ASX
 
Ziņas Video Forums Kontakti Reklāma RSS Twitter
 Lietotājs Parole Laipni lūdzam Viesis! Reģistrēties »  
+ Ziņas
          Svētki
          Sadzīve
          Izglītība, Kultūra
          Ekonomika
          Pašvaldības ziņas
          Policijas ziņas
          Sports
          Visi
+ Ziņu arhīvs
+ Video
+ Foto galerija
+ Forums
+ Iepazīšanās

Ļąńģóšķī 27.01 Vakars
1°C...3°C
D 1-3 m/s

Ļąńģóšķī 28.01 Nakts
1°C...3°C
D 1-3 m/s

Šodien 27.janvārī
vārda dienas svin:

Ilze, Ildze, Izolde

Rītdien:
Spodris, Kārlis

Apsveicam!
Saraksts »

Vai Jūsu mājoklī ir uzstādīts dūmu detektors?
Ir, bet jēgu tam nesaskatu;
50%
Nē, nav, jo nesaskatu tam jēgu.
26.9%
Jā, tas ir ļoti noderīgs drošībai;
23.1%

Nobalsojuši: 26
Saraksts »

Ziņas: 29731
Komentāri: 552318
Ziņas forumā: 966
Statistika atjaunota
29.12.2019 09:51
 
Šobrīd portālā: 58 lietotāji

http://www.jekabpils.lv
Auto Noma Jēkabpils
Jaunākās ziņas
 
Valdība šodien bez būtiskām debatēm atbalstījusi konceptuālo ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu
Pievienots: 25.07.2017 16:24

» Versija izdrukai

arsti.jpg
Valdība šodien bez būtiskām debatēm atbalstīja konceptuālo ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu. Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Kārlis Ketners šodien valdības sēdē teica, ka panākta vienošanās precizēt pamata iebildumu, proti, Kuldīgas slimnīca no 1.līmeņa slimnīcas tiks pārnesta uz 2.līmeņa grupu. Šai slimnīcai, pēc plānā paredzētā, būs jānodrošina darbība septiņos obligātajos profilos, tostarp terapijā, hronisku pacientu aprūpē, ķirurģijā, neiroloģijā, ginekoloģijā, grūtniecības un dzemdību profilā un pediatrijā, kā arī būs jāsniedz neatliekamā medicīniskā palīdzība.
    Tāpat Ketners norādīja, ka patlaban konceptuālajā ziņojumā ir ierakstīts, ka 2021.gadā ārstu un funkcionālo speciālistu vidējā darba samaksa sasniegs divkāršu tautsaimniecībā nodarbināto vidējo darba samaksu, tomēr panākta vienošanās redakcionāli precizēt, ka tas ir mērķis.
    
    Ketners informēja, ka strīdus jautājums ar Finanšu ministriju (FM) ir tas, ka konceptuālajā ziņojumā veselības aprūpei paredzētais finansējums ir lielāks nekā 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).
    
    FM valsts sekretāre Baiba Bāne aicināja pieturēties pie ieceres veselības aprūpei 2020.gadā nodrošināt 4% no IKP, un pēc tam budžeta sagatavošanas procesā vērtēt iespējas paredzēt veselības aprūpei papildu finansējumu. "Par to, ka resursi nozarei papildus ir nepieciešami, es domāju, nevienam nav šaubu, bet jautājums būs par vidēja termiņa ietvara iespējām 2018.-2020.gadā paredzēt vairāk nekā 4%," skaidroja Bāne.
    
    Čakša piebilda, ka konceptuālais ziņojums veidots, balsoties uz tām vajadzībām, kas ir nozarē, tāpēc procents ir lielāks, tomēr VM saprot, ka veselības aprūpei paredzētais finansējums tiks nodrošināts atbilstoši iespējām. "Mēs neprasām to finansējumu, kas ir konceptuālajā ziņojumā," uzsvēra Čakša, piekrītot, ka šis jautājums ziņojumā tiks precizēts.
    Vienlaikus Ketners aicināja atbalstīt reformas ziņojumu un piebilda, ka līdz rīkojuma parakstīšanai tiks iesniegti visi precizējumi.
    
    Reforma paredz virkni dažādu izmaiņu veselības aprūpē, tostarp mediķu algu palielināšanu, precīzu minimālo pašvaldību pienākumu definēšanu veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanā, ģimenes ārstu darba pilnveidošanu, māsu skaita palielināšanu, kā arī daudzus citus pasākumus.
    
    VM izstrādātajā ziņojumā norādīts, ka domes un novadu domes likumā par pašvaldībām autonomo deleģēto veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanas funkciju traktē dažādi, tādēļ ministrija reformas ietvaros rosina precizēt pašvaldības lomu veselības aprūpē, nosakot pašvaldības atbildības un kompetences robežas.
    
    Pēc ziņojumā paustā, raugoties no pakalpojumu izmantošanas struktūras un pieejamības, tieši primārā veselības aprūpe un mājas aprūpe ir pakalpojumu veidi, kas nepieciešami vistuvāk katram pašvaldības iedzīvotājiem. Laba pieredze šajā jomā pārņemama no Skandināvijas valstīm, kur pašvaldība kā pakalpojuma nodrošinātājs, uzņemas atbildību par to veselības aprūpes sadaļu, kas ir lētāka un tiek nodrošināta pacienta dzīvesvietā pašvaldībā, norāda VM.
    
    Veselības aprūpes sistēmas reforma paredzēs attīstīt "ideālās" ģimenes ārsta prakses modeli. Pēc reformas ziņojumā paustā, "ideālā" ģimenes ārsta praksē optimālais reģistrēto pacientu skaits ir 1500, sasaistot pacientu skaitu ar prakses finansējumu. Patlaban finansējums tiek saistīts ar 1800 pacientiem uz praksi.
    
    Tāpat, lai nodrošinātu efektīvāku un pārskatāmāku ārstniecības personu darba samaksas noteikšanas kārtību, amatus atbilstoši tam vai persona ir sertificēta vai reģistrēta, plāno iedalīt sešās kategorijās.
    
    VM ziņojumā norādīts, ka iecerēts precizēt normatīvo regulējumu attiecībā uz ārstniecības personu zemākās mēnešalgas noteikšanu un svītrot ārstniecības struktūrvienību administratīvo vadītāju kategorijas - galvenais ārsts, galvenā ārsta vietnieks, nodaļas vai struktūrvienības vadītājs, virsmāsa, galvenā medicīnas māsa, galvenā vecmāte, galvenais radiologa asistents.
    
    Vienlaikus VM līdz 2019.gadam plāno izveidot māsas profesijas pamatspecialitāti - vispārējas aprūpes māsa. Māsas profesijas pamatspecialitāti iecerēts izveidot, lai pilnveidotu māsas kompetenci, to nesadrumstalojot pa vairākām pamatspecialitātēm. Pamatspecialitātes izveidošana samazinātu māsas profesijas pamatspecialitāšu skaitu no septiņām uz vienu.
    
    VM skaidro, ka veselības aprūpes cilvēkresursu jomā patlaban vērojams medicīnas personāla trūkums, kas īpaši lielā apmērā vērojams tieši māsu nodrošinājumā. Ik gadu aptuveni 250 personas iegūst māsas kvalifikāciju, bet tikai aptuveni 60 sāk darbu slimnīcās. Māsu vecuma struktūra ir arī izteikti novecojoša, jo 20% māsu ir pirmspensijas un pensijas vecumā. Patlaban slimnīcās trūkst ap 1500 māsu, norāda VM.
    
