismekļu intensitāte pārsvarā tiek samazināta par 20 līdz 30 procentiem.

“Apgaismojumu uz nakti atsevišķās ielās un rajonos samazināsim vēl vairāk – līdz 50 procentiem,” skaidro Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Skreivers. “Būs vietas, kur apgaismojums tiks vispār atslēgts, bet tas tiks darīts tādā veidā, lai nekaitētu iedzīvotāju drošībai un nepasliktinātu kriminogēno situāciju pilsētā.”

Visvājākā apgaismojuma intensitāte pilsētās plānota no pusnakts līdz četriem rītā, savukārt lauku teritorijās un ciemos – no pusnakts līdz pieciem rītā. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka gājēju pārejām, krustojumiem un satiksmei bīstamākajām vietām apgaismojums tiks nodrošināts normālā režīmā.

Jēkabpils novadā ir izslēgti visi informatīvie LED ekrāni, jo arī tie patērē daudz elektrības. Tāpat plānots izslēgt pašvaldības ēku un objektu dekoratīvos apgaismes ķermeņus.

Elektroenerģijas taupības pasākumi ir noteikti arī pašvaldības iestādēs, skolās un bērnudārzos. Jau šobrīd pašvaldības darbinieki savās darba vietās cenšas ekonomēt elektroenerģiju, izmantojot pēc iespējas mazāk telpu apgaismojuma, kā arī nelietojot elektriskos sildītājus. Daudzviet, kur pašvaldības iestādēs vēl palikuši vecie gaismekļi, ir paredzēts tos nomainīt pret energoefektīvām spuldzēm. Savukārt skolās un bērnudārzos noteikts, ka brīvdienās, svētku dienās un skolēnu brīvdienās jāizslēdz visi boileri, kā arī kondicionēšanas un vēdināšanas iekārtas, kā arī telpu apgaismojums jāizmanto tikai tad, ja nav pietiekams dabiskais apgaismojums.

Ņemot vērā, ka tuvojas Valsts svētku un Ziemassvētku laiks, tiek domāts arī par elektrisko rotājumu skaita samazināšanu. “Pilsēta bez svētku rotas nepaliks, nepaliks arī bez Ziemassvētku eglītes, izgaismotiem valsts karogiem, bet tādā apjomā, kā tas bija iepriekšējos gados un kā priecēja novada iedzīvotāju acis un sirdis, tas netiks realizēts,” uzsver Uldis Skreivers.

Ar Jēkabpils novada pašvaldības energotaupības resursu plānu detalizēti var iepazīties šeit. Tikmēr vietvarā uzsver, ka arī iedzīvotājiem jādomā par elektrības taupīšanu savos mājokļos. Šim nolūkam lieti noder interneta vietne, kas rāda elektroenerģijas cenu Latvijā konkrētajā dienā pa stundām. Zinot, cikos elektrība būs dārgāka, cikos – lētāka, var ieplānot, kad izdevīgāk darbināt elektroierīces un kad labāk izvairīties no veļas mašīnu, elektrisko tējkannu un citu iekārtu lietošanas. Tāpat elektrību var ietaupīt, atvienojot lādētājus un citas ierīces no strāvas.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->