Ziņas Video Forums Kontakti Reklāma RSS Twitter
 Lietotājs Parole Laipni lūdzam Viesis! Reģistrēties »  
+ Ziņas
          Svētki
          Sadzīve
          Izglītība, Kultūra
          Ekonomika
          Pašvaldības ziņas
          Policijas ziņas
          Sports
          Visi
+ Ziņu arhīvs
+ Video
+ Foto galerija
+ Forums
+ Iepazīšanās

ßńķī 15.07 Nakts
11°C...13°C
Z 1-3 m/s

ßńķī 15.07 Rits
16°C...18°C
Z 0-2 m/s

Šodien 15.jūlijā
vārda dienas svin:

Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Rītdien:
Hermīne, Estere

Apsveicam!
Saraksts »

Vai atbalstāt Jēkabpils novada izveidi tādā formā, kā tas iekļauts Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā?
Nē, Jēkabpils pilsētai vajadzēja palikt kā atsevišķai pašvaldībai;
52.5%
Jā, apkārtējiem novadiem ir jāpievienojas Jēkabpils pilsētai;
43.4%
Nezinu, nav viedokļa.
4%

Nobalsojuši: 99
Saraksts »

Ziņas: 30588
Komentāri: 563082
Ziņas forumā: 966
Statistika atjaunota
26.06.2020 03:40
 
Šobrīd portālā: 18 lietotāji

http://www.jekabpils.lv
Jaunākās ziņas
 
Vīpes amatniecības centrā “Māzers” iedzīvotāji darina paši savus tautas tērpus
Pievienots: 12.04.2016 17:21

» Versija izdrukai

rsz_tautasterpi.jpg
Krustpils novada Vīpes amatniecības centrā “Māzers” jau trīs mēnešus notiek nodarbības, kuru laikā interesentu grupiņai ir iespēja darināt katram savu Krustpils novada tautas tērpu. Bezmaksas nodarbībās, ko vada skolotāja Maija Kulakova, iesaistījušies aptuveni 25 dalībnieki – gan tādi, kuriem jau ir pieredze šūšanā un aušanā, gan tādi, kuri šī projekta laikā darina savus pirmos kreklus un brunčus. Sevišķs izaicinājums daudziem ir sēšanās pie stellēm.
    
    Krustpils novada domes deputāte, nodarbību dalībniece Vija Stiebriņa saka: “Mūsu gados iesēsties stellēs – tas ir ļoti interesanti! Gribu pateikt paldies Krustpils novada domei, kas mums deva šādu iespēju bez maksas. Mēs paši pērkam tikai materiālus – diegus, audumu, dziju, bet par nodarbībām samaksu veica Krustpils novada dome. Es biju iniciatore, lūdzu domei atbalstu, un visi deputāti atbalstīja ar balsojumu.”
    
    Nodarbību dalībniece Inita Bramane rāda iesākto brunču audumu: “Tie ir mani pirmie metri, mans pirmais pusotrs metrs. Iepriekš es nekad nebiju audusi, šoreiz pirmo reizi. Tas nav sarežģīti. Es bieži biju “Māzerā”, redzēju, ko cilvēki dara, bet pati nebiju uzdrošinājusies mēģināt. Sarežģīti tas nav, tas ir vienkārši ir jāiesāk. Neiepatikties nemaz nevar, tas iepatīkas.”
    
    Nodarbību vadītāja Maija Kulakova stāsta: “Ir dalībnieces, kurām ir kāda pieredze, ir tādas, kurām nav pieredzes, bet laikam tas darba tikums latvietēm ir ielikts. Man ir ļoti liels prieks ar viņām strādāt. Tas nekas, ka nav tik lielas pieredzes šūšanā, bet ir milzīga griba. Un rezultāts ir, manuprāt, ļoti labs.”
    