    Tāpat veselības reformas ietvaros paredzēts mainīt un pilnveidot valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju atlases procesu, īstenojot stratēģiskos iepirkumus. VM ziņojumā pausta nostāja, ka līdzšinējā valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu pirkšana raksturojama kā pasīva, kas nozīmē iepriekš noteiktā budžeta sadalīšanu starp esošajiem pakalpojumu sniedzējiem, balstoties pārsvarā uz pakalpojumu sniedzēju atbilstību kvalifikācijas un tehniskā nodrošinājuma prasībām.
    
    Reforma paredz veikt arī VM padotības iestāžu reorganizāciju, lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu administrēšanu un veselības datu analīzi.
    
    Kā norāda VM, būtiskākās izmaiņas plānotas attiecībā uz stratēģisko iepirkumu organizāciju, datu analīzes kapacitātes konsolidāciju un stiprināšanu, kā arī uzraudzības funkcijas uzlabošanu. Galvenās izmaiņas plānots veikt trīs iestādēs - Nacionālajā veselības dienestā, Veselības inspekcijā un Slimību profilakses un kontroles centrā. Iestādēs plānots veikt funkciju un uzdevumu pārdali, kuru mērķis ir nodrošināt efektīvu, pārskatāmu, savstarpēji papildinošu un nedublējošu veselības nozares administratīvo vadību.
    
    
 


Komentāru skaits: 7
Apspriežam tēmu:
*Neķītrais masāžists
 Baigais penters sarakstīts, bet par Jēkabpils slimnīcu ne vārda, bļē!
25.07.2017 17:19
*Jefiņš
 Tad streiks beidzies?
25.07.2017 18:57
*es
 Galīgi saspiedušies.Kas māsām atkal par jaunu jāmācās vispārējam sertifikātam, vecie nebūs derigi.. Kā tik padarīt dzīvi sarežītāku un dārgāku..
25.07.2017 19:28
īpaši stulbs -> es
 Dzīvi dzīvo, dzīvi maksā...
Sanitāriem arī vajadzētu rīkot kārtīgas ES akreditētas programmas apmācības un par attiecīgu maksu izsniegt sertifikātus. Citādi ar spaini un lupatu strādā tieši tāpat kā Brežņeva laikos.
25.07.2017 21:07
*ĶĒMS
 Teikšu atklāti, ka neesmu iedziļinājies šajā problēmā un arī netaisos to darīt.
25.07.2017 21:18
*zinātājs
 Gribētos zināt, kāpēc medicīnas darbā pēdējos gados vairs neiesaista mūķenes?
26.07.2017 07:44
*trita -> poliklinikas vai slimnicas vadib
 Vai kads ir atbildigs par arsta-specialista neierasanos laicigi uz darbu?25.07.17 Uz EHO izmeklejumiem japierakstas pirms pusgada.Pienemsanu jasak 11.00/Arsts atskrien 11.55-kavejas!Bet to,ka cilveki atbrauc no Livaniem,atprasoties no darba un piesiets pie autobusa saraksta -nosplauties.Aprili vajadzeja tikt pie nevrologa.Atkal arsts neierodas darba un pat neuskaita par vajadzigo piezvanit un bridinat,ka vinas nebus.Daktere Danevica ir atvalinajuma.Pec paris dienam atkal biju poliklinika-vajadzeja arsta sledziens prieks grupas pagarinasanai un ko es redzu-jaunu uzrakstinu-pienemsanas nav.No atvalinajuma princeses neizsauc.Neatlauiet ludzu savakt tik daudz darbus,ka nevar nodrosinat to ispildi.Ja nav tads arsts,tad i nav.Pretigi justies,ka tevi kajas slauc.
26.07.2017 21:21
Piedalīties diskusijā:
Vārds:
Adresāts:
Visual CAPTCHA
Ievadiet drošības kodu: *

  Copyright © jekabpilslaiks.lv 2005-2020.g.
Mājas lapu izstrāde. 2005.g. (support@jekabpilslaiks.lv)


Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA “Vidusdaugavas televīzija” rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

Komentārus, ierosinājumus un jautājumus sūtiet uz adresi redakcija@jekabpilslaiks.lv

Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.00863 sek.

Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu