Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 24.11.2023 17:49

Jēkabpils novadā būs trīs jauni dabas liegumi 0

Jēkabpils novadā būs trīs jauni dabas liegumi
Skatīt video

Latvijā tiks izveidoti 74 jauni dabas liegumi un paplašināti seši esošie, to paredz valdības pieņemtie noteikumi par dabas liegumiem. Trīs jauni dabas liegumi būs Jēkabpils novada teritorijā – šāds aizsargājamās dabas teritorijas statuss tiks piešķirts Mežmalu mežiem Salas pagastā, Viesītes mežiem Dunavas pagastā un Dvietes pagastā, kā arī Krustceļu mežiem Elkšņu pagastā. Mežmalu mežu dabas lieguma teritorija ir vairāk nekā 50 hektāru liela, Viesītes mežiem – vairāk nekā 600 hektāru, savukārt Krustceļu mežiem – vairāk nekā 95 hektāru platībā. Noteikumi pieņemti, lai novērstu pret Latviju ierosināto pārkāpuma procedūru par pietiekama aizsardzības statusa nenodrošināšanu Eiropas Savienības nozīmes biotopiem. Dabas aizsardzības pārvaldē skaidro, ka dabas lieguma statuss noteiks saimnieciskās darbības ierobežojumus šajās teritorijās, lai tās saglabātu pēc iespējas neskartākas.

“Meža zemēs ir aizliegta mežsaimnieciskā darbība,” informē Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode. “Tas nozīmē, ka tajās liegumos iekļautajās platībās turpmāk ir aizliegtas galvenās cirtes. Šajās platībās arī aizliegts mainīt zemes lietošanas kategoriju. Tas nozīmē, ka tu nevari veikt atmežošanu vai kaut kādu jaunu būvniecību.”

Lielākā daļa no jaunveidojamos dabas liegumos iekļautajām zemēm – 93 procenti ir “Latvijas valsts mežu” pārvaldībā esošās teritorijas – pārsvarā meži. Privātīpašumu zeme veido tikai 2,8 procentus, tāpēc iedzīvotāju intereses skartas minimāli. Dabas aizsardzības pārvaldē arī uzsver, ka arī turpmāk šīs teritorijas cilvēki drīkstēs apmeklēt.

“Cilvēkiem nav aizliegts šajās teritorijās uzturēties – ogot, sēņot, makšķerēt un baudīt dabu, pastaigājoties vai kā savādāk. Daudzos gadījumos, kur ir medību nomas līgumi, tie jau arī netiek atcelti. Varēs turpināt medīt,” stāsta Gita Strode.

Jauno dabas liegumu mērķis būs Eiropas nozīmes biotopu, tostarp Eiropas Savienībā reto staignāju mežu saglabāšana un aizsardzība. Staignāju meži ir īpaši ar to, ka tajos sastopamas gan sugas, kam nepieciešami pārmitri apstākļi, gan tādas, kuras var izdzīvot mainīgos mitruma apstākļos. Tāpat lielākā daļa koku staignāju mežos aug uz ciņiem, kam raksturīga no pārējās zemsedzes atšķirīga veģetācija. No Eiropas nozīmes sugām Viesītes mežos sastopama īpaši aizsargājama ķērpju suga – caurumainā menegācija, Mežmalu mežos – melnais stārķis, savukārt Krustceļu mežos – trīspirkstu dzenis.

Sandra Paegļkalne

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "Jēkabpils laiks" saturu atbild SIA "Vidusdaugavas televīzija".
#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->