    Katra dalībniece darina atšķirīgus brunčus. Skolotāja Maija Kulakova skaidro – tas tāpēc, ka ir dažādi Krustpils novada tautas tērpu varianti. Iespēju pašam savām rokām darināt tautas tērpu Maija uzskata par ļoti vērtīgu: “Viens ir, kad mēs uzvelkam svešas drānas, otrs ir, kad mēs uzvelkam savējo. Ja vēl tas ir paša darināts, tad, protams, ir pilnīgi cita sajūta. Mēs varam ar lepnumu valkāt savu tautas tērpu, jo tas ir gadsimtu gaitā izstrādāts. Tas ir vērtīgi un skaisti, ka mēs gribam paturēt latviešu kultūru. Tā ir lieta, ar ko mēs atšķiramies no citām tautām. Es nebūt nedomāju, ka mēs ļoti bieži uzvilksim visu tautas tērpu, bet baltā blūze ar sarkanajiem izšuvumiem var fantastiski izskatīties arī ar melniem svārkiem. Kāpēc mēs vasarā pie linu kleitas nevarētu uzsiet skaisto jostu? Es domāju, ja šīs detaļas ienāks arī ikdienas tērpā, tās nepazudīs.”
    
    Tagad, kad līdz Latvijas simtgadei palikuši tikai divi gadi, daudzos mostas vēlēšanās tikt pie sava tautas tērpa.
    
    Nodarbību dalībniece Aija Kjazja stāsta: “Kad man piedzima dēls, es izdomāju, ka man vajag Krustpils villaini. Dēlam tagad ir 24, villaini es vēl neesmu pabeigusi, bet es domāju, ka uz Latvijas simtgadi būs. Svārki man jau ir – brunčus es esmu noaudusi, krekls arī tūlīt būs gatavs. Es domāju, ka uz Latvijas simtgadi būs arī villaine.”
    
    Inita Bramane stāsta: “Es sāku ar tautas blūzi. Es jau iztēlojos, ka man Jāņos būs sava tautiskā blūze. Tad meitenes teica – audīsim, audīsim, tā tas aizgāja. Loģiski, ka būs arī josta un varbūt vēl kaut kas. Es pat nezinu, vai man būtu svarīgs nopirkts tautas tērps. Man patīk tieši tas, ka es pati to gatavoju. Es nezinu, iespējams, tie būs tikai Jāņi, kad es to uzvilkšu mugurā, bet man patīk tā doma, ka man viņš ir.”
    
    Pašlaik ar Krustpils novada pašvaldības finansiālu atbalstu centrā notiek krekla un brunču darināšana, bet drīzumā plānotas arī jostas darināšanas nodarbības. Stāsta amatniecības centra “Māzers” vadītāja Inese Bramane: “Krustpils novads iesniedza Valsts Kultūrkapitāla fondam projektu par jostu darināšanu un dažādu zinību nodrošināšanu par ornamentiem un latvju rakstiem. Ja šis projekts tiks atbalstīts, noteikti to īstenosim – no šā gada 16.septembra līdz 15.decembrim.”
    
    Tautas tērps ir ļoti nozīmīga latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļa. Tas sevī ietver plašu informāciju par vēsturi un etniskajām īpatnībām un ir kā grāmata, kas glabā mūsu senču gudrību un dzīvesziņu. Vīpes amatniecības centra “Māzers” vadītāja un iedzīvotāji, kuri piedalās tautiskā krekla un brunču darināšanā, cer, ka izdosies īstenot nākamās projekta kārtas, lai uz Latvijas simtgadi varētu uzvilkt pašu rokām darinātos tautas tērpus.
    
