Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 09.01.2023 12:13

Applūdušas vasarnīcas pie Zeļķu tilta, plūdi skar arī vairākas dzīvojamās mājas 12

Applūdušas vasarnīcas pie Zeļķu tilta, plūdi skar arī vairākas dzīvojamās mājas
Skatīt video

“Meždārzu” vasarnīcas Jēkabpils novada Krustpils pagastā regulāri applūst, jo atrodas pašā Daugavas krastā, bet pat ilggadējie vasarnīcu īpašnieki teic, ka tā, kā ir šobrīd, sen nav bijis.

“2013.gadā bija līdz jumtam, iekšā viss bija apgāzts, visur dubļi,” stāsta vasarnīcas īpašniece Janīna. “Šogad ir drusciņ zemāk, bet vienalga ūdens līmenis ir liels. Var teikt, ka šie ir trešie lielākie plūdi mūsu laikā. Mājiņā iekšā nevar ieiet, tur atkal no jauna būs jāiegulda līdzekļi atjaunošanā. Galvenais, ka dubļi... Vienmēr visa grīda ir dubļos, apmēram sešu, septiņu centimetru biezā kārtā. Šī vasarnīca mums ir kopš 1994.gada. Mūsu gados – ko tur vairs atteikties. Kā būs, tā būs. Ko būs Dievs lēmis, tas notiks. Dabai pretī stāties nevaram.”

Plūdi skāruši arī citas vasarnīcas, tostarp Leontīnes vasarnīcu. Viņa stāsta: “Ūdens ir līdz mājiņai, iekšā vēl nav, bet trūkst pusmetrs, tad jau būs iekšā garāžā. Ceru, ka uz 2.stāvu netiks, bet apakšā, kur garāža, noteikti būs ūdens. Mēs visas mantas pacēlām augstāk, cik varējām, tik saglābām. Lejā palika tikai spaiņi un vēl šis tas. Mums šī vasarnīca ir jau vairāk nekā 30 gadus, bet tikai otro reizi ir šādi plūdi. Agrāk nebija.”

Plūdus vasarnīcās izraisījusi ūdens līmeņa paaugstināšanās Daugavā pie Zeļķu tilta. Applūdis arī piebraucamais ceļš, liedzot piekļuvi tiltam. Pirmdien ūdens līmenis pie Zeļķiem sasniedza 8,67 metrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes, tādējādi par 33 centimetriem tika pārsniegts plūdu rekords.

Jēkabpils novada pašvaldības civilās aizsardzības inženieris Tālis Zalva stāsta: “Pašā Jēkabpilī pašlaik nav draudu, bet jāseko situācijai, jo tad, ja ledus sakrāvums izkustēsies, Jēkabpilī situācija normalizēsies, ja nē, tad domāsim. Vakar pašvaldībā tika sasaukta civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā tika apzināta situācija un sagatavots rīcības plāns.”

“Saistībā ar plūdu draudiem arī Valsts policija strādā pastiprinātā režīmā, apsekojam apkārtni, brīdinām cilvēkus. Ja tas skars dzīvību, veselību, ziņosim tālāk, tad būs evakuācija,” skaidro Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš.

Pirmos iedzīvotājus evakuācija skāra jau brīvdienās. Svētdien no krastiem izgāja Aiviekstes upe, appludinot saimniecības “Aldonas” teritoriju un piebraucamo ceļu. Ugunsdzēsēji ar laivu no dzīvojamās mājas evakuēja divus cilvēkus. Pirmdien ūdens līmenis gan bija nedaudz nokrities, ļaujot iedzīvotājiem piekļūt pie savas ēkas.

Stāsta mājas iedzīvotājs Valērijs: “Vakar no rīta, ap desmitiem, sāka strauji celties ūdens. Mēs sākām pacelt drēbes uz augšu, paši nevarējām izkļūt ārā, jo ūdens jau gāja pāri ceļam ar lielu straumi. Dēls Oļegs izsauca ugunsdzēsējus, tie atskrēja no Pļaviņām un ar laivu izveda mani un manu sievu. Puikas palika mājā, lai iznestu no pagraba kartupeļus. Tad viņi ar garajiem zābakiem kājās paši izbrida. Vakar jau izvedām ledusskapi ar gaļu, vistas un daudz ko citu. Nakti mēs pārlaidām netālu, pie meitas, tur arī pagaidām paliksim. Tagad tikai atgriezāmies, lai vēl kaut ko iznestu ārā, kamēr nav ūdens. Situācija ir drausmīga. Ja ledus sāks kustēties, ūdens atkal atnāks atpakaļ. Tagad istabā vēl nebija ūdens, bet vienu gadu bija līdz jumtam.”

Plūdi skāruši arī citas dzīvojamās mājas Krustpils pagastā. Vienas saimniecības iemītnieki, kuri atteicās no intervijas, pirmdien paši nolēma evakuēties, negaidot, kad ūdens nošķirs māju no ārpasaules. Salikusi nepieciešamās mantas automašīnās, ģimene devās pie radiniekiem uz Jēkabpili, kur šobrīd plūdu draudu nav.

Svētdien no krastiem izgāja arī Ziemeļsusējas upe, applūdinot zemākās vietas, bet pirmdien situācija bija uzlabojusies, jo Sankaļu HES tika attaisītas slūžas un ūdens līmenis nokritās. Tomēr Ziemeļsusējas upes ūdeņi jau paguvuši appludināt Dolomīta dārzkopības kooperatīva vasarnīcas. Tās no plūdiem cieš regulāri, jo Ziemeļsusējas upe ir lēni plūstoša. Valsts SIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” Latgales reģiona meliorācijas nodaļā jau pērn skaidroja, ka upe būtu ne tikai jātīra, bet arī jāpadziļina tās gultne, tomēr tuvākajā nākotnē to nav plānots darīt.

Ņemot vērā ledus sablīvējumus lejpus Jēkabpils līdz Pļaviņām un to, ka klāt nāk arvien jauni vižņi, situācija var strauji mainīties. Pie Daugavas Jēkabpils novadā un Aizkraukles novadā ir spēkā oranžās pakāpes brīdinājums par plūdu draudiem.

Sandra Paegļkalne

z
zinātājs 10.01.2023 10:07
Nauda un pastāvīgs ūdeņu tuvums, kā zināms, vienmēr ir vilinājis, bet arī posts no tiem dažreiz rodas.
M
Milda 09.01.2023 23:43
Cilvēki būvējas muļķīgi bet plūdu laikā sauc pēc palīdzības.
Gribat lai Daugava plūst gar mājas paksi - būvējiet uz pontoniem! Nebūs kreņķu!
V
Viesis 10.01.2023 11:42
Šīs mājas tur bija uzceltas vēl pirms Pļaviņu dolomīts aizbēra pusi Daugavas ar saviem atkritumiem. Tāpēc arī plūdi.
J
Juris 10.01.2023 12:04
Cilvēki jau gadu gadiem tur dzīvo, visi paši zina kā rīkoties, nav tā ka kāds sauktu pēc palīdzības.
Mēdiji kārtējo reizi pa savam visu pasaka....
T
Tilda 10.01.2023 14:29
Ja nepārzini situāciju, tad glupi nepļerksti, te muļķīgs ir tikai tavs komentārs.
N
Neķītrais masāžists 09.01.2023 19:52
Teikšu, ka neapskaužu iedzīvotāju Valēriju.
J
Jefiņš 09.01.2023 17:50
Kas tad nu ? Visiem bail no plūdiem it kā tie pirmo reizi draudētu Jēkabpilij !? Varētu saprast ja ,piemēram, Biržos kāds sāktu no bailēm valodu raustīt. Esiet taču kā vīri !!
D
Distihs 09.01.2023 13:35
Aiviekstē, rau, ūdens ceļas,
Jau pār māju sliekšņiem smeļas!
d
duraks 09.01.2023 13:17
Ūdens līmenis vēl celsies, jo Aiviekstes ūdeņi sākuši tecēt pret Daugavas straumi un lēni, bet noteikti tuvojas Jēkabpilij. Tā man teica vides aizsardzības dienestā.
N
Neķītrais masāžists 09.01.2023 12:27
Kur, bļē, skatās glābšanas dienesti? :(
O
Observer 09.01.2023 13:38
Neķītrais Masāžist, vienīgais reālais Tavs glābšanas dienests ir divi gari izaugumi zem Tavas neķītrās pakaļas... cik ātri Tu spēsi tos kustināt, tik lielas arī iespējas izglābties.
Glābšanas dienestus par tādiem varēs saukt toreiz, kad katrā pilsētā būs viens helikopters ar ko aizsniegt applūdušos rajonus.
N
Neķītrais masāžists 09.01.2023 17:30
Observer: Neķītrais Masāžist, vienīgais reālais Tavs glābšanas dienests ir divi gari izaugumi zem Tavas neķītrās pakaļas... cik ātri Tu spēsi tos kustināt, tik lielas arī iespējas izglābties.<br /> Glābšanas dienestus par tādiem varēs saukt toreiz, kad katrā pilsētā būs viens helikopters ar ko aizsniegt..
It kā tev viņu, to izaugumu, būtu trīs! :DDD

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->