Jūsu pārlūks ir novecojis, līdz ar to šīs lapas pilnvērtīga funkcionalitāte nebūs pieejama!
/ 13.05.2024 17:58

Aizkraukles un Balvu novada skolās meitenēm bez maksas pieejamas higiēnas preces 0

Aizkraukles un Balvu novada skolās meitenēm bez maksas pieejamas higiēnas preces
Skatīt video

Aizkraukles novada vidusskola ir viena no 25 izglītības iestādēm, kurās šomēnes skolniecēm tiek nodrošinātas bezmaksas sieviešu higiēnas preces. Pilotprojektā, kas norisināsies līdz maija beigām, ir iesaistījušās 13 skolas Aizkraukles novadā un 12 skolas Balvu novadā, izvietojot brīvi pieejamās vietās paketes un tamponus. Aizkraukles novada vidusskolā preces atrodas vienā no meiteņu tualetēm – speciāli izveidotā kastītē, un skolnieces pauž uzskatu, ka šādai iespējai būtu jābūt vienmēr, jo ir situācijas, kad vajadzīgajā brīdī higiēnas preces nav paņemtas līdzi.

“Ar tādām neērtībām esmu saskārusies arī es pati,” stāsta Aizkraukles novada vidusskolas 12. klases skolniece Evelīna. “Galvenais iemesls ir tā kauna sajūta, kas ļoti bieži jauniešus nepamet. Šī ir lieliska iespēja, ka tev nevajag iet ne pie skolotāja stāstīt savu problēmu, ne pie skolas medmāsiņas, bet pats vari iet un saviem spēkiem visu iegūt.”

“Bieži gadījās tā, ka negaidīti parādījās mēnešreizes un nezināju, ko darīt, nācās paprasīt klasesbiedrenēm,” stāsta 11. klases skolniece Alīna. “Tas ir mazliet neērti, ka nākas prasīt visiem klasē. Protams, var iet pie medmāsas un paprasīt, bet man liekas, ka tas ir grūti, ja, piemēram, tu esi trešajā stāvā un tev jāskrien uz pagrabstāvu, un tev varbūt nav tik daudz laika, varbūt baltas bikses, tāpēc man liekas, ka vajadzētu attīstīt šo projektu tālāk.”

Pilotprojektam nepieciešamās preces bez maksas piešķīruši divi higiēnas produktu zīmoli. Šāda iniciatīva ir ļoti noderīga – sevišķi kautrīgākām skolniecēm.

“Patīkami, ka meitenēm tagad ir šī iespēja nevērsties, piemēram, pie manis, kaut arī šad tad viņas to darīja, bet tagad viņām ir iespēja pašām pieiet un paņemt, ja viņām tas ir nepieciešams,” saka Aizkraukles novada vidusskolas medicīnas māsa Sanita Kuharenko.

Projektā iesaistījusies arī Balvu profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola, kur bezmaksas higiēnas preces ir pieejamas speciāli ierīkotās kastēs, kas izvietotas trīs vietās – vienā no skolas tualetēm, sporta zālē un internāta ēkā.

Interese par šo iespēju bija vērojama jau pirmajās dienās – stāsta vidusskolas medmāsa Anna Šulmeistere: “Pirms tam man bija ar meitenēm sapulcīte, es informēju, kas tas par projektiņu un kurās vietās tas viss ir izvietots. Pozitīvi viņas uz to atsaucas. Praktiski man ir izlietotas 40 vienības. Nedēļa ir pagājusi.”

Lai gan pašas skolnieces par to kautrējas runāt, pētījumi liecina, ka Latvijā viena no sešām meitenēm ir vismaz reizi kavējusi skolu, jo nav varējusi iegādāties higiēnas preces ģimenes finansiālo apstākļu dēļ. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls virza iniciatīvu par bezmaksas sieviešu higiēnas precēm visās skolās. Valdība potenciāli ir solījusi šo ideju īstenot no nākamā gada, bet pilotprojekts notiek ar mērķi izzināt, kāds varētu būt nepieciešamo produktu daudzums un izmaksas, kā arī ērtākie piegādes un izvietošanas veidi. Rezultāti tiks apkopoti un iesniegti valdībai šā gada vasarā.

Sandra Paegļkalne

Šim ierakstam vēl nav neviena komentāra!

Pirms komentē

Portāla administrācija aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai  ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese  tiek saglabāta.

Noteikumi ->