Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Ekonomikas un kultūras augstskolas mākslinieki, dizaineri un kultūras menedžeri pulcējušies Latgales mākslas un amatniecības centrā, Līvānos, lai 48 stundu garā pasākumā ar nosaukumu Dizaina un amatniecības hakatons radīju idejas jauniem mākslas objektiem un amatniecības produktiem Līvānos. Līdz šim Latvijā nebija bijis hakatons tieši dizaina un amatniecības jomā. Tā ir programma, kurā ļoti īsā un konkrētā laikā ir jāizstrādā jauns produkts vai kādas problēmas risinājums, hakatona būtību skaidro stikla studijas Glass Point valdes locekle Ieva Zemīte. Šajā gadījumā Dizaina un amatniecības hakatonā mēs strādājam pie diviem uzdevumiem, ko devusi Latgales mākslas un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne. Viens ir jaunu suvenīru izstrāde, otrs jauna dizaina objekta izstrāde.
Hakatona 18 dalībniekiem ideju izstrādei bija atvēlētas galvenokārt vakara un nakts stundas, jo pa dienu viņiem tika organizētas lekcijas, iedvesmas stāsti un Līvānu objektu apskate, tāpat daudz laika aizņēma informācijas meklēšana un vietējo iedzīvotāju aptaujāšana. Ņemot piemēru no informācijas tehnoloģiju industrijas, kur šādi hakatoni ir populāri jau sen, mēs izlēmām, ka šis ir lielisks veids, kā spiediena apstākļos radīt darbus, ko ikdienas situācijā tu nedarītu. Doma ir ielikt sevi nelielā diskomfortā un skatīties, kas no tā visa iznāk. Tu esi spiests strādāt intensīvi, tev nav, kur atkāpties, jo ir ierobežots laiks, bet gala rezultātā ir jābūt prezentācijai, skaidro stikla studijas Glass Point īpašniece Anna Varnase.
Latvijas Kultūras akadēmijas studente Andra Gloka saka: Man pirmo reizi ir tik dziļa ideju izlikšana uz papīra, man šāds pasākums ir kaut kas jauns. Domāju, ka mums visiem tā ir ļoti laba pieredze.
Līvāni ir zināmi ar stikla pūšanas tradīcijām, tādēļ viens no uzdevumiem bija izveidot idejas jauniem suvenīriem, kā vienu no materiāliem paredzot stiklu, savukārt otrs uzdevums radīt idejas jauniem tematiskajiem soliņiem pilsētā. Lai to paveiktu, dalībniekiem bija jāpaspēj iepazīt Līvānu kultūru un tradīcijas, kā arī izzināt pilsētu, uzklausot stāstus no iedzīvotājiem. Studenti atzīst, ka uzdevumi nav viegli. Interesanti, ka tik īsā laikā jārada kaut kas saistošs, aktuāls un jauns, turklāt par pilsētu, kurā no mūsu grupas neviens līdz šim ne reizi nebija bijis. Īsti neko nezinājām par Līvāniem, tikai to, ka ir Līvānu stikla pūšanas darbnīca, saka Ekonomikas un kultūras augstskolas studente Linda Eisaka.
Pēc 48 stundu saspringta darba hakatona dalībnieki pulcējās Līvānu novada domē, lai prezentētu pašvaldības pārstāvjiem izstrādātās idejas. Iedvesmas avoti bijuši ļoti dažādi, un arī idejas ir interesantas un oriģinālas. Viena sieviete, kas ir ļoti patriotiski noskaņota par savu novadu un pilsētu, pastāstīja mums par tautasdziesmu kamola tīšanas tradīciju, kas norisinājās Līvānos, stāsta Linda Eisaka. Pieķērāmies šim kamolam kā simbolam, ko tālāk izmantot suvenīrā. Tālāk apspēlējām veidu, kā mēs to varētu veidot, no kādiem materiāliem, kādās formās, iekļaujot stiklu, kas ir Līvānu lielākā bagātība. Nonācām pie produktu kolekcijas no četriem dažādiem produktiem auskariem, gredzeniem, kuloniem un atslēgu piekariņiem.
Mūsu ideja par jauna tematiskā soliņa izveidi bija laiva, kas stāv Daugavas krastā, bet ir nedaudz futūristiska, par savas komandas izstrādāto ideju stāsta Latvijas Mākslas akadēmijas studente Evita Valdmane. Laivā var iekāpt, tai ir caurspīdīgs dibens, tādēļ var skatīties uz ūdeni, bet tajā momentā, kad palu laikā ūdens līmenis paceļas, laiva iegrimst, līdz ar to ir sajūta, ka tu peldi upē. Tas ir arī metaforisks skatījums uz nākotni, tā ir kā attīstība, kustība, tiekšanās uz priekšu.
Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle uzsver, ka jauniešu prezentētās idejas ir radošas un inovatīvas un ka šī pasākuma rezultātus pašvaldība izmantos, plānojot Līvānu tālāko attīstību. Pašvaldība vērtēs iespējas īstenot dzīvē vairākas hakatona laikā tapušās idejas.
Latvijā pirmais Dizaina un amatniecības hakatons tika organizēts kā aktivitāte starptautiskā projektā Imagining Sustainable Glass Network Europe, sadarbojoties stikla studijai Glass Point, Vācijas stikla studijai Berlin Glass, Dublinas Mākslas un dizaina augstskolu un stikla mākslas centru Skotijā North Lands Creative. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma Radošā Eiropa un Latvijas Republikas Kultūras ministrija.
Arī mani šokēja pasākuma neierastais un pat odiozais nosaukums, bet pēc raksta izlasīšanas sapratu, ka tas ir tikai parasts brainstorm atvasinājums. Kas studējuši psiholoģiju, tie zina, kas tas par "zvēru".
Aha, apmēram skaidrs. Tu to pieklājīgi nosauci par prāta vētru, bet tautas valodā tas saprotams vienkāršāk - trakums vai vājprātība. Vai tā? Es ar to nedomāju to muzikantu pulciņu, kurš dzied zem tāda nosaukuma.
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.00845 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu