Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 20.06.2024 12:59

Daugavas aizsargdambis tiks veidots kā mūsdienu pilsētvides objekts 4

Daugavas aizsargdambis tiks veidots kā mūsdienu pilsētvides objekts

Daugavas aizsargdambis aizsargā Jēkabpils pilsētu ne tikai no plūdiem, bet kalpo iedzīvotājiem arī kā brīvā laika pavadīšanas vieta. Dambja būvdarbu laikā tiks ne vien izveidota pretplūdu "zaļā" un "zilā" infrastruktūra, bet arī ierīkoti dažādi elementi, labiekārtojot dambi un veidojot to kā mūsdienu pilsētvides objektu. Vizualizācijās var tuvāk iepazīt Daugavas kreisā krasta projektu, ko izstrādājusi arhitekte Laura Krastiņa.

Tiks uzstādīti soliņi un sēžamvirsmas, informatīvās norādes un stendi, margas, miskastes, veidotas apstādījumu zonas un izvietoti vides objekti. Tiks veikta esošo kāpņu pārbūve, kā arī jaunu kāpņu izbūve, saglabājot un nodrošinot iedzīvotājiem ērtu piekļuvi gan aizsargdambim, gan upei. Tāpat projektā paredzēta laipas izvietošana Daugavā, kā arī tiks labiekārtota teritorija pie centrālajām kāpnēm. Pie noejām pie Daugavas no aizsargdambja augšas tiks veidotas konstrukcijas, kur iedzīvotāji varēs pieslēgt savas laivas. Salaskroga ielas zonā uz aizsargdambja tiks izbūvēta dekoratīva konstrukcija – nojume. Tiks labiekārtota Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas pagalma daļa pret Pļaviņu ielu – uzstādīts vides objekts “Skatuve”, izvietoti velostatīvi un izbūvētas stāvvietas. Aizsargdambja pakājē pret mūzikas skolu paredzēta skatītāju zona.

Daugavas kreisajā krastā, dambja slapjajā nogāzē tiek paredzēta pretplūdu zaļā infrastruktūra – fitoremediācijas lauku izbūve, kuri paredzēti ūdens filtrācijai. Fitoremediācija ir piesārņoto vietu attīrīšanas metode, kurā izmanto augus un ar tiem saistītos augsnes mikroorganismus. Šī metode ir rentabla, efektīva un videi draudzīga. To iespējams izmantot gan piesārņotas augsnes, gan gruntsūdeņu, gan virszemes ūdeņu un pat atmosfēras attīrīšanai. Projektā paredzētas divas fitoremediācijas lauku zonas – pie Sakas tilta un pie Jēkabpils tilta.

Lai nodrošinātu zaļās infrastruktūras mērķu sasniegšanu, fitoremediācijas lauku zonas tiks veidotas tā, lai cilvēki šajās vietās varētu arī pavadīt savu brīvo laiku. Fitoremediācijas 1. laukā cilvēku piekļuves nodrošināšanai tiek paredzētas koka laipas, kas ved pa dažādajām zaļās struktūras zonām. Tiks veidotas atklātas un pārskatāmas atpūtas vietas ar soliņiem, dabas vērošanas vietas, kā arī informatīvi izglītojoši elementi par esošo augu sortimentu.

Savukārt fitoremediācijas 2. laukā pastaigu maršruts cauri ar augiem apaudzētajām teritorijām vedīs pa izveidotu minerālmateriāla seguma gājēju celiņu, kas veido dabisku vidi un nodrošina infiltrācijas iespējas. Pie pastaigu celiņiem tiks izvietotas dažāda dizaina apsēšanās vietas un vietas, kas paredzētas piknikiem un cilvēku ikdienas atpūtai.

Daugavas labajā krastā plānots atjaunot un pārbūvēt piecas lietus kanalizācijas sistēmas, kas šķērso aizsargdambi. Tiks izveidotas piecas pretplūdu vietas, kurās būs iekļauta aku sistēma ar pretplūdes vienvirziena vārstu un aku ar iespēju izvietot sūkni ūdens pārsūknēšanai palu laikā. Turklāt ir plānots jaunās sistēmas integrēt un saskaņot ar esošo lietus kanalizācijas izplūdes sistēmu.

Par Daugavas aizsargdambja pārbūvi 2023. gada 28. septembrī tika parakstīts līgums starp Jēkabpils novada pašvaldību un SIA “Jēkabpils PMK” ar līgumcenu – vairāk nekā 16,9 miljoni eiro. Projektu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, valsts un pašvaldība. Projektu plānots īstenot līdz nākamā gada beigām.

Informāciju sagatavoja Jēkabpils novada pašvaldība

J
Jsuki 22.06.2024 10:53
Skaists, mūsdienīgs projekts. Lai izdodas! Būs lieliska atpūtas vieta????
j
jautri 20.06.2024 13:16
tak šogad vēl nepaspēs, nāks atkal ledi un izārdīs iesākto... varēs vēl miljonus paprasīt :) :)
mūžīgais bizness :) :)
P
Pipars 20.06.2024 16:15
Šogad paspēs pārbūvēt dambi, labiekārtošana nākamgad.
j
jautri 20.06.2024 13:02
:) :) :)

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->