Jēkabpils pilsētas skolās šis ir pirmais mācību gads, kad brīvpusdienu saņēmējiem, kuru ēdināšanu apmaksā pašvaldība, tiek nodrošināta ēdiena izvēle. Jaunā sistēma ieviesta, lai cīnītos ar problēmu, kas novērota daudzviet Latvijā, proti daudzi pusdienu šķīvji netiek iztukšoti.
Jēkabpils pilsētas pašvaldība apmaksā pusdienas 5.-9.klašu skolēniem, un šim mērķim budžetā paredzēts vairāk nekā 321 tūkstotis eiro. Lai līdzekļi tiktu izlietoti lietderīgi, pašvaldība jau pagājušajā mācību gadā sāka izstrādāt jaunu ēdināšanas koncepciju, kas stājās spēkā pērn septembrī. Tagad 5.-9.klašu audzēkņiem tiek piedāvāti divi komplekso pusdienu varianti, kā arī iespēja pašiem komplektēt savas porcijas. Pašvaldībā uzsver, ka situācija ir uzlabojusies, tomēr joprojām piecās pilsētas izglītības iestādēs ik dienu netiek apēsti aptuveni pieci procenti ēdiena tie ir apmēram 30 kilogrami pārtikas, kas ik dienu nonāk atkritumos.
Jēkabpils Valsts ģimnāzijas ēdnīcas vadītāja no SIA Margret Ludmila Petrovska stāsta: Lielie bērni labprāt ēd, sliktāk ēd pirmklasnieki, jo viņiem no bērnudārza ēdiena jāpierod pie skolas ēdiena.
Tāpat daudz kas atkarīgs no tā, kādu ēdienu bērni pieraduši ēst mājās un kas viņiem garšo. 1.-4.klašu audzēkņiem, kuriem pusdienas apmaksā valsts, ir viens komplekso pusdienu variants. Pēc ēšanas uz paplātēm tiek atstāti daudzi neiztukšoti šķīvji.
Jēkabpils 2.vidusskolas 3.klases skolēns Ņikita stāsta: Man pusdienās garšo kotletes ar rīsiem, dažreiz zupas. Negaršo kartupeļi.
Arī vecāko klašu skolēniem gadās neiztukšot šķīvjus, lai gan viņi apzinās, ka brīvpusdienas tā ir iespēja paēst bez maksas. Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 9.klases audzēknis Dainars saka: Skolā pusdienas es ēdu bieži, mēģinu vienmēr apēst, bet reti apēdu. Neiztukšoju šķīvi. 9.klases audzēknis Rainers saka: Daži klasesbiedri iet uz tuvējām kafejnīcām vai ātrās ēdināšanas iestādēm, es pats arī reizi mēnesī aizeju ēst citur pārmaiņas pēc, bet pārsvarā izmantoju brīvpusdienas.
Ēdienkartes tiek mainītas, ja izglītojamie regulāri atstāj daudz neapēsta ēdiena vai pat nepagaršo to. Piemēram, SIA Bezdelīgas 3 vadītāja Baiba Zuba stāsta, ka katras dienas beigās skolu ēdnīcās tiek nosvērts ēdiena atlikums. Ja tas pārsniedz piecu procentu barjeru, tad pārtikas tehnologs maina ēdienkarti. Tomēr pašvaldībā uzsver, ka izdabāt visiem nekad nevarēs un ka panākt to, lai atkritumos nenonāktu nekas, nav iespējams. Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis saka: No kopējā sagatavotā pārtikas daudzuma atkritumos nonāk aptuveni pieci procenti. Tas, manuprāt, ir ļoti labs rādītājs.
Jāpiebilst, ka ik dienu ir aptuveni 10-15 procenti skolēnu, kuri vispār neapmeklē skolas ēdnīcu, bet šis skolēnu skaits tiek ik rītu apzināts un ēdinātājiem tiek ziņots par to, cik skolēnu ieradīsies pusdienās, tādējādi tiek pagatavots attiecīgs daudzums ēdiena. Šajā mācību gadā pilsētas skolēnus ēdina divi uzņēmumi SIA Margret Jēkabpils Valsts ģimnāzijā un Jēkabpils 3.vidusskolā, SIA Bezdelīgas 3 - Jēkabpils pamatskolā, Jēkabpils 2.vidusskolā un Jēkabpils vakara vidusskolā.
Neapēstie 5 % ir sīkums.
Jēkabpils Valsts ģimnāzija un Jēkabpils 3.vidusskola labāk pastāstiet kā garšo SIA Margret gatavotais ēdiens? Mēs arī ganamies SIA Margret Jēkabpils Gaļas nama ēstuvē.
Jēkabpils valsts ģimnāzijā ēdina bērnus labi, tiklīdz bērni tiek pārcelti uz pamatskolas ēku, bērni atsakās iet un ēst gatavotos ēdienus.Kad tas jautājums tiek celts vecāku kopsapulcēs, skolotāju atbilde mēs zinām to , ka ēdināšana ir sliktāka, bet esam bezspēcīgi. Tad jautājums, kam mēs cenšamies bērniem vai kādam citam????
Goguļa k-gs labi, ka ilgajos darba gados tiekat galā vismaz ar pāris cipariem!
Ja būtu nopietns pilsētas saimnieks, kurš taupīgi tērētu nodokļu maksātāju naudu, no kuras tiekat uzturēts arī personīgi, tad pacenstos noskaidro tieši kurās skolās rodas % atbirums.
Ja kā lasām komentārā pamatskolas bērni labprāt ēd JVĢ, bet pārcelti uz Krustpilī esošo pamatskolas ēku liela daļa nelabprāt iet pusdienās uz skolas ēdnīcu. Abās vietās ir dažādas ēdināšanas firmas. Kāpēc nodokļu maksātājiem būtu jāuztur firma, kas gatavo nepietiekami kvalitatīvu ēdienu?
Jēkabpilī ir vēl citas ēdinātājfirmas!
Tīrākās muļķības runā. Kas tad tas ir - 5%! Mājās pat dažreiz vairāk pār paliek - maizes garoziņa, kāds apkaltis kartupelis vai makarons.
Ļoti pareizi Jefiņš ierunājās, ka pie JĢ, kaut kur stadiona malā, ir jāuzceļ būdiņa, kur var kādu ruksi nobarot. Bērniem arī būtu interesanti, skauti, gaidas un jaunsargi labprāt rūpētos par lopiņiem. Ja jau tiešām neviens no vadības negribēs uzņemties pozitīvo iniciatīvu, tad taču ir vēl dzīvnieku patversme, kur mūsu četrkājainie draugi, kā dažreiz lasām JL, cieš badu.
Nesaprotu,ko jūs cepjaties par JVG vai JP iepriekšējā gadā šīs skolas baroja viens uzņēmums,tad tur ēda bet tagad JP nēed?Kaut kā neloģiski un katrs tak var pastīties ēdienkartes un salīdzināt...un vispār bērni jau ēd tikai to ko gatavo mājās,bet skolās piedāvā daudzveidīgu ēdienu un veselīgu bez sāls un cukura.
Kauns klausīties, kā jūs zākājat bērnus. Viņiem tik visu sliktāko. un visiem vienalga.Nav bail, ka viss atsauksies? Un pelnīti. arī skola kopumā necieš skolnieku. kur viņam likties? Vēl ēst nejēdz daži normāli pagatavot. Varu saderēt, ja karbonāde ar sieru, tad patiesībā ar siera izstrādājumu. ja krējums=patiesībā krēms. ļoti gribētu redzēt iepirkšanas pavadzīmes.
Tik traki ar jums, ka nespējat pat izlasīt tekstu?
Skaidri un gaiši rakstīts, ka ģimnāzijā pusdienas nodrošina SIA Margret,
bet pamatskolā - SIA Bezdelīgas 3.
JVG pusdienas nodrosina Margret tikai sākot ar šo gadu , visus iepriejšējos gadus nodrošināja Bezdelīgas,jā un bērni ēda labi un bija apmierināti.Un nevajag salīdzināt,ka aizejot uz JP bērni pat neējot uz pusdienām visu laiku baroja šīs skolas viens uzņēmums.Izmaiņas ir tikai ar šo gadu...Interesanti,liekas ka mūsu pilsētā ir tikai 2 skolas,bet vēl jau ir 2.vsk un 3.vsk un kā baro tur?
1. Rīgas ielas skolā vārītie kartupeļi bieži ir zili un ūdeņaini, loģiski, ka tādus bērnam negribas ēst. 2. Ģimnāzijā kādu laiciņu atpakaļ biju pie skolas medmāsas parunāt par pusdienu ēdienkarti. Izrādās, ka pie svaigiem kāpostu salātiem liek klāt citronskābi,lai uzlabotu garšu un vispār visi tā dara... nezinu gan... mēs neliekam, sevišķi bērnu ēdienkartē. Man šķiet, ka svaigi kāposti nav jābojā, ja nu akurāt kaut kas jāber klāt, tad kripatiņa sāls, cukurs un eļļa.
Visu mūžu skraidīsi pa ēdnīcām? Bērni ēd visus mēslus: jogurti, kraukšķi, cipši, it kā biezpiena sieriņi no aizvietotājiem utt. Tā nav pārtika, bet garšīga, bet neveselīga ēdmaņa. Vai bērni pēc tādas ēdīs normālu ēdienu? Nē! Un vainīgi ir tikai bērnu vecāki
Pareizi Mamma dara, ka skraida. jo ja nav attieksmes no vecāku puses, sākas pilnīgs bezpredels. Tiklidz redz, ka kāds sāk intereseties un uzdot neertus jautājumus, visi sāk šiverēt. Ta ir bijis visos laikos.
Viens ēd otrs nē. Tājau ir pārgudro intiņu audzināšana kur vis ir slikti, par visu jāvemj un visi citi vainīgi. Ko tad tur brīnīties. Ne nu gogulis tur vainīgs pie jūsu "bērniņu" audzināšanas. Riet tik ziniet un vairāk nekā. Pieliks krējumiņu nevis izstrādājumu un porcija būs dārgāka. Vaitad intiņa maksās vairāk? Protams ka nē. Jo nav spējīga samaksāt, bet riet to gan jā. Aizrijaties vienreiz ar saviem vemekļiem!
Padomjlaikos visi katli bija izlaizīti. Pietrūka ēdamā. Pavāri klāt vārīja ko nu varēja. Visi bija paēduši, bet tagad...vī manu dieniņ ai ai ai. Trakums ar jums. Izlepuši ka traks. Skatiet ka galu neatdodiet gausdamies.
Būtu jau labi ja šīs firmas neiepirktu pēc konkursa produktus.Pati strādāju vienā no ēdnīcām, kur produktus atved lētākos,tātad nekvalitatīvus, dārzeņi bieži ir bojāti,tāpat augļi.apar vistu šķiņķīšiem negribas pat runāt.Kauli zupai tiek atvesti sasaldēti,kad atkausē lai nomazgštu un liktu vārīt,jūtama smaka,taču ārā izmest nevar un viss notiek...ko brīnās,ka bērni neēd.Ja būtu laba prece,tad ēstu,jo arī pavāri nav brīnumdari un ne vienmēr izdodas glābt ko konkursā vinnētāja firma ir galīgu brāķi atsūtījusi.Interesanti kāpēc to neviens nebauda no veterinārā dienesta.Apskata termiņus un viss,bet termiņus firmas uzspiež kādus vajag-īpaši zivīm, kauliem....
Vasarā kad bērnudārzā Zvaniņš pavāri deva bērniem pusdienās auksto zupu, tad tikai mans bērns un vēl uz vienas rokas saiskaitāmi bērni apēda to zupu, pārējie 18 skatījās un brīnījās par šo brīnumu. Pamats rodas jau no mazotnes, vajag taču domāt par nākotni un bērnam dot ēst. Apmēram ir jābūt nojausmai ko bērniem dod ēst izglītības iestādēs.
A ja nav nojausmas, tad iesaku palasīt jaunajam māmiņām MK 172. Un pēc tā arī mājas vadīties.
Tu tur baigi labi zini, cik es maksātspējīga un kā bērnus audzinu. Freids ātri par tevi pateiktu skaļi to, ko es izsecinu klusām. Acīmredzot bērnībā spieda ēst sautētus sīpolus, kaut pa acīm lien. Un teica, ka kara laikā visu ēstu. Tagad prieks atriebties, ja?
Tiešām???...MAN!!! Mani ražojumi jāaudzina??? Es domāju ka atplešu, saražoju un tad jau valsts, saeima, prezidents, skola, soc.dienests, mediķi un iela lai audzina. Bet te man jāaudzina?! Nu moins.
Par to jau ir stāsts! Bērni ēd gan zupas, gan dārzeņus, gan gaļu, bet svaigu. Skaidrs, ka tās garšvielas liek klāt, lai nomāktu nevēlamu garšu vai smaržu un tad to mistrojumu par VELTI dod bērniem un pašvaldība ar plašu žestu samaksā ēdināšanas uzņēmumam.
Ārprāts...kādas muļķības Jūs rakstat...To var rakstīt tikai tas cilvēks, kurš pats nemāk neko gatavot ēst...tas pirmkārt. Otrkārt-skolas ēdnīcām ir ļoti stingras prasības, kuras aprakstītas MK noteikumos Nr 172. Palasiet.
Jēkabpils pilsētas pašvaldība apmaksā pusdienas 5.-9.klašu skolēniem, un šim mērķim budžetā paredzēts vairāk nekā 321 tūkstotis eiro.
---------------------------- -----
Paldies domei un nodokļu maksātājiem par brīvpusdienām skolā!
No valsts budžeta nodrošina brīvpusdienas 1.-4.klasei!
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.015 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu