Cūku mēris Vīpes pagasta novietni skāris biodrošības prasību neievērošanas dēļ 0

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi skāris mājas cūkas Jēkabpils novadā. Vienā no saimniecībām Vīpes pagastā slimības dēļ ir nokautas visas novietnē esošās 58 cūkas. Tagad vismaz vienu gadu šajā vietā nedrīkstēs turēt cūkas. No intervijas saimnieks atteicās, bet Pārtikas un veterinārajā dienestā skaidro, ka vīruss gan šajā, gan arī cūku novietnēs citviet Latvijā iekļuvis biodrošības prasību neievērošanas dēļ. Dienesta Austrumzemgales pārvaldes vadītāja vietnieks Gunārs Rubins stāsta, ka ir runāts ar katru cūku turētāju, visi teikuši, ka saprot noteikumus, bet šis notikums pierāda, ka biodrošība tomēr nav ievērota.
“Cūku audzētāji! Ministru kabineta noteikumi nr.291., kur ir pa punktiem kā skolā viss nosaukts, sākot ar nepiederošām personām, ar durvīm ciet, ar apavu dezinfekciju, ar apavu un apģērba maiņu un tā tālāk, nav izdomāti priekš mums! Tie ir jums! Ja jūs nesaprotat, lasiet katru dienu! Ir jāpārrauj ķēde, jāpārgriež tas posms – mežs, viss, kas ārpus kūts, un kūts. Mēs redzam, ka praktiski visos gadījumos šis posms nav ievērots. Piemēram, tie paši apavi. Viņš iet pie cūkām un iet ārā, staigā ārā. Dezopaklājs situāciju neglābj, jo dezopaklājs var tikai mazināt ienešanas risku. Ir jāmaina apavi,” uzsver Gunārs Rubins.
Latvijā galvenais Āfrikas cūku mēra izplatītājs un rezervuārs dabā ir meža cūkas, bet, lai vīruss iekļūtu pagalmā, tur nav obligāti jāieklīst slimai meža cūkai. Viss, kam pieskāries slimais dzīvnieks, tostarp sūnas, zāle, lapas vai zeme, var kļūt par “bioloģisko ieroci”. Vīrusa daļiņas uz saimniecības teritoriju var pārnest gan dzīvnieki, gan cilvēks ar apaviem, apģērbu vai transportlīdzekli. Sevišķi tagad, ražas novākšanas laikā, vīrusa daļiņas no labības lauka var atvest ar traktoru.
Skaidro Gunārs Rubins: “Mežacūka staigā uz lauka, atbrauc traktortehnika, tad tā pati traktortehnika atbrauc uz pagalmu. Ja tas traktors kaut ko atnes, tas noliek vīrusu jums pagalmā uz četriem mēnešiem. Tad tikai atliek vai nu jums ar apaviem, vai mājdzīvniekam ienest to tālāk kūtī.”
Situāciju pasliktina tas, ka Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs vidē. Beigtā mežacūkā tas var saglabāties divus, trīs mēnešus, augsnē – vairāk nekā pusgadu, sasaldētā gaļā – pat vairākus gadus.
Lai ierobežotu slimības izplatību, ir stingri jāievēro biodrošības prasības. Ņemot vērā infekcijas uzliesmojumu Vīpes pagastā, trīs kilometru rādiusā ap skarto novietni noteikta karantīna ar aizsardzības zonu, bet 10 kilometru rādiusā – karantīna ar uzraudzības zonu.
Pārtikas un veterinārajā dienestā uzsver, ka prasības ir jāievēro ikvienā saimniecībā Latvijā, kurā tiek turētas mājas cūkas, neatkarīgi no to skaita. Sīkāk ar biodrošības prasībām var iepazīties, lasot Ministru kabineta noteikumus numur 291: šeit.
Sandra Paegļkalne
#SIF_MAF2023
Komentāri 0
Visi Reģistrētie (0) Anonīmie (0)Atstājiet komentāru
Pirms komentē
Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.
Noteikumi ->