    Sandra Paegļkalne
    
    
    
    
    
    
    
    
    
 


Komentāru skaits: 42
Apspriežam tēmu:
*Laba lieta
 Paldies skolotājai Maijai Kulakovas k-dzei!
12.04.2016 17:50
*Neķītrais masāžists
 Humpalās jau pēdējā laikā neko labu nevar vairs nopirkt. Viss labais aiziet draugiem un radiem, bļin!
12.04.2016 17:54
*ĶĒMS
 Re, cik enerģiskas sievietes Vīpē, tautas daiļamatus nedrīkst nodot aizmirstībai.
12.04.2016 18:57
*Viesis
  Ja Stiebriņa grib par velti, tad būs. Pofig par citu vajadzībām.
12.04.2016 19:44
*tautudēls
  Noskatījos video. Dieva māte žēlīga, nu gan Vīpē dzīvo nekoptas, izpūrušas tautumeitas.
12.04.2016 20:25
īpaši stulbs
 No citu novadu puses tā ir vienkārši nolaidība. Krustpils novadam jau pasen ir savs tautu tērps, bet kāpēc tāda vēl nav Jēkabpils, Salas, Viesītes un Aknīstes novadiem? Lai gan, piemēram, Viesītē esmu bijis vairākas reizes un esmu pamanījis, ka turienes sievietes un meitenes, kas manā ieskatā kaut tikai savas iznesības un izteikti sievišķīgo augumu dēļ ir ievērības cienīgas, ģērbjas daudz atšķirīgāk nekā citos manis jau pieminētajos novados.
12.04.2016 22:16
*zinātājs
 Vai tad pati Zirnīte nepiedalās? Gribētos zināt, ar ko viņa tagad nodarbojas.
13.04.2016 07:46
*zinātājam
  Ko piesējies pašai zirnītei? Vajadzīgas zirnītei pašdarinātas lupatas. Vai tad nu tagad visām novada bābām jāskrien uz māzeru kreklus šūt?
13.04.2016 08:48
*Viesis
 Pie bodes runāja, ka esot atvests jauns sūtījums no humpalām. Uz simtgadi būs komplekti visās krāsās un strīpiņās. Galvenais ir iniacitīva un ražens rumpis. Nākošgad jau vēlēšanas iniacitīvas steidzami jāsēj un jālaista, citādi nepaspēs iesakņoties un nobriest.
13.04.2016 09:00
*Domātājs -> *zinātājam
 Ja novads to štelli finansē visām obligāti!! un bez izņēmuma ir jābūt vienā ierindā ar labākajām novada patriotēm!
13.04.2016 09:22
*555
 Stiebriņa labāk būtu strādājusi skolā nevis skraidījusi apkārt, saņem lielu algu, bet atdeve.
13.04.2016 09:36
*VIPIETIS
  Nauda jāiegulda lietderīgi, nevis visādām izpriecēm/
13.04.2016 09:38
*jekabpilietis
 No kura laika Stiebriņa ir Krustpiliete?Visu mūžu pa pilsētu skrējusi un savu degunu bāzusi.
13.04.2016 09:46
*police
 Kur tad palikusi nopelniem bagātā viltus invalīde,tautas izšuvumu reklamētāja Rita Pastare no Mežāres?
Laikam jau te naudiņa nespīd.
13.04.2016 10:43
*es
 Kā te atsevišķiem komentētājiem mēle nenokalst no ļaunuma, skaudības un negācijām!?Kas Jums liedz to darīt vai nedarīt? Un vienmēr kādu personāliju jāatrod ko nomelnot!Tā gan ir īstena latviešu tradīcija un daba! Būtu labs projekts,ja varētu visus tos saaicināt un izraut tās nezāles no viņu dvēselēm,redzētu,cik skaisti var dzīvot ,ja ir pozitīvs cilvēks!
13.04.2016 11:27
*Viesis -> es
 To visu var darīt pie noteikuma ja nezāles tiktu izrautas arī no augstāk minētajām personālijām.
13.04.2016 12:31
*he he
  izpūrušās vārnas ļotoooti pozitīvas.
13.04.2016 13:01
*Amis -> tautudels
 Hmm..Un cik kopts esi Tu?...vai regulāri apskuj mazo draudziņu? Vismaz tādas meitas Vīpē - a kas ir Jēkapilī? - pat tādu nav - sen jau visas tuvāk Rīgai vai ārzemēm aizmukušas - pat ja kādreiz vēl bija. Jēkabpils - veču pilsēta tagad - ar uguni brīvu sievieti 20 līdz 35 nesamaklēsi...
13.04.2016 13:20
*Viesis -> *Amis
 Tev varbūt ir mazs draugs ,mans draugs ir liels.
13.04.2016 14:57
*jautājums
 vai stiebriņa par to ka darba laikā tusējas šādos pasākumos, direktores algu saņems par šo dienu? Gan jau! labs darbs! Ta visu laiku pa krustpils domi - sēdes, komisijas un komitejas, ta izšuvumi, tad šis un tas ārpus skolas, naudu gan maksā labu, a skolā bardaks
13.04.2016 15:52
*zinātājs -> es
 Vai zini, ko nozīmē vārds "personālija"? DDD
13.04.2016 16:11
*Viesis -> Amis
  tāāāādas mani neinteresē ar tiem kreklliem vai bez.
13.04.2016 16:27
*Amis -> Viesis
 Aj, negribētos man Tev pārāk gari izskaidrot, kad , teiksim , pieņemsim - Ja draudziņš ir mazss no agra rīta, bet pie zināmiem nosacījumiem - tas var kļūt pat ĻOTI liels - un pēc tam atkal sarauties niecīgs...jeb saritināties diezgan omulīgi - Tu noteikti kautko atceries no bioloģijas stundām skolā? Dažam labam tas var būt arī pilnīgi otrādi - varens un draudīgs no rīta....tad tāds čaganāks pa dienu - vispār, ja Tevi tiešām interesē šīs lietiņas - vari mēģināt iegooglēt internetā - tikai pareizais atslēgas vārds ir jāpiemeklē...Veixmīgi!
13.04.2016 18:04
*viņš -> JAUTĀJUMAM....
 gribas vērst uzmanību,ka šis pasākums notiek brīvdienās-sestdienās,tā ka pirms uztraucas par STIEBRIŅU TE KĀDS-NOSKAIDROJIET,NEVIS baumojiet....un,lai visās skolās būtu tādas aktivitātes kā KRUSTPILS PAMATSKOLĀ!
13.04.2016 18:16
*viesis -> *viņš
 No kura laiks tu esi mainijusi dzimumu vija ???:)))
13.04.2016 19:34
*ha -> viņš
 vai Vija pati jau ieradās vai savām učenēm lika spodrināt spalvas?
13.04.2016 20:11
*Viesis
  transvestīti :))))
13.04.2016 20:11
*liine -> visiem ieinteresētajiem
 Jauks projekts, ideāls galarezultāts.........un pilnīgi debīli, skaudīgi un aprobežoti komentētēji šeit.
13.04.2016 21:59
*Viesis
  kazas kreklos. nu stipri gudras
13.04.2016 22:30
*lasiitaaja
 Labdien! Nožēlojami šeit lasīt cilvēku cieņu aizskarošus komentārus! Tā vietā, lai izlasītu pozitīvu ziņu par labām un atzīstamām aktivitātēm novadā, par sava latviskā mantojuma iedzīvināšanu, gatavošanos savas valsts simtgadei, ļautiņi savā darba laikā (!!) un arī pēc tā pie raksta zākājas, ķengājas, ņemas, rakstot visādas jēlības, parādot savu skaudību, rupjumu, pat piesaucot konkrētu cilvēku vārdus!
Internets nav anonīms! Pastāv arī konkrēti likumi, kas aizstāv katra pilsoņa cieņu un godu arī tīmekļa vietnē. Pēdējā laikā parādās labi piemēri, kad par šādām rīcībām ,,neredzamais" komentētājs tiek publiski pausts ziņās par soda saņemšanu. Ir jau apmērām skaidrs, kas te raksta. Aicinājums: pietiek!, protams, ja nav vēlēšanās kļūt par vietējā mēroga- ,,slavenību".
14.04.2016 10:04
*lasītājai
  Nu nelaid šķidru. Arī no pašv darb puses komentāros tiek cūciski noķengāta gan tauta, gan atsevišķi cilvēki. Tā, ka nefutbolē te vienos vārtos. Es arī esmu latvietis, bet man tādi veco laiku brunci un krekli neinteresē. Kam interesē, tas lai klusiņām baksta ar adatu. Man arī ir savs hobijs, bet es ar to neplātos, jo tas ir mans hobijs un nevienam gar to nav nekādas daļas. Runājot par simtgadi, tie ir tikai cipari. Kā mēs šajā valstī dzīvojam, tas ir būtiski. Ceru, ka tu rimčikā noziedoji nabagiem.
14.04.2016 11:21
*Viesis
 Nekad neviens no konkrēti nosauktajiem cilvēkiem likumīgā kārtā nevērsisies pret taisnību.
Ar to taču būs apdraudēta viņa paša labklājība,jo neviens zaglis pats neatzīsies,ka viņš ir zaglis.
14.04.2016 12:24
*Gaidām rezultātu
 Gaidīsim info, kad tērpi būs gatavi un tos būs iespējams apskatīties dzīvajā, jo par nodarbībām samaksu veica Krustpils novada dome.
14.04.2016 19:30
*ha
 es arī gaidīšu Vijas Stiebriņas Tautastērpu, ko viņa demonstrēs Krustpils novada domes sēdē, tak šuva par novada līdzekļiem
14.04.2016 20:05
*Viesis
  Nebūtu deputātes stiebriņas iniciatīvas, visi maksātu. Slikti ir tas, ka deputāti neatbalsta iedzīvotāju problēmas. Paši savas, jā, tur rokas tik staipa uz augšu. Lēti jau tas prieks nav, jo jāmaksā ir par materiāliem un izbraukāt uz Vīpi ar nav ļēti.
14.04.2016 20:07
*Viesis -> ha
  Nu ja kādai skaistulei iedos uzmaukt un nodemonstrēt, tad jau gan būs smuki, citādi gan būs šausmas.
14.04.2016 20:11
īpaši stulbs
 Vispār jau par šito cepuri nost Striebriņas kundzes priekšā!
14.04.2016 20:40
*Tā ir -> īpaši stulbs
 Vismaz ar domes atbalstu tiks pie sava tautistiska tērpa.
14.04.2016 20:50
*ha -> Tā ir
 ar domes atbalstu jau tikusi pie daudz kā cita
14.04.2016 22:48
*Viesis
 Deputāti var atāluties darīt, kā un ko grib, un tajā pašā laikā saņemt pilnu darba algu, kaut gan darba laikā nodarbojas ar citām lietām! tas ir sen zināms fakts! Bet darbu izvelk parasti darba darītāji - padotie.
15.04.2016 11:42
*Viesis
 Dzird, ka šī deputāte atkal nomainījusi partiju, no kuras atkal startēt vēlēšanās! Vai tik tā jau nav ceturtā vai piektā partija? Kur te ideoloģija? Kur te principi?
15.04.2016 23:39
*Viesis
  līdzšinējie deputati ir jānomaina ar jauniem, svaigiem, kuri nestrādā pašvaldībā. te variantu nav, citādi novadā nav ne kārtības, ne attīstības, vien vienīgs bardaks.
16.04.2016 05:54
Piedalīties diskusijā:
Vārds:
Adresāts:
Visual CAPTCHA
Ievadiet drošības kodu: *

  Copyright © jekabpilslaiks.lv 2005-2020.g.
Mājas lapu izstrāde. 2005.g. (support@jekabpilslaiks.lv)


Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA “Vidusdaugavas televīzija” rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

Komentārus, ierosinājumus un jautājumus sūtiet uz adresi redakcija@jekabpilslaiks.lv

Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.12051 sek.

Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu