Krustpils pilī savstarpēju Partnerības līgumu parakstījuši trīs projekta Starptautiskā tūristu maršruta Strūves ģeodēziskais loks izveide partneri Jēkabpils pilsētas un Salas novada pašvaldības, kā arī Anīkšču Reģionālā parka administrācija no Lietuvas. Projektā paredzēts pilnveidot trīs Strūves ģeodēziskā loka punktu Jēkabpilī, Salas novadā un Storiai Lietuvā infrastruktūru. Tiks veidota interaktīva izstāde, kā arī filma. Jēkabpils pilsētā plānots rekonstruēt un labiekārtot Oskara Kalpaka laukumu un Strūves parku, darbi Jēkabpilī varētu tikt pabeigti nākamā gada vasarā vai rudenī. Katram projekta partnerim paredzēti citādāki ģeodēziskā loka punktu uzlabojumi.
Arī Anīkšči uzlabos Strūves ģeodēziskā loka infrastruktūru. Viņiem šobrīd tā ir ļoti pieticīga, cik mēs noprotam, tikai kāds akmens. Es pati tur neesmu bijusi. Viņi vēlas uzlabot ceļu un piekļuvi pie šī akmens, iekārtot apkārtnes infrastruktūru, kā arī izstādīt informatīvas plāksnes, lai cilvēkiem tas būtu kā jauns tūrisma objekts, stāsta Jēkabpils pilsētas pašvaldības attīstības un investīciju nodaļas projektu vadītāja Signe Bērziņa.
Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe skaidro, ka ar mērķi zinātnisko sasniegumu vēsturi izstāstīt modernā un interaktīvā veidā Salas novada Daborkalnā tiks celts jauns skatu tornis: Mums ir paredzēts projekta realizācijas gaitā uzcelt skatu torni 28 metru augstumā. Pirmajā stāvā būs informācija par Strūves meridiāna loka punktu. Vēl ir paredzēts izbūvēt stāvlaukumu un nokļūšanu uz Strūves meridiāna loka punktu, kā arī bioloģiskās tualetes.
Paredzams, ka no jaunā skatu torņa būs vērojama iespaidīga ainava. Kādreiz esot bijis iespējams redzēt pat Gaiziņkalnu. Agrāk, kad tur bija mežniecības skatu tornis, bet tā vairs sen nav. Tur kopā veidojas ļoti skaists tūrisma objektu komplekss. Ir gan Zvejnieklīcis, gan atjaunotā Sēlpils baznīca. Un tagad būs arī sakārtots meridiāna loka punkts, lai tam būtu piekļuve, saka Irēna Sproģe.
Signe Bērziņa informē, ka projekta mērķis ir arī iekļaut Strūves ģeodēziskā loka punktus pārrobežu un starptautiskā tūrisma maršrutos: Mums ir paredzētas arī dažādas aktivitātes, piemēram, tūrisma speciālistu apmācības un dažādu Igaunijas un Somijas partneru iesaiste šajā projektā, lai izveidotu starptautisku tūrisma maršrutu.
Tūrisma maršruts no Somijas līdz Lietuvai taps divu gadu sadarbības laikā, līdz projekta noslēgumam, kas ir 2022.gada 30.jūnijs. Jēkabpils pašvaldība šajā projektā ir vadošais partneris. Projekta kopējā indikatīvā summa ir vairāk nekā 850,5 tūkstoši eiro, no kuriem Jēkabpils pilsētas pašvaldības indikatīvā daļa ir vairāk nekā 251,3 tūkstoši eiro, no tiem 85 procenti (213 666.76 eiro) ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, bet 15 procenti (37 705.90 eiro) pašvaldības līdzfinansējums.
Anykščiai ir rajona centrs, kura Tūrisma informācijas centrs piedāvā apmeklēt vismaz 40 ievērojamas vietas. Ikvienam iespējams arī atrast nakšņošanas vietu atbilstoši līdzi paņemtajai naudai. Strūves ģeodēziskā loka punkts gan nav topā, pat nāksies nopietni pameklēt...
Kur palikusi Sandra Paegļkalne? Kas tā par jaunu žurnālisti? Visi viņas sižeti un raksti ir ļoti nekvalitatīvi: daudz stila kļūdu, neveikli veidoti teikumi, nesaskaņotas vārdu formas. Diletantus nevar laist TV. Man daudz labāk patika jaukā Sandra.
Nezinu cilvēkus, kam patiešām varētu interesēt Strūves ģeodēziskais loks. Atzinības vērta ir tikai Salas Sproģes ideja par skatu torņa būvēšanu. Ja par augšā kāpšanu neplēsīs pārāk lielu naudu, tad, kas zina, varbūt arī Salas novadā tūrisms mazliet vairāk attīstīsies.
Katrā loka punktā vajag aprakt zelta monētas! No tūristiem nevarēs atkauties! Neķītrais masāžists varēs iznomāt metāla detektorus un lāpstas! Tornis? Jā piekrītu, Stirnienas tornī pie Teiču purva katru dienu redzu cilvēkus, kuri uzkāpj augšā un saskandina alkohola traukus.
Sproge ir reāli mīksta miesa, viņa pat runājot liekas, ka sāks raudāt, sen jau laiks mājās zeķes adīt, cik dzirdēju no Salāniesiem nu kapitāli nezinoša un neadekvāta vadītāja. Lai dzied savā sievu korī, nevis bāž savu degunu, kapitāli Salu ir nolaidusi salīdzinot ar Skostas laikiem
Sproge ir reāli mīksta miesa, viņa pat runājot liekas, ka sāks raudāt, sen jau laiks mājās zeķes adīt, cik dzirdēju no Salāniesiem nu kapitāli nezinoša un neadekvāta vadītāja. Lai dzied savā sievu korī, nevis bāž savu degunu, kapitāli Salu ir nolaidusi salīdzinot ar Skostas laikiem
Ja Sproģe tika deputātos , tad ir jādomā, cik tur miksta miesa DD. Nu ielas tur jāpārbūvē būs, cik tad ilgi @isīsies tauta. Miljonus vajadzēs vienai Salai vien, ibio.
Kādreiz bija sanācis būt tajā vecajā skatu tornī.Tik tiešām tā vieta ir tāda,no kuras,vismaz toreiz pavērās skaista ainava,jo nebija tik zvērīgi izzāģēti meži.Nelaime tikai tāda,ka tā vieta atrodas tādā kā nomalē un ceļš līdz turienei tikai vasarā normāli izbraucams.Mana pārliecība,kā daudzreiz to esmu rakstījis,ka tādu vai līdzīgu skatu torni vajag tepat pie pilsētas Asotes pilskalnā.
Cik tev gadu? Pirms 50 gadiem tur jau nevarēja kāpt un tas bija nevis ugunsdzēsības, bet triangulācijas punkta tornis tāds pats kā Slatē, Sunākstē, Jaunsēlpilī kalnā uc
Jaunsēlpilī tornis nogāzās 1967. gada vētrā kad nostāvējis bija tikai gadu pēc tā kad to uzcēla padomju armijas karavīri.
Cik man zināms, tad vietējais bija viens no tiem karavīriem, kas cēla to torni un pēc tam apsargāja. Turpat viņš iemācījās latviski runāt, jo visi gribēja kāpt tornī, un pēc demobilizācijas palika dzīvot Latvijā, un strādāja Sēlpils kolhoza būvbrigādē.
Jā, tā bija un ne tikai Sēlpilī. Tagad triangulācijas torņi ir zaudējuši savu nozīmi, jo sen neviens nekāpj tur augšā ar teodolītu. Ir saglabājušies apakšējie centri, kas iebetonēti un atliek uzlikt tur GPS antenu (apmēram šķīvja lielumā) un veikt topogrāfiskās uzmērīšanas darbus. Visas koordinātas arī ir saglabājušās. Tāpat mērīšanas darbos tiek izmantotas E. Brastiņa noteiktās koordinātas, kas arī ir saglabājušās arhīvā, kuras tika noteiktas viņam uzmērot pilskalnus.
Tāpēc.la rakstā/sižetā bija teikts, ka tur bija ugunsdzēsībs tornis. Ja taisa sižetu, ir jānoskaidro, patiesība. Sproģe var nezināt, jo ne ar vienu nerunā un arhīvā nestrādā ar dokumentiem, tad jau žurnālistam ir jāpiestrādā pamatīgāk
Ko Sproģe zina? Jau rakstīja, ka tas nebija ugunsdzēsības tornis, bet TRIANGULĀCIJAS (domāts zemes mērniecībai).
Ugunsdzēsības sargtornis vienmēr ir bijis Gustiņu kalnā.
Un Sproģe Sēlpili vispār nepārzina un cilvēkus nepazīst. Viņai interesē tikai ko vēl varētu likvidēt un pārdot
Cik man zināms, tad PSRS laikā novērotājs-dežurants no mežniecības torņa orgāniem ziņoja, ja pamanīja kādu ejam uz purvu ar spaiņiem dzērveņu lasīšanas aizlieguma laikā.
:) Kaut kas jau atmiņu dzīlēs arī pašam ir saglabājies. Darāmais vienmēr pietiek, patreiz mežā lasu mellenes, arī sēnēm neeju garām, spēj tik locīties.:)
Lasot komentārus redzu,ka mežos aiz Salas ir bijuši vairāki torņi.Pieļauju,ka varbūt tik tiešām esmu bijis citā tornī.Atceros ka tornis bija mežā,augstā kalnā,bet skats bija varens
Varēja gan, pat ar parasto teodolītu T-30 redzēja līdz 10km,protams, labos laika apstākļos, tur nav jāpēta meiču figūras attiecības,kas tērptas peldkostīmos.
Ar ko atšķiras pēc konstrukcijas mežniecības tornis no triangulācijas torņa? Visi ir sapuvuši ,lai kā viņus sauktu un tam nav nekādas nozīmes pie jauna torņa celtniecības
Sproģes kundzei, pirms vērt muti, ir jāzina fakti. Pretīgi, ka tiek tiražēta maldīga informācija. Strūves meridiāna loka mērīšanas darbi ir pielīdzināmi Kolumba atklājumiem. Mežniecības tornis bija un ir Gustiņu kalnā. Triangulācijas torņi bija Taborkalnā un Jaunsēlpilī Zelta kalnā.
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.00872 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu