Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 02.08.2023 17:44

Biržos regulāri smird virca, bet zemnieki uzsver, ka lauki ir jāmēslo 0

Biržos regulāri smird virca, bet zemnieki uzsver, ka lauki ir jāmēslo
Skatīt video

Cūkkopības uzņēmums “Miķelāni bekons” atrodas netālu no Biržu ciema. Saistībā ar piesardzības pasākumiem Āfrikas cūku mēra dēļ viesoties uzņēmumā mums neļāva, bet tā ir vieta, kur gadā tiek saražoti apmēram 70 tūkstoši tonnu šķidrmēslu. Tie regulāri tiek vesti uz vietējiem laukiem, lai tos mēslotu. Visspēcīgāko vircas smaku jūt Biržu ciema iedzīvotāji, jo ciems atrodas tuvu cūku kompleksam un apkārt ir daudz labības lauku. Lai gan uzņēmums darbojas vairākus gadu desmitus, tieši šogad smaka esot jūtama biežāk, uzsver vietējie.

Biržu iedzīvotāja Ruta stāsta: “Tad, kad ir bezvējš, ārā vienkārši nav iespējams iziet no mājas, jo dvinga stāv, nevaru savādāk nosaukt to visu. Nav, ko pat elpot cilvēkam. Kur es varu? Māju uz riteņiem neuzliksi, neaizbrauksi nekur projām.”

Visspēcīgākā smaka ir tajos brīžos, kad virca tiek lieta uz vietējiem laukiem. Iedzīvotāji vaino lauksaimniekus, kuri vircas vešanu un liešanu neveic operatīvi, bet gan ar pārtraukumiem, un “Miķelāni bekons”, kas šo vircu viņiem pārdod. Nesen Biržos notika sapulce, kurā tika solīts mēslošanu ar vircu veikt operatīvāk un tā, lai vienā teritorijā nav jāatgriežas vairākkārt.

Tomēr Jēkabpils novada iedzīvotājs Gints Vuškāns norāda, ka vienošanās netiekot pildīta: “Mums bija vienošanās, ka vircu dos tikai rudenī un pavasarī trīs nedēļas, ka dos pa sektoriem, bet šobrīd, 31.jūlijā, ir liels lietus un pērkons, bet arī šajā brīdī zemnieki ved vircu. Šodien varbūt mēs mājās nevērsim vaļā logus, bet varbūt vakarā būs saule un karstums. Vai nu mirsti nost no tveices un karstuma, vai nu mirsti nost no mūsu dabīgās izejvielas. Es vainoju ne tik daudz zemniekus, kā tomēr lielo uzņēmumu. Ja viņi nedotu zemniekiem šo vircu, tad arī nebūtu, ko liet.”

SIA “Miķelāni bekons” valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš gan skaidro, ka virca zemniekiem nepieciešama arī šobrīd: “Zemnieki pirms sējas grib laukus nomēslot un tad sēt ziemājus. Pēc zemnieku saprašanas jau ir sācies rudens, vasara ir beigusies. Kaut kad tie mēsli tāpat ir jāizved. Tur jāatrod kaut kāds kompromiss.”

Zemnieku saimniecības “Upeslīči” īpašnieks Andrejs Lisjonoks skaidro, ka vislielāko smaku mēslošana sagādā pavasarī, kad virca tiek uzlieta uz augošiem augiem, bet netiek iestrādāta zemē. Savukārt šobrīd smakai jābūt mazākai, jo virca tiek iestrādāta zemē. Viņš arī uzsver, ka mēslošanu ietekmē gan laika apstākļi un autoceļu stāvoklis, gan graudkopības nianses.

“Lauki ir nokulti, mums jāsēj rapsis, un tas ir jāiesēj līdz 15.augustam,” skaidro Andrejs. “Mēs jau varam vest vircu, nevaram pēc tam, jo tad, ja mēs vedīsim vircu pa augošiem augiem, tad atkal būs smaka. Šobrīd situācija ir tāda, ka mēs tiešām vakar vedām vircu un viss tika izdarīts pēc noteikumiem, trīs stundu laikā virca bija iestrādāta. Bija 16 vai 17 grādi, nebija karsti. Ja virca uzreiz ir iestrādāta, es neredzu šeit nekādu problēmu.”

Dienu pēc vircas liešanas varēja redzēt, ka virca tiešām ir iestrādāta zemē un smaka – daudz mazāka nekā dienu iepriekš. Tomēr Biržu ciemā smaka ik pa laikam jūtama – vai nu tajā brīdī notiek mēslošana uz cita lauka, vai arī meklējams cits cēlonis. Vides piesārņojuma kontroli Latvijā veic Valsts vides dienests, kas uzsver – “Miķelāni bekons” darbībā nav pārkāpumu.

“Mēs esam saņēmuši Biržu ciemata iedzīvotāju sūdzību. No mūsu pārbaudēm, kas ir regulāras, jo tomēr tā ir A kategorijas piesārņojošā darbība, tur pārkāpumu nav,” informē Valsts vides dienesta Latgales reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks Dainis Lazdāns.

Arī Valsts augu aizsardzības dienestā skaidro, ka līdz šim šovasar veiktajās pārbaudēs neesot konstatēti noteikumu pārkāpumi saistībā ar lauku mēslošanu. Tas gan neatrisina smakas problēmu, tādēļ iedzīvotāji ir apņēmības pilni panākt vircas vešanu tikai konkrētos periodos gadā.

Sandra Paegļkalne

#SIF_MAF2023

